Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Barış Manço; Bitmeyen Bir Özlem !
Bu yazı  1.901 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Barış’la 17 yaşlarında, kuzenim Erol Ulaştır’ ın evinde tanışmıştım.. Aynı yaşlarda aynı semtlerde yaşayan gençlerdik. O yıllarda Kadıköy’de herkes birbirini tanırdı. Moda semti bizim gezdiğimiz, eğlendiğimiz en gözde yerdi.

Barış, eğitimine Belçika’da devam ederken, tatillerinde İstanbul’a gelirdi. Beni arar, sohbetler ederdik. Eşi Lale ile tanışıp, evlenmesi, çeyizim dediği meşhur antika karyolasını, topladığı antikalarını bizleri çağırıp göstermesi zaman zaman aklıma gelir ve ne güzel günlerdi diye düşünürüm.

Şimdilerde Kadıköy Deniz Otobüsleri İskelesi’nin yer aldığı bölgede, eskiden Kadıköy Evlendirme Dairesi vardı. Bina mimari bakımdan gösterişli değildi. Ama Kadıköy’ lülerin yaşamında uzun yıllar yer almıştı. Mutluluğun ilk adımıydı orası. Benim ise kendi nikahımın dışında, unutamadığım nikah töreni, arkadaşım Barış Manço’nun nikah günüydü. O gün bütün Kadıköy daha doğrusu İstanbul oradaydı. İçeriye girmek imkansızdı. Ben erken gittiğim için nikah salonuna girebilmiştim.

Barış ile Lale salona girerken bir an o kalabalığı görmüyor, o ses yoğunluğunu sanki duymuyordum. Karşımda dantellerle yapılmış bir gelinlik giyen zarif, ürkek , narin bir genç kız ve yanında çok şık bir takım elbise giymiş, sahnede taktığı takılarının yerine, özenle seçtiği aksesuarlarla, yüzünde mutluluğunu yansıtan tebessümüyle, sanki işte benim prensesim diye ellerinden tuttuğu güzel Lale’si ve Barış Manço… İşte nikahtan aklımda kalan en güzel fotoğraf buydu.

O yıllarda Esin Uluer ile evliydim. Barış aynı zamanda Esin’in de arkadaşıydı. 1980 yılında Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 5nci kuruluş yıldönümüne Barış’ı davet etmişlerdi. Organizasyonu Günaydın Gazetesi’nde çalışan eşim Esin Uluer yapıyordu. Her şeyi ile o ilgileniyordu. Hep beraber Kıbrıs’a gittik. Barış çeşitli yerlerde konserler verdi. O kalabalığı, o çoşkuyu anlatamam. Konserlerinin son şarkısı genellikle Sarı Çizmeli Mehmet Ağa olurdu. Sahnede sarı çizmeleriyle Barış Manço alkış alkış alkış…

Barış’ın şarkılarında, bizlere verdiği mesajlar vardır. Sevgi, dostluk, özlem dolu olanların yanı sıra, Oku Bakayım, Domates-Biber-Patlıcan, Nane Limon Kabuğu, Arkadaşım Eşek ve benzer eserleri ise bizlerle paylaştığı esprili, ama bir şeyleri de öğreten şarkılardır.

Barış bir gün Esin’i arayıp, Ankara’ ya gideceğini, Denetim Kuruluna, Arkadaşım Eşekle ilgili dosyayı onay için bırakacağını söylemişti. O yıllarda Ankara’ya uzun saatler süren bir yolculukla, tren, otobüs ya da işiniz acil ise uçakla gidebilirdiniz (özel arabaları katmıyorum). Kimi sağlığınızı etkiler, kimi cebinizi yakardı. Genellikle gece yataklı trenle gidip, ertesi gece dönmek zorunda kalırdınız.

Barış Ankara’ya ilk gidişinde, Denetim Kurulu, gerek bestede, gerekse sözlerde hatalar olduğunu söyleyip dosyayı iade etmişti. Denetim Kurulu, aylarca gecesini, gündüzüne katarak bir eser yaratan, maddi, manevi her şeylerini ortaya koyan müzik insanlarının kabusuydu. Eleştirilerin birçoğu acımasız ve olumsuzdu. Bu nedenle birçok müzisyen üretim yapamaz hale gelmişti.

Barış da zor günler geçiriyordu ama kurulun istediklerini her defasında düzeltip tekrar götürüyordu. Bir gün şarkının olur almamasının asıl nedenini öğrenince çok sinirlenmişti. Bir eşeğe, arkadaşım demenin uygunsuz, insanlara hakaret olduğunu gerekçe olarak gösterdikleri yazı eline geçtiğinde, çileden çıkmıştı. Özellikle Anadolu’da sahibinin yanında, yaz, kış demeden, her yere giden, o sadık hayvana söz söyletmem demiş, bıkmadan hikayesini anlatmış, nedenlerini, amacını açıklamıştı. Gerekirse durumu HALKA açıklar, Onların da görüşlerini alırım demişti.

Bütün bu bilgileri de ekleyerek, dosyayı kurula bırakıp, İstanbul’a dönmüştü. Birkaç gün sonra bize gelip, Esin’le birlikte neler yapabileceklerini kararlaştırdılar. Bir süre sonra, Denetim Kurulu’ndan yanıt geldi ve Arkadaşım Eşek Şarkısı artık özgürdü. Yıllarca nesilden nesile yol alacak, ses bırakacaktı…

Barış besteleri, TV programları, Yurtiçi ve Yurtdışında verdiği konserleri ile her zaman bir yeniliğe imza atmış. 7 den 77 ye herkesin beğenisini kazanmış bir sanatçıydı. Onu kaybettiğimizde hepimizde bir anısı kaldı.

Barış Manço her zaman özlemini duyacağım bir dost olarak şarkıları ve anılarıyla yaşamımda yer alacaktır.

Huzur içinde yatsın…..

Her gününüz dünden daha iyi olsun. Zeren Dağdeviren.

 • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Not: Sarı Çizmeli Mehmet Ağa ile ilgili anıları bir başka yazımda anlatacağım.

baris-lale-manco-nikah

Lale Manço ile nasıl tanıştılar?
Barış Manço ile eşi Lale Manço’nun evlilik öyküsü, filmleri aratmayacak türden. Çiftin tanışması bozuk bir telefon sayesinde olur. Ablasına misafirliğe gelen Lale, telefon bozulunca eniştesinin arkadaşı olan üst kat komşusuna telefon etmeye çıkar. Kapıyı açan Barış Manço’ya “Telefon edebilir miyim?” diye sorar Lale. Aldığı yanıt ise “Benimle evlenirsen edebilirsin” olur. “Neden olmasın” diyen Lale, içeriye girerek telefonunu eder ve parasını ödemeye kalkınca aldığı yanıt karşısında şaşkına döner. “Nasıl olsa evleneceğiz ne parası”. 1978 yılında bir nikah töreniyle resmen yaşamlarını birleştirdiler.

baris-lale-manco-dügün-davetiye

Barış Manço düğünde Nikah Şekeri niyetine Lale Manço ile beraber doldurduğu bir plağı dağıttı. Plağın A yüzünde birbirlerini seven bir çiftin aşklarını dile getirdikten sonra kavga ettikleri bir konuşma, B yüzünde ise Barış kendi deyimiyle “kendi mutluluk öykülerini anlatacakları” bir parça bulunmaktaydı.

PLAK A YÜZÜ – NE KADAR MUTLUYUZ
PLAK B YÜZÜ – NE KADAR MUTLUSUNUZ

dogukan-batikan-manco
Daha sonra çiftin Doğukan ve Batıkan adlı iki oğlu oldu.

3 yorum
 • avatar Nesrin Korucu
  27 Ocak 2015
  #1

  Türkiye’nin barış elçisi, 7 den 70 e insana ulaşan, özel bir insan sanatçıydı, özel bir yazı olmuş, teşekkürler.

 • avatar Sevgi Yılmaz
  07 Şubat 2015
  #2

  Zeren Hanım,:) sevgilerimi gönderir, 2.2.2015 yazınızı bekliyorum. Ellerinize aklınıza sağlık. Ne güzel oluyor başka dünyalara yolculuklar yapıyoruz yazılarınızla ve akıcı üslubunuzla, teşekkürler. Geçmişi olmayan geleceğe nasıl bakabilir ki,.,.,.

 • avatar Selma Ortaç
  07 Mayıs 2015
  #3

  Zeren’ciğim, Göztepe Özgürlük parkına yürüyüşe gittiğimde, Barış Manço’nun ‘arkadaşım eşek’ şarkısını defalarca dinliyorum… Çocukların oyun treni hareketlenince bu şarkı başlıyor ve miniklerin neşeli çığlıkları, Barış’ın sesine, müziğine karışıyor… Ruhu şad olsun…Ölmez eserler yarattı.. Ellerine sağlık, pek güzel yazmışın tatlım….
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Sayın Ekrem Örsoğlu'nun yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Sayın Melahat Erten TEKEŞİN'in yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri