Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Umuttur Türkülerimiz
Bu yazı  476 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yaşanan siyasi gündemin yoğunluğu, kalemimi de kendi akışından alıkoydu diyebilirim. Yaşanan ve yaşatılan ne varsa biz de orada olup, tarafsız gözlemlerimizi sizlere aktarabilmek için siyasetin içinde de var olduk, hiç yanılmayan tahminlerimizi sizlerle paylaşıp, isabetli yorumlarımızı tartışmaya açtık.

Geriye doğru baktığımızda, sevgi ve düşünce paylaşımlarımızda sanatları ile var olan birçok dostumuzu bu pencerede tanıma fırsatı bulduk, çalışmalarını siz dostlarımıza aktarıp, onlarla birlikte olmanın, sanatlarını tanımanın keyfini yaşadık.

Türkülerimiz, bizi biz yapan duygularımızı yüreğimizden koparıp feryatla gökyüzüne savurup, sevgi tadında üzerimize yağdıran türkülerimiz. Bir sevinç, bir özgürlük, bir yaşamın anlatımı türkülerimiz, müziğin evrenselliğinde kendi tınıları yarım kayma oktav arayışlarıyla, zurnası, davulu, kemençesi, tulumu, sipsisi, kavalı bağlaması, curasıyla kulaklarımızdan yüreğimize inen ezgiler, ezgilerimiz.

Kopuzla başlayıp, günümüze kadar gelen halk müziğimizin emekçileri, hangisini saysam diğerine haksızlık olur düşüncesi ile isimlerini yazmadığım o güzel yürekle var olmuş İnsanlar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Halk müziğimiz yüz yıllar öncesinin tınısı, coşkusuyla yaşamımızda yerini alıp, yüreğimizde umutsa, seviyorsak türkülerimizi o emekçilerin emeğindendir.

Yerel televizyon kanallarından birisini izlerken fark ettim, o emekçi kervanına katılmış sevgili Celal Şahin kardeşimi; Bir müzik sohbetine bağlamasıyla katılıyor, bağlamasının eşliğinde yılların unutturamadığı bir türkümüzü seslendiriyor. İçten yürekten gelen sesinin yanı sıra iyi müzik eğitimi almış olduğunu ortaya koyan Şahin’i keyifle izlerken, program konuğu olan diğer sanatçı Recep Alemdar, parçanın arasına bir uzun havayla girip, türkülerimizin paylaşımla icra edildiğinde ne kadar daha güzelleştiğini ortaya koyuyor. Bağlamasının tınında, sakin yürekten gelen sesiyle başka anlam yüklüyordu okuduğu türkülere.

Yaptığım küçük bir araştırmayla Celal Şahinin üç yaşında Curayla tanıştığını, altı yaşında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarında müzik eğitimine başladığını, Niğde Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun olup, halen müzik öğretmeni olarak Kayseri’de bir okulda görev yaparak hayatını kazandığını öğreniyorum.

1981 doğumlu bu genç kardeşimizin TRT deneyiminin yanı sıra bağlama sanatçısı ve solist olarak da birçok ünlü kişiye eşlik ettiği halde, milli eğitimimiz içerisinde öğretmen olarak görev alması beni ayrıca sevindirdi. Şahin 2013 yılında kendi imkânlarıyla piyasaya çıkardığı “Gönülden” isimli solo albümünde söz ve müziği kendisine ait dört parçasıyla da gönüllerimize ulaşmayı sürdürüyor.

Müzik otoritesi oluşturmuş, un kapanı mı, kurt kapanı mı olduğu belli olmayan, o otorite mensuplarının emek sömürüsünden uzak, gene bu simsarların dayattığı yönlendirdiği sanatçıların ötesinde, emeğiyle edindiği bilgi ve yeteneğini bizlerle paylaşmakta her zaman var olan türkü sevdalısı.

Sevgi ve düşünce paylaşımında tanıdığım Celal Şahin ve onun gibi halk müziğimize gönül vermiş, eğitimli bilgi ve deneyimli dostlarımıza, yüreğimizde yeşerttiğimiz türkü bahçemizde yer vermemiz gerekmez mi? Uzun süredir kalemimi uğratamadığım, sanat ve sanatçıya ilişkin bu haftaki yazımla, hayat damarlarımızdan birisi olan sanata sımsıkı sarılan, sanat emekçilerimizi selamlıyorum.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

celal-sahin

Özgeçmişi;

celal_sahinCelal Şahin, 1981 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve ortaöğretimini Kayseri’de tamamladı. Üç yaşında anneannesinin aldığı curayla bağlamayla tanıştı. Altı yaşında Kayseri Büyükşehir Belediye Konservatuvarında müzik eğitimine başladı. 1999 yılında Niğde Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü birincilikle kazandı. 2000 yılında TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu sınavlarını kazandı ve bir yılı geçkin bir süre TRT’de görev yaptıktan sonra kendi isteğiyle ayrıldı. TRT Ankara Radyosu başta olmak üzere birçok yerde bağlama icracısı ve solist olarak sahne ve müzik çalışmalarında bulundu. Birçok ünlü sanatçıya sahne çalışmalarında eşlik etti (Ümit Tokcan, Bedia Akartürk, Mehmet Erenler, Sevcan Orhan, Hüseyin Turan, Turgay Başyayla, Nazlı Öksüz, Emel Taşçıoğlu, Selahattin Alpay, Aysun Gültekin, İzzet Altınmeşe). İlk solo albüm çalışması olan GÖNÜLDEN’i 2013 Eylül ayında piyasaya çıkardı. Halen müzik öğretmenliği yapmakta sahne ve müzik çalışmaları devam etmektedir.

1 yorum
  • avatar hedef
    25 Eylül 2014
    #1

    Türkülerle ilgili güzel bir paylaşım olmuş yüreğinize sağlık
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar