Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Utanç Yurdu
Bu yazı  106 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Balık kokmasın diye tuzlarız ama tuz kokmuşsa ne yapacağız dedirtecek bir olayın haberi önceki gün haber ajanslarına düştü, bu haberle gene öfke ve nefret duygularımız tavan yaptı diyebilirim.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı, merkezi Elazığ’da bulunan Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nden kaçan dört kızımızın jandarma tarafından bulunmasının takibinde, yapılan sorgulama ve araştırmada, yaşanan skandal olay ortaya çıkmıştır.

Yurt görevlilerinin cinsel istismar, cinsel taciz ve şiddet uygulamaları karşısında çareyi yurttan kaçmakta bulan, S.E, B.E, E.K ve E.A adlı 4 kız çocuğumuz, yurtta bulundukları 6 yıllık süre içerisinde uğradıkları taciz ve istismarı ayrıntılarıyla Jandarmaya verdikleri ifadelerinde anlatmışlar.

Buraya kadar işin görünen yüzü, yapılan araştırmada 2014 yılında yine taciz ve şiddet nedeniyle aynı yurtta, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2014/3637 sayılı dosya ile soruşturma başlatılmış olduğu, bilgisine ulaşılıyor.

Dosyaya giren olaylara baktığınız zaman kanınız donuyor, kurum psikoloğunun raporuyla da doğrulanan, taciz, cinsel istismar ve şiddet olaylarının getirisinde İntihara kalkışan, akıl hastanesine kaldırılan yavrularımızın da olduğunu öğreniyoruz. Bu olaylar devletimizin en hassas kurumlarından birisinde yaşanıyor ve 6 yıldır sürdüğü halde gizlenebiliniyor. Şimdi benim gibi sizlerin de akılarına gelmiyor mu? Bu görünen buz dağının ne kadarı?

Devletimizin büyükleri her fırsatta, ailelerin gelir düzeyine bakmazsızın 3 çocuk yapmasını salık verirken, eldeki yavrularımızın topluma kazandırılması yönünde bu kadar ihmal ve gaflet içerisinde olmalarını anlamak mümkün mü?

Cüzdanla vicdan arasında kalan adalet anlayışını anlamaya çalışırken, Hukuk arayan Devlet büyüğünü de görmekte nasip oldu ya, ne desek boş, boş olduğunu biliyor ama boş şeylerin hoşluğunun insanları nasıl aldattığını da biliyorum.

Birileri küpünü doldurmakla uğraşırken, birileri tezeğin üzerinde mutluluğu buluyorsa ve gene en güzelinden gemiler mavi okyanuslarda köpük saçıp, yol alabiliyorsa suçlu aramak niye? Suçlu benim, suçlu sensin, suçlu onlar, çünkü biz hiçbir zaman biz olamadık ki, git diyemiyoruz onlara öylesine alıştık ki, onlar olmazsa karabasanına giriyoruz.

Kabataş vapur iskelesinde “türbanlı bacımıza saldıranlar, taciz ettiler” diye, ortalığı ver vereye verip, üzerinden politika yapanlar! Devletin en hassas kurumundan bahis ediliyor, vapur iskelesinde aslı astarı belli olmayan bir olaydan değil, kurumun gözetim ve bakımında bulunan çocuğumuz 9 yaşından beri cinsel istismara uğruyor. Zanlı sokaktaki ne olduğu belirsiz adam değil, devletin görevlileri, mağdurlar da devletin korumasında olan çocuklarımız. Bundan daha hassas ve önemli ne olabilir? Hadi gelin bunun üzerinden de politika yapın, bağırın ver vereye verin ortalığı, ne o nerelerdesiniz, diliniz içe mi kaçtı?

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

utanc-yurdu

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Şubat 2020

Gece boyunca ıslık çalarak tahta panjurlarımı zangırdatarak uykumu bölen rüzgâra inat, sakin bir sabaha uyanmıştım... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

31 Ocak 2020

Algılarla her şeyin normal gibi gösterilmesine öylesine alıştırıldık ki, neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayama... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

12 Şubat 2020

Çoğumuzun anılarını biriktirdiği, bir kutu vardır. Eskiden büyüklerimiz sandıklarda saklarmış anılarını. İçlerinde... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

17 Şubat 2020

"Bir varmış bir yokmuş"; Masallar başlarken hep aynı cümle kurulurdu. Neden tüm masallar böyle başlıyor diye düşün... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar