Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Güzel Davranışlar
Bu yazı  226 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yılların aralığından biraz gerilere, şöyle otuz kırk sene kadar gerilere gidecek olursak, ilk gözlemleyeceğimiz; İnsanın İnsana olan sevgisinin getirdiği saygı olacağından eminim. Çocukluk yıllarımdan aklımda kaldığı ile hani televizyon dediğimiz o kutunun evlerimize girmediği o günlerden aklımda kalanla. Mahalle dediğimiz yer sanki kocaman bir ev, o mahallede yaşayanlar da akrabalarımız gibi, mahallemizin kızına kötü gözle bakılır mı?

Mahallemizin bakkalından başka yerden alış veriş mi olur? Mahallemizin yaşlısının elinde file varken, nasıl yolunuza gidersiniz? Hemen fileyi elinden kapıp, amca ya da teyzemizi evine kadar götürmeden nasıl rahat edebilirsiniz ki? Tabi bu örnekler saymakla bitmez. Mahallemizin takımından, çöpçüsüne kadar birlikte yaşamanın hakkını verip, İnsan sevgisinin getirdiği saygıyı en güzel şekli ile bölüşebilmek.

Yetmişli yıllarda evimize giren bir kutu bizi evimize bağlamaya başladı. Artık mahallemize eskisi kadar zaman ayırmıyor, televizyonda dizi maç haberler derken, bir zaman geçirme ki, sormayın. Arkasından seksenli yıllarla renkli televizyonla tanışma, videolar oh ne güzel renkli hayat. Mahallemizden iyice koptuk, evlerimizin salonlarına tıkışıp, kendimize özel bir dünya yaratmaya başladık.

Doksanlı yıllarda sanal oyunlarla tanışıp, sanal âlemi tanımaya başladık. Cebimize yerleştirdiğimiz telefonlarla dünyamızı iyice küçülttük. Milenyumla geldiğimiz iki binli yıllar buz gibi bir yaşamı artık bize armağan etmiş, teknoloji ismi ile taçlandırdığımız bir şeylerin esiri olduk. Artık kütüphanemizin başköşesinde duran ansiklopedilere de gerek kalmadı.

Saklayarak okuduğumuz yasaklı kitaplarımız, elden ele gezdirdiğimiz Komünist Manifesto, okumadan olamazsın dediğimiz klasikler, artık birkaç tane kalan sahaf dükkânlarında bile kalmadı. Her şey parmaklarınızın ucunda, bir tuşla istediğiniz her şeyi yapabiliyor, her yere, her şeye emek harcamadan ulaşabiliyorsunuz.

Geldiğimiz bu noktada insani duyguların ağır bastığı anlarda imdada yetişen “Nostalji” dediğimiz diziler filmler, özlediğimiz mahalle ve arkadaş paylaşımları da sosyal paylaşım sitelerinde gelişmeye başladı. Rahatlıkla duygu ve düşüncelerinizi ortaya atıyor, âşık olabiliyor, kavga dahi edebiliyorsunuz. Hem hiçbir tehlikesi de yok. Herkes gibi ben de bu teknolojik aletleri kullanıyor ve o paylaşım sitelerinde bir mahalle ve mahallede yaşayan dostlar edindim.

Hani eskilerden kulağımızda kalan bir şarkı var, ”Orda bir köy var uzakta” işte o şarkıdaki köy misali sanalda da olsa o mahalle bizim mahalle. Bizim mahallede renkli anlar çoktur, kimi beğendiği şarkıyı atar ortaya kimi şiirlerini. Siyasette yaparız, kahır da ederiz kızarız da zamanla. Ama hep bir yerden, güzelinden bakmaya çalışırız hayata.

Mahallemin değer verdiğim isimlerinden, Gülsüm Güven Tuncer hanımefendi birkaç gün önce bir not paylaştı. Not aynen şöyle, “Bazı arkadaşların, güzel davranışları değil de, kötü davranışları ön plana çıkarıp, insanlardan sürekli şikâyetçi olduklarını görüyorum. Diyorum ki; bir de güzel davranışları yazsanız gündeminizde iyi insanlar olsa. Belki daha mutlu olacaksınız. Deneyin olur mu?”

Ne kadar güzel söylemiş, “Güzel Davranışlar” evet haklı, sanal âlemde de olsa güzel her zaman güzeldir ve aranan demek ki o. Daha güzelini yapabilmek için, kapıdan çıkar çıkmaz ilk gördüğünüz kişiye bir merhaba demeye ne dersiniz? Şaşırıp suratınıza aptalca baksa da yılmayın. İkinci gördüğünüze de merhaba deyin, olmazsa üçüncüye, bir merhaba ile başlayacak “Güzel Davranışlar” İçin Merhaba.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltabilmek için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

guzel-davranislar

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar