Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Seçime 56 kala
Bu yazı  337 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Köyüm Kuşadası,

Sevgiye emek, emeğe umut gerek, sevgilerimizi düşüncelerimizi yumak yapıp gökyüzüne savurduk, bir umut beklenen, hep o aydınlık dediğimiz günlere ulaşmak ulaşabilmek umudu bizimkisi. Değişen pek bir şey yok, gülen yüzleriyle yanlarında şakşakçıları, altlarında son model arabalarıyla geldiler. Sustuk dinledik, hoştu söyledikleri, boş olduğunun bilgisinde gene de hoştu vaatler, içimizdeki özlem seçimden seçime gelen konukları görebilmeye dönüştü anlamadan, biliyoruz ki, önemliydi konuklar, bir daha 5 yıldan önce görme şansımız yok, uğurlayacağız onları ulaşılmazlığa, tadını çıkarmalı beş yılda bir ele geçen iradeyle, genel seçimlere kalan 56 günün.

Bizimkisi buz üstüne yazı yazmak gibi, eriyip gidecek ya da arşivlerde kaybolacak umut işte, bizim yazılarımız dilek ağacına çaput bağlamak gibi bir şey, belki olur umudunda. Yakın bir zamandı, bir yıl öncesi oylarımızla yerleştirdik yerelde adaylarımızı yerlerine. Onlar da gülen yüzleriyle, vaatleriyle aldılar oylarımızı, şimdi sessizliğimizle duyuramadığımız çığlığımız bizde kaldı. Duyanı bulmak öylesine zor ki, dedim ya buz üstüne yazı yazmak bizimkisi, ama inadına, sağırların kulakları patlayıp, işkembe doldurma görevlerinden kalan molada duyarlar umudunda yazmak, inadına her şeye rağmen yazmak.

Ben üç yılı aşkın bir süredir Kuşadası’nda yaşıyorum, turizmde önemli yere sahip, ülkemizin vitrini olan bir ilçemiz Kuşadası, hemen akla gelen pırıl pırıl yolları, tıkır tıkır işleyen atık su arıtma tesisleri, işgal altında olmayan, her elli metrede duşu olan plajları, Sportif etkinlikler yapabileceğin alanları parkları aklınıza gelecektir. Kuşadası’nda sağlıklı bir Belediye su şebekesi dahi yok desem, evet şaşırmayın, Kuşadası’nın büyük bir bölümünde şehir su şebekesi yok, ilçe kaçak sağlıksız kuyu sularına terk edilmiş durumda ve arıtma tesisleri devrede değil.

Belediyecilik anlayışını sadece çöp toplayıp, otopark işletmeciliği, inşaat rantçılığında, yapılan üç beş konserle göz boyamaktan öteye götüremeyen seçilmişlere söyleyecek pek bir şey bulamıyorum, şöyle haykırırsam belki duyan olur; Ey Aydın Büyükşehir Belediyesi, Belediye encümeni, İl genel meclisi üyeleri, Kuşadası Belediyesi ve encümenine seçilen siyasetçiler, Kuşadası’nın ortasından, tam da belediyenin önünden geçen dere, yaz aylarında B.. kokuyor duymuyor musunuz?

Defalarca şikayetlerim olduğu, sağlıklı su şebekesi ne zaman yapılacak? Özellikle sahil siteleri Karaova Mahallesi, Soğucak Mahallesi etekleri, Gurup evler, Altınşehir, Elit sitesi, Lider kent sitesi civarı gibi bir çok yerde şehir su şebekesi yok, burada siteler kaçak kuyu sularına terk edilmiş, doğal kaynaklarımızın talanı birilerinin cebini doldururken, Belediyenin önemli bir geliri de yok olmakta.

Çevrede bu kadar çok taş ocağı varken, bir sıcak asfalt tesisi yapılamaz mı? Halen sitelerin kendi çabalarıyla yaptığı yollar ve soğuk asfalt kullanılıyor. Kaldırım ve aydınlatma diye bir şey yok, çok mu zor AYDEM ile bir anlaşma yapıp, aydınlık bir Kuşadası’na adım atmak? Sahil sitelerinin, sahil yolunda kendi çabalarıyla yaptığı bisiklet yolu, Nazilli sitesinin ilerisinde sahil işgalcilerinin 3621 sayılı yasaya da muhalefet ederek kapatılmış olduğu neden göz ardı edilir? Büyükşehir ve Kuşadası Belediyeleri Kuşadası’ndan, Güzelçamlı Milli Parkına uzanan bir bisiklet yolu yapamaz mı?

Kuşadası’na yat limanı projesiyle seçilen Büyük Şehir Belediyesi siyasetçilerinin Sağlıklı şehir suyu şebekesi yapımı programlarının neresinde diye merak ediyorum. Sağlıklı bir su şebekesine sahip olmayan bir şehir için doğal gaz sorununu da dile getirmek biraz komik olacak diye bu kadar vurgu yapayım. Kuşadası sahilde hiç denize giren siyasetçimiz oldu mu bilemem ama otellerin atık sularını taşımak için sahilde kumsala yaptıkları kanalizasyon hattının ucube bacaları koku ve hastalık yaymakta, farkında mısınız?

Oteller ve siteler sahilleri boş şezlonglarla işgal etmişler, o da yetmez gibi özel güvenlik adı altında fedailerini salmışlar, ne yasa ne hak tanır halde müdahaleleriyle tacize uğrayan insanlar. Denize girmek şezlonkçulara ve sahil rantçılarına haraç vermeden mümkün değil, Belediyenin zabıtaları hangi tatlı rüyada, 3621 sayılı yasanın ihlaline ne kadar daha göz yummayı düşünüyorsunuz?

Kuşadası ile ilgili Yazacak, gündemde olması gereken sorunlar öylesine çok ki, Kuşadası yerelde yayın yapan, başta “Kuşadası Son Nokta” gazetesi olmak üzere İmar ve sahilde çok kat imar uygulamalarının rant çerçevesinde değerlendirilmesi ve diğer sorunları gündeme taşıyacakları inancıyla bu kadarla yetiniyorum.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltabilmek için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

kusadasi

zeus-kusadasi

kusadasi-kale

ekrem-orsoglu
Fotoğraflar : Sayim Kutluay

3 yorum
 • avatar Asiye Göğebakan
  10 Nisan 2015
  #1

  Erzincanılar sitesini de unutmayın. Yabancı uyruklu diye kuyu suyundan 1500 tele aldılar. Eğer belediye ilgisini sitelere gösterseydi bizler mağdur olmazdık,.

 • avatar Özcan ŞENGÜL
  14 Nisan 2015
  #2

  Ekrem bey, Kuşadası’na partili değil bağımsız bir belediye başkanı gerekiyor, partili başkan eksiklikleri görse de partiden gelen baskılarla iş yapamaz hale geliyor, geçen yerel seçimde adaylığınızı koymanızı belirtmiştim, eğer adaylık için ücret gerekiyorsa da bunu Kuşadası’ında esnafa ve halka anlatarak adaylık parasına dahi onlardan toplayarak sadece Kuşadası için çalışılacağı ikna edilebilir, sadece çok çalışmak gerek….

 • avatar Ekrem Örsoğlu
  15 Nisan 2015
  #3

  Özcanım zannederim benim bu yıl Kuşadası’nda son yılım, inşaat bitince sadece yazları gelirim, emekliliğin tadında gençlerimize ışık tutmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah tüm il ve ilçelerimizde senin benim gibi düşünen adaylar olur, gerçi rüya ama güzel bir rüya, dilek ağacına çaput bağlamak gibi.
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar