Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
2014 yılında neler yaşadık ?
Bu yazı  116 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yeni yıla merhaba dediğimiz bu gün, geriye dönüp baktığımızda 2014 yılında yaşadığımız, zihinlerimizi kazıyan olayları bir hatırlayalım dedim. Çoğumuzun hem fikir olacağı üzere gerçekten unutulmaz birçok olayla hatırlayacağımız bir yılı geride bıraktık. 17 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’yla, 2014’ün çok hareketli geçeceğinin sinyalini zaten almıştık.

İşte 2014 yılına damgasını vuran önemli olaylar;

Savcılık ile MİT arasında bir krize neden olan Adanada’ki Tırlarda silah ve mühimmat olduğu iddia edildi, tırlarda arama yapıtırılmadı. Tutanağa göre, araçtaki görevliler tırı durduran jandarmaya, “Arayamazsın, devlet sırrı” dedi. Nereye gittikleri ve ne taşıdıkları bilinmese de, Adana’da yaşanan bu olay çok konuşuldu.

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab, bakan çocukları Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ile Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner’e tahliye çıktı. Tayyip Erdoğan, “Adaletin yerini bulacağını biliyordum” dedi.

Gezi eylemlerinde polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurularak komaya giren Berkin Elvan, aylarca komada direnişini sürdürse de, 12 Mart 2014 günü hayata gözlerini yumdu. Berkin vurulalıdan beri, ortada ne bir dosya ne de bir dava mevcut.

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitinginde “Twitter mwitter kökünü kazıyacağız” açıklamasının ardından, Twitter’a erişim yasağı getirildi. Getirilen yasağın ardından, VPN ve DNS değiştirme gibi yöntemlerle sosyal paylaşım sitesine giriş yapan kullanıcılar, 3 saatte 2.5 milyon tweet atarak bir rekor kırmıştı.

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun yer aldığı iddia edilen bir ses kaydı, gündeme bomba gibi düştü. RTÜK tarafından yayın yasağı getirilen ve anında soruşturma başlatılan kayıt sonrasında, Youtube’a da erişim engeli getirildi. Ses kaydında “Gerekirse Süleyman Şah’a biz saldırırız” ifadesi çok tartışılmıştı.

30 Mart Yerel Seçimlerinde, CHP Ankara adayı Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında kıran kırana geçen yarış sonucunda, Gökçek yine başkan seçildi. Yapılan itirazlar, protestolar ve binlerce tutanak ise 30 Mart’a dair akıllarda kalan olaylardan oldu. Ve tabi ki, trafoya giren kedi.

13 Mayıs’ta Soma’da bir maden ocağında elektrik kaçağından dolayı çıkan yangında, 301 madenci göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçen Soma, iş güvenliği tartışmalarını beraberinde getirdi.

Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na 900 IŞİD militanı tarafından yapılan kuşatma sonrası, 49 başkonsolosluk çalışanı IŞİD tarafından rehin alındı. Baskın hakkında getirilen yayın yasağı, uzun rehinelik süresi ile birlikte çok tartışılan sürecin sonucunda 20 Eylül’de rehineler Türkiye’de döndü. Times’ta yayınlanan bir haberde, “rehinelere karşılık IŞİD militanları takas olarak verildi” ifadesi geçti. Bununla ilgili bir yalanlama gelmedi.

12 Eylül Davası’nda, darbe suçundan haklarında dava açılan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya müebbet cezası verildi. Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın girdiği 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde kazanan Erdoğan oldu. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile birlikte, yeni başbakan kim olacak tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etti. Çoğunluğun favori gördüğü isim Ahmet Davutoğlu, 21 Ağustos günü açıklandı.

Soma’nın acısı dinmemişti ki, bu sefer Karaman’ın Ermenek ilçesinden bir kötü haber geldi. Has Şekerler Maden Ocağı’nda yaşanan su baskınının ardından 18 işçi ocakta mahsur kalmıştı. Günlerce süren bekleyişin ardından, madencilerin cansız bedenlerine ulaşıldı. Ermenek’te yaşanan maden faciası, Soma gibi yürek burkan birçok anla hatıralara kazındı.

Yargı cephesinde neler oldu, bir de onları hatırlayalım;

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında değişiklik yapan kanun Meclis’ten geçirildi. Kadrolar tasfiye edildi. Tüm yetkiler Adalet Bakanı’nda toplandı. Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini görebilmeleri için değişiklik yapıldı. Sulh ceza mahkemeleri kaldırılarak sulh ceza hakimlikleri kuruldu.

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldı. 17-25 Aralık sonrası görevden alınan kamu görevlilerinin göreve dönüşlerinin önü kesildi. Gözaltı ve tutuklamalar ile iletişimin dinlenmesinde kuvvetli şüpheye dayalı somut delil şartı getirildi. Mal varlığına el koymada somut delil şartı ile BDDK, SPK, MASAK gibi kurumlardan rapor şartı aranmaya başladı.

MİT Kanunu değiştirilerek Abdullah Öcalan ve terör örgütü ile yapılan görüşmeler yasal zemine oturtuldu. MİT operasyonel bir kurum haline getirildi. MİT’e her türlü bilgi ve belgeye ulaşma, izleme ve sınırsız dinleme yetkisi verildi. MİT belgelerini yayınlayan basın mensuplarına ağır cezalar verilmesi kararlaştırıldı.

Arama ve gözaltılarda makul şüpheyi yeniden getiren yasa kanunlaştı. Yasa ile mal varlığına el koyma kolaylaştırıldı. Yargıtay ile Danıştay’ın yapısı değiştirildi. Dinleme ve takibin kapsamı genişletildi. Avukatların dosyaların içeriğini görmesi yeniden engellendi. Yargı mensuplarına disiplin affı getirildi.

Güvenlik paketi, İçişleri Alt Komisyonu’nda kabul edildi. Polise hakim kararı olmadan 48 saat gözaltı yetkisi getirilecek. Jandarma komutanlarını İçişleri Bakanı atayacak. Maskeli eylemciye beş yıl hapis verilecek. Kişisel verilerle ilgili kanun tasarısı ile de fişlemeye yasal zırh getiriliyor.

Çözüm sürecini yasal zemine kavuşturan altı maddelik çözüm paketi kabul edildi. Tasarı ile süreçte görev alan kamu görevlilerinin cezai sorumlulukları kaldırıldı. Terör örgütleri mensuplarına silah bırakmak şartı ile eve dönüş ve siyaset yapma imkanı getirildi.

Dershaneleri kapatan yasa kabul edildi. Düzenlemeye göre dershaneler 1 Eylül 2015 tarihinde kapanacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kırkbin yöneticinin görevlerine son verildi. Yerlerine sözlü sınav ile atamalar yapıldı.

2015 yılının daha güzel geçmesi dileğiyle, sevgiyle kalın. Eser Ürküt.

almanak-2014

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar