Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Değişmeyen Terör Gerçeği
Bu yazı  116 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İkiz kulelere yapılan saldırının ardından 14 yılı geride bırakmamıza rağmen hala günümüzde terör saldırılarında masum insanlar hayatlarını kaybediyor. İnsanlık suçu o saldırıda binlerce masum insan dil din ve ırk ayrımı yapılmaksızın hayatlarını kaybetti, geçen bunca yılın ardından bu saldırının kime yaradığını sorgulamak gerekmez mi?

Yakın tarihimizin en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçen, Amerika Birleşik Devletlerinin en önemli iş merkezlerinden ikiz kulelere, 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen saldırılardır. Bu saldırılarda 2603 kişi öldü 24 kişide kayıp ilan edildi.

Dünya terör örgütlerinin hedefinde bulunan her yere uzanabilen “Süper Devlet” diye tanımladığımız, dünya işlerini bitirip uzaya hükmeden bir devlet, ülkesinin önemli iş merkezlerine yapılacak bir terör saldırısıyla ilgili nasıl olur da önceden bilgi edinemez ve gaflete düşer? Kaldı ki, bu ülke, birçok ülkenin istihbarat kuruluşlarına bilgi aktarımında bulunur, silah ve mühimmat temininde önemli yeri vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin açıklamalarına ve öne sürülen delillerin getirisinde, komisyon raporuna bu saldırıyı Usame Bin Ladin’in lideri olduğu El Kaide örgütünün 19 elemanının gerçekleştirdiği bilgisi geçmiştir. Bu rapor ne kadar güvenilir diye kendime sormadan edemiyorum. Bu insanlık dışı saldırı ABD tarafından her yönüyle kullanılıp, Afganistan ve Ortadoğu’da sürdürülen işgal hareketlerini kendince haklı konuma taşıdığı gibi, toplumsal islami fobi yaratmış, islam karşıtı hareketler başlatmıştır. Dikkat edilirse gizli eller sürekli olarak islam ülkeleri üzerinde dolaşıp, bir kan gölü yaratmakta, aynı dil ve dine mensup insanlar arasında dahi uzlaşmazlıklar çıkartılıp, kan akıtılmaktadır.

Terör örgütleriyle yakın temaslarını iyi bildiğimiz Fransa’nın başkenti Paris’teki Charlie Hebdo Gazetesi’ne önceki gün yapılan silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. İnsanlık suçu bu saldırıyı da henüz araştırma yapılmadığı halde islami terör örgütlerine bağlayarak servis etmeleri şaşırtıcı değil mi? Gerekçe de gazetede yayınlanan bir karikatürün islam dünyasına hakaret içermesine bağlanmakta. Çok iyi fransızca konuştuğu belirlenen üç terörist halen aranmakta ve yakalanamadan, kimlikleri dahi tespit edilemeden hüküm kuruldu ve bu terör eylemi de islami örgütlere mal edildi.

Hangi sıfatı taşırsa taşısın, Terör bir insanlık suçudur ve hiçbir şekilde haklı nedeni olamaz. Hangi ülke terör örgütünün beslenmesine katkı sağlıyorsa, o ülke en azından benim gözümde, işlenen ve işlenecek insanlık suçunun cürümü konumundadır.

Bilinmektedir ki, hiçbir terör örgütü kendi başına örgütlenip, var olmaz. Terörün dini, dili, Irkı olmadığı gibi, her yoldan beslenmeyi mübah sayar. Faaliyet gösteren terör örgütlerine göz attığımız zaman, bazı ülkelerin terör örgütü dediği örgütler, bazı ülkeler için masum sivil toplum kuruluşları olarak görülmekte ve himaye edilmektedirler. Biliyoruz ki, bazı ülkeler legal zeminde yapamayacakları işleri terör örgütleri aracılığıyla yaparlar. Bu işlerin sınırı yoktur; Uyuşturucu ticaretiyle ülke ekonomisine katkıdan tutun da, istihbarat bilgilerinden kargaşa yaratmaya, bir ülkenin iç işlerine müdahaleden suikastlara kadar her alanda terör örgütleri kullanılır.

O devletlerin terör örgütlerini kullanarak ulaşmak istedikleri hedefleri çok iyi tespit etmek gerekir. İçinde bulunduğumuz haritanın ve yıllardır kucak kucağa yaşadığımız terör saldırılarında kaybettiğimiz onbinlerce insanı göz önünde bulundurursak, iştah kabartan beklentilerin en önünde geldiğimizi her an dikkate almamız, yaşanan ve yaşanacak terör saldırılarına, soğukkanlılıkla geniş çerçeveden bakmamız gerektiğini vurgulamak isterim.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

Terör ya da terörizm: Siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmi, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir.

teror-terorizm

ikiz-kuleler

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Şubat 2020

Gece boyunca ıslık çalarak tahta panjurlarımı zangırdatarak uykumu bölen rüzgâra inat, sakin bir sabaha uyanmıştım... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

31 Ocak 2020

Algılarla her şeyin normal gibi gösterilmesine öylesine alıştırıldık ki, neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayama... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

12 Şubat 2020

Çoğumuzun anılarını biriktirdiği, bir kutu vardır. Eskiden büyüklerimiz sandıklarda saklarmış anılarını. İçlerinde... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

17 Şubat 2020

"Bir varmış bir yokmuş"; Masallar başlarken hep aynı cümle kurulurdu. Neden tüm masallar böyle başlıyor diye düşün... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar