Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
İşe Alacağınız Kişiyi Kendiniz Yetiştirin, Ücreti İŞKUR’dan
Bu yazı  86 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İşverene Büyük Teşvik: İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

2014 yılı il müdürlüklerinin performansının değerlendirildiği ve 2015 yılı hedeflerinin planlandığı toplantıda, İl Müdürlerine hitaben yaptığı konuşmada Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı; işsizliği azaltmak yönünde çalışmaların tüm hızıyla sürdürülmesini istedi. İŞKUR’un işsizliğin azaltılmasındaki sorumluluğu ve üstlendiği misyona değinen Yazıcı; “2014 yılında yaklaşık 700 bin kişiyi özel sektörde iş sahibi yaptık. Amacımız daha fazla açık iş alarak işe yerleştirmeyi artırmak, daha çok işsize nitelik kazandırarak, kamu ve özel sektör işyerlerinin işgücü ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılamak” dedi.

Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı; “Yılın son çeyreğinde düzenleme yaptığımız Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği ile, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün temini için mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları ve girişimcilik eğitim programlarının daha etkin ve nitelikli uygulanmasını amaçlıyoruz.” dedi.

İşbaşı eğitim programlarına da değinen Dr. Nusret Yazıcı; “İşverenlerimize istihdam edecekleri personeli tanıma ve işin başında görme fırsatı sunan İşbaşı Eğitim Programı, yapılan değişikliklerle uygulaması daha basit ve anlaşılır hale getirilerek işverenler üzerindeki bürokratik engeller kaldırıldı.” diye ekledi.

Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, bu yıl özellikle İşbaşı Eğitim programı çalışmalarının hızlandırılacağını belirterek, tüm işverenleri özellikle İşbaşı Eğitim Programını uygulamaya davet etti.

İşbaşı Eğitim Programı Özellikleri:

-Sigortalı hizmet listesinde en az iki çalışanı olan Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler vb. programdan yararlanabilir.

-2 ila10 arasında çalışanı olan işyeri 1, 11 ve üzerinde çalışanı olan işverenler ise çalışan sayısının %10 kadar (kesirler üste yuvarlanarak) katılımcı ile programa başlayabilir.

-Bütün işsizler ile birlikte ön lisans dahil bütün üniversite öğrencileri ile açık öğretimde okuyan bütün öğrenciler programa katılabilir. Ancak programın uygulandığı işyerinin sahibinin birinci ve ikinci derece kan hısımları ile eşinin o işyerinde programa katılması mümkün değildir.

-İşbaşı eğitim programı sırasında işverence katılımcıya herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur.

-Herhangi bir maliyeti olmayan katılımcı maksimum 160 fiili gün işyerinde bir fiili çalışarak iş deneyimini artırır.

-İŞKUR, katılımcıya günlük 25 TL cep harçlığı verir ve iş kazası – meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası prim giderlerini öder.

-Kişi tecrübe kazanırken, işveren maliyeti olmayan işçi adayını tanıyarak ve işyerinde çalıştırarak istihdam edeceği kişiyi kendisi yetiştirmektedir.

-İstihdam zorunluluğu yoktur. Ancak; bir yıl içinde programdan tekrar yararlanılmak istenirse işverence daha önce katılan kişilerin % 20’sini (en az 1 kişi) en az 60 gün istihdam zorunluluğu var. Bu kişi kursiyer olabileceği gibi kayıtlı işsizlerden de olabilir.

-Programın bittiği tarihteki çalışan sayısı ile programın başladığı tarihteki çalışan sayısının eşit (veya üstünde) olması gerekir.

-Programın bittiği tarihteki çalışan sayısının, programın başladığı tarihteki çalışan sayısından düşük olması halinde çalışan sayısındaki azalmanın bir ay içinde tamamlanması beklenir. Cezai herhangi bir yaptırımı olmamakta, ancak o işyeri ile bir süre işbirliği yapılamamaktadır.

 
isbasi-egitimi

iskur_isbasi

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt
Bumerang - Yazarkafe
Eser ÜRKÜT

 

09 Kasım 2018

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 17 Kasım 2009 tarihinde imzaladığı kararnameye göre, her yıl 9... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Kasım 2018

Elli bir yılımı, gururla birlikte geçirdiğim, üzerimde, tarih bilgisinde emeği olan ve ayrıca da notlarından yararl... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

15 Kasım 2018

Özgür Büyüktanır, muhteşem bir insan ve baba. Kendisini Kuşadası'nda düzenlenen, Yerel yazarlar Şenliğinde tanıdım.... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

10 Mayıs 2018

Milletimizin aydınlık yarınlara ulaşmasının tek yolu: “Bilgiyi ve Bilimi kendine rehber edinmiş gençlerle yol almak... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri