Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Allahaısmarladık
Bu yazı  553 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Benim için çok anlamlı ve çok önemli bir kelimedir “Allahaısmarladık”, söyleyeceklerimi söyledim, yapacaklarımı yaptım, gerisi ilahi güce kaldı, anlamında alırım ben bu kelimeyi. Yüreğimin manevi tarafı hep bende kalmıştır. İnançlarımı hep kendi içimde yaşadım ve hiçbir zaman din dil ve ırk ayrımı yapmadım, yapana da itibarım olmadı, çünkü yaratandan ötürü yaratılanı sevmek vardır yaratılışımda.

İsmet paşa, halka hitaben yapmış olduğu bir konuşmasını tamamlayıp kürsüden inince, danışmanlarından birisi yanına yaklaşarak, “Paşam, çok doğrulardan bahis ettiniz, konuşmanızda biraz da dinimiz ve maneviyata yer verseydiniz çok daha iyi olurdu, diye düşünüyorum” der. Paşa danışmanına dönerek; Konuşmamın sonunda Allahaısmarladık dedim ya, der. İşte bir kelime ile anlatabilmek ifadesi, manevi halin tamamı bu kelimeye o kadar güzel sığmış ki, tereddütsüz arkasından mutlu bir şekilde güle güle deriz, doğru olup, olmadığını bilmeden.

Bir sıcak merhabayla, bu pencereden sevgi ve düşüncelerimizi paylaşarak çoğaltmaya çalıştık sizlerle. Üzüntülerden beraber çıktık, beraber lanetledik kötüleri. Sanatı sevdik, sanatçı ile beraber olduk, her canlının yaşama hakkına saygı duyduk. Doğamızı ve doğal hayatı korumak adına isyanlarımız, ihbarlarımız oldu. Kısa aralıklı sevdalara da daldık, yürekli, yürek dolusu aşklarımız oldu, bazı zamanlarda şiirlere sığdırdık hasretleri, olmadı bir karanfil saldık ardına ama hep sevdik, onurla gururla sevmeyi bildik. Yaşamaktan çok yaşatmayı sevdik, insanca hakça, halkça bir düzen için ellerimizi kenetlendirdik. Hep umutla, yarınlara ve geride bıraktıklarımıza selamlarımız oldu, bir an dahi gerçeklerden ayrılmadan, devrik cümlelere sığdırdık yaşadıklarımızı, umutlarımızı.

Bir baş dönmesi illeti her gün artarak sardı beni, aldırmadım, üzüntüdendir geçer umudunda yüksek tansiyona bağladım. Vertigo, orta kulakla ilgili dedi doktorlar, kurtulamadım illet ya, MR neticesinde bir kitle olduğu anlaşıldı. Sinsice girmiş, tükürük bezlerimden birisine yerleşmiş, Amerikan işgalci ordusu askeri Coni gibi, beyinciğime doğru uzatmış ayaklarını, sinirlerimin üzerine sere serpe uzanmış, sanki babasının evi gibi ve bayağı da beslenmiş.

Yaşama tutunabilmek için başlanması gereken bir süreç, bir direnişçinin panzere kafa atması gibi bir şey, her direnişte olduğu gibi, umutla inançla başlanması gereken bir süreç. 15 mayısta tanıştım bu işgalci Amerikan askeri kılıklı zamansız ziyaretçiyle. 28 mayısta, şekline geliş sebebine göre ağırlama programı yapmamız gerekiyor, bu davetsiz sinsi misafire. İyi olanları varmış, geldiği gibi gider, tatlı bir tebessümle biraz telaş sonrası mutluluğu bırakırmış geride.

Allah kötünün eline bırakmasın derler ya, düştün mü kötüye vay geldi haline, söküp atsan da kazısan da izlerini kurtulamazmışsın, bir yerden gene ceee der işine devam edermiş, çok sever bırakmazmış yerleştiği yeri, “benimle kara toprağın olacaksın” der tutku ile yapışırmış insanın içine.

1989 yılında bir kere daha tanışmıştım ben onunla, babamı almaya gelmişti, çok yalvarmıştık, babam daha 58 yaşında, önünde günleri var demiştik, dinlememişti. Şimdi babamın Allahaısmarladık dediği yaştayım, aynı ziyaretçi kapımda. Hoş geldin, ayakta kalma otur, seni yılların aralığından tanırım dedim, misafir ya ağırlamaya çalışacağım. Şimdi bu misafirimle ilgilenirken sizlerle olamayacağımın üzüntüsündeyim, işim çok, bu arada organ bağışı senedimi de yenilemem lazım. Biraz ortalığı toplamam gerek, bitmeyen dünya işleri işte, işlerim yoğun.

Bir aile birlikteliği içerisinde damıttığım yazılarım, Alierenay’ın mutfağında titizlikle hazırlanıp, siz dostlarıma sunuldu. Ben sadece yüreğime dolanları yüreğimden damıtıp, kalemimden sizlere sundum. Kızanlarım, sevenlerim oldu, ama hepsi benim, sadece benim ve benim vazgeçilmez zenginliğim oldular.

Her yıl 2 Temmuz’da Sivas katliamı ile ilgili yazımı yayına koyarak sezon finali yapardım, şimdi olumsuzluklarını yaşadığım bu zorunlu halim nedeniyle biraz erken final yaptığımı var sayın, şu Amerikan kılıklı işgalciyi gönderebilirsem gene bu sayfada, aynı pencereden sizlerle buluşma umudundayım. Bu arada yazmaya gene devam edeceğim ama şiir ağırlıklı, gün yüzüne çıkaracağım yeni şiirlerimle, siz dostlarımı “Eserin Şiir defteri” portalında buluşturmaya çalışacağım. Şimdi uzun bir yolun başlangıcında sizlere “ALLAHAISMARLADIK” deme zamanı.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltabilmek için cimri olmayın, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağınız o sevgi ve düşüncelerin aydınlatacağı gerçeklerin yolunda mutlu olacaksınız. Ekrem ÖRSOĞLU.

ekrem-orsoglu

siva-yaparken

mr-rapor

3 yorum
 • avatar Özcan ŞENGÜL
  23 Mayıs 2014
  #1

  Dostum çok geçmiş olsun, birgün önce yazını memnuniyetle okuyacağıma söylemiştim ama, benim için kötü bir süpriz oldu maalesef, dileğim ümidini yitirmemen, seni iyi biri olarak tanıdım

 • avatar Özcan ŞENGÜL
  23 Mayıs 2014
  #2

  Yazımı tamamlayamadan teknik bir sorun olarak paylaşmış bulundum…

 • avatar Celal Yalçın
  24 Mayıs 2014
  #3

  Kurtul şu kötü düşünceden. Yaşam içinde insanları dönem dönem karamsarlıklar sarar, bu da hayatın bir gerçeğidir. Ama teslimiyetci olmak. İşte o hiç olmadı. Sana da hiç yakışmadı. Senin ruhunda savaşmak var . Hani Atatürk’ün gençliğe hitabesinde soylediği gibi ; senin görevin o düşmandan kurtulmak. İçine sinen düşmanın görevi de doğası gereği seni sarıp sarmalamak.İlk önce düşüncelerinle, tüm inancınla savaşa başlaman (Asıl olan mücalede budur.) ondan sonra tıbbın söylediklerini uygulamak. İnanıyorum ki sen kendini bu kadar kolay teslim etmezsin,bu geçiçi kaygılar sarmalında yazılmış bir yazıdır. Kardeşin olarak buna inanıyor ve kalıbımı basıyorum. Sevgilerimle.
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar