Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Talana Yönetmelik
Bu yazı  297 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Odun Dışı Hizmetler ve Ürünler Dairesi Başkanlığı; Evet yanlış yazmadım, bu isimle Su ve Orman Bakanlığımız bünyesinde bir Daire Başkanlığımız var. 04 Temmuz 2011 tarih ve 27984 sayılı resmi gazetede yayınlanan 645 karar sayılı kanun hükmündeki kararname kapsamında, mesire yerleriyle ilgili tüm iş ve işlemler, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan bu Daire Başkanlığı tarafından yürütülmeye başlandı.

Orman Genel Müdürlüğünce, Mesire Yerleriyle İlgili Uygulamalar başlığı adı altında yeni bir yönetmelik hazırlanıp, 05 Mart 2013 tarih ve 28578 sayılı resmi gazetede yayınlanarak, yürürlüğe geçirilmiştir. Hazırlanan bu yönetmelikle Orman arazilerinin en güzel alanları sadece Belediye ve Güvenlik kuruluşlarının hizmet anlamında görüşleri alınarak, işletmeye açılıp mesire yeri olarak kiraya verilmesi kolaylaştırılmıştır.

Tabiat varlıklarımız ve doğal kaynaklarımızın talanı dört bir yanımızı hızla sararken, yönetmelik ve yasa değişiklikleriyle, yapılacak talanlara kılıflar hazırlanıyor. Kiralanacak mesire yerleri, yapılan tesis masraflarının da maliyet hesaplarına yansımasıyla, tesisleri ve kamp alanlarını kullanma talebinde bulunan vatandaşlara, işletmeciler tarafından uçuk fiyatlar yansıtılarak, potansiyel ticari müşteri sınıfına konulacaklardır.

Bu uygulama sosyal devlet anlayışından uzak, halka açık kamp ve mesire yerleri adı altında yandaşlara iş ve işletme tahsis etmekten başka bir şey değildir. Şimdi belediyelerimiz de şehir içinde bulunan parklarımızı ücretle girilebilen parklar haline getirirse bunun sosyal yaklaşımı kalır mı?

Orman işletme şefliklerinin hazırlayacağı rapor ve kurumdan alınacak olurla istedikleri yeri C tipi mesire yeri olarak açıp, kiraya vermeleri artık çok kolay. Ondan sonrası mı, parası olan vatandaşlarımız işletmecinin insafında bu alandan faydalanır. Bütçesi kısıtlı olan % 53 vatandaşımız mı? Ya ne edecek onlar tatili kampı, deniz nelerine gerek gardaşım, oy versinler makarna yiyip, yeşil kartlarını ellerinde sıkı tutsunlar, kömürlerinin kıymetini bilsinler yeter, ha bir de en az üç çocuk yapıp ülkemizin gelişimine katkı sağlasınlar.

İki yılımı geçirdiğim Muğla Akyaka’daki dostlarıma duyurmak istiyorum; Gökova Orman İşletme Şefi Seyda Kanburoğlu Esmer tarafından hazırlanan, 13 Ağustos 2014 tarihli teklif raporlarıyla, Akyaka Çınar Mevki İzci kampı bölgesinin kiralanabilir C tipi mesire yeri olarak hizmete açılma hazırlıkları tamamlanmıştır. Yarınlarda, Akyaka orman kampında olduğu gibi bu alana girişler ücret mukabilinde yapılıp, tesis için tahsis edilecek yerlerde birçok ağaç kesileceği açıkça teklif raporu ekinde sunulan krokide de gözükmektedir.

Akyaka da yaşanan olumsuzlukları sıklıkla köşemden yansıtmaya çalışıp, İzci kampı alanında karavanımla kaldığım süreç içerisinde de Orman içerisinde yapılan talan ve tedbirsizlikleri yansıtıp, ilgili makamlara şikâyet dilekçeleri verdim.

Bu şikâyetlerimden rahatsızlık duyan Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, karavanımla Akyaka İzci Kampı alanında kamp yaptığım halde, orman arazisini işgal ve faydalanma suçu işlediğim gerekçesiyle hakkımda dava açılmış olup, yargılanma sürecim halen Muğla 3. Asliye ceza Mahkemesinde sürmektedir.

İktidarın hedeflediği talan projelerinde, çevre bilinci yerleşmiş doğa savaşçılarının çeşitli gerekçelerle, Devlet erk’i kullanılarak etkisiz hale getirilmelerinin de var olduğunu bilmekteyiz. Diren Akyaka sloganıyla hazine arazisi olan zeytinliğe ve 3621 sayılı yasa kapsamında Akyaka Orman kampı işletmecilerinin haksız yaptırımlarına karşı direnen Akyaka’lı dostlarımın, Çınar İzci Kampı alanına da sahip çıkacakları inancındayım.

Aynı hedef doğrultusunda, 01 Ekim 2014 tarihinde Muğla 3 Asliye ceza Mahkemesinde yapılacak duruşmamda bu talandan bahisle mahkeme önünde savunmamı yaparak, adalet önünde de bu talanın gerçek yüzünü ortaya çıkarmaya çalışacağım. Aynı günde mahkemede yanımda olacak çevre ve doğa dostu arkadaşlarıma destekleri için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

akyaka-ekrem

akyaka-belge

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar