Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kapkara Balonları Gökyüzünün Özgürlüğüne Bıraktık
Bu yazı  188 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

S O M A D A Y D I M ….

Öylesine güzeldir ki, Türkülerimiz, yüreğimizi bir yerden alır hiç ummadığımız yerlere savurur. Dertlerimiz, sevinçlerimiz Türkülerimizle savrulur, yüreğimize düşen acılarımız ağıtlarımızla dağlanır. Somadan dünyanın her yerine ulaşan o çığlığın üzerinden geçen bir yılı geride bıraktık, o acı günün ardından göklere uzanan çığlıklarla kaç ağıt yakıldı bilemem ama 301 canı ölüm çukurunda bıraktığımız Somada değişen bir şey yok.

Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek düzenledikleri; Somada yitirdiğimiz 301 emekçimizi kaybetmenin birinci yılını anma mitingine, yaşadığım yer Kuşadası’ndan, birçok sivil toplum kuruluşu olduğu halde, CHP’li bir belediyeye sahip olunmasına rağmen, sadece Eğitim Sen Kuşadası şubesinin bu onurlu anma mitingine katılacağını öğrendim.

Eğitim Sen Kuşadası şubesi Başkanı ve yöneticileriyle irtibata geçerek bu mitinge organizasyonlarındaki grupla katılmak istediğimi bildirip, Muğla da süren programımı keserek, Kuşadası’na dönüş yaptım.

Sabahın erken saatlerinde Somaya hareket edecek grupla buluşarak otobüsteki yerimi aldım. Otobüsün hareketiyle eski dostlardan katılanlarında olduğunu görünce yüreğimin bir tarafındaki burukluk bir hüzün sevincine dönmüştü. Güzel çamlı da sınıf öğretmenliği yapan Hüseyin hocamın yanıma oturmasıyla (Hüseyin Aydınlı) derin bir sohbete dalarak yola koyulmuştuk.

Öğle saatlerinde Somaya ulaştık, otobüsten inerek döviz ve pankartlarımızı açarak, diğer katılımcılarla buluşacağımız istasyon meydanına doğru yürüyüşe geçtik. İstanbul, Ankara, İzmir, illerimizden katılanlar başta olmak üzere, yurdun dört bir yanından tek bir yürekte buluşmak için insanlar otobüslerinden inip, buluşma noktası istasyon meydanına omuz omuza yürüyüşe geçiyordu. Hiçbir beklenti içerisinde olmaksızın, o kara günü lanetlemeye koşan aydınlık yüzlü insanlar, tek bir vücut tek bir yürekte birleşmenin gücünde Soma sokaklarında devrimci selamlar yankılanarak göklere ulaşmaya başlamıştı.

İstasyon meydanına gelişimiz, meydanda bulunan diğer katılımcıların selam alkışlarıyla onurlandırılırken arkamızdan binlerce insanın istasyon meydanına yürüyüşü sürüyordu. İstasyon meydanı topukların yere değmesiyle inliyor, göklere yükselen türkülerimizle diller sessizliğe bürünüp, gözlerimizden düşen birkaç damlanın sebebi oluyordu.

Faşist sömürü düzeninin kurbanı 301 Emekçi, 301 can, kim geri getirebilir onları, hangi bedelle hakları size helal olur? Siz onları çoktan unuttunuz, toprağa gömdüğünüz yerde bıraktınız. Ne geride kalan yavruları ne de umutları sizde kaldı, silkinip kurtuldunuz. Bir avuç toprak, yaşamda gelebileceğiniz son nokta, sanmayın ki, gün gelir hesap sorulmaz. Bu gün nefesimiz nefeslerimizde, yüreğimiz ellerimizde bu meydandayız diye haykırıyordu binlerce aydınlık yüz.

Bir ıslık yükseldi sol yanımdan, yorgun bir çift gözle buluştu gözlerim, yorgun ama umutla parlayan bir çift göz. Şakaklarından inen ter damlacıkları, bıyığının altında belli belirsiz bir çift dudak, o dudakların arasından süzülen bir nefesin sese dönüşmesiyle yükselen bir ıslık, bir ıslıkta sağ yanımdan, arkadan katılan ıslıklar birer birer güneşe doğru yükseliyor bir marşa dönüşüp, yüreklerimize iniyordu. Binlerce can, binlerce yürek yükselen o ıslığı sese dönüştürüp, O marşla kortejde yerini alarak yürümeye başlıyor, “Gün doğdu hep uyandık siperlere dayandık”

Kuşadası Eğitim Sen Şube Başkanı Erdal KILINÇ başta olmak üzere kortejde yerimizi alarak, Miting alanına doğru yürüyüşe geçiyoruz. Gurubumuzda 60 yaşın üzerinde emekli öğretmenlerimizde vardı, genç kardeşlerimle böylesine anlamlı bir günde omuz omuza olmanın sevincinde sıcak ve yürünen yolun uzaklığı, olumsuz etkisini tamamen yitirmiş, hatta yolun bir bölümünde pankart taşıma görevini dahi üstlenerek yaşlarının üzerinde bir güçle meydandaydılar.

Kortejde hemen arkamızda TMMOB grubu vardı, grup yöneticileri bu günün anısına baret yaptırmışlar. Baretlerden bir tanede ben aldım, üzerinde bir isim yazılıydı “İSMAİL TULUM BALIKESİR” anladım ki, her bir baret ölüm çukurunda bıraktığımız 301 emekçimizden birisini temsilen yapılmış. O gün ben İsmail TULUM oldum, Balıkesir’den Somaya ekmeğini aramaya gelen İsmail TULUM. Ekmeğimin peşinde, yaşam odası olmayan, acımasız patronların attığı o ölüm çukurundan bir daha çıkamayan, elleri nasırlı yüreği yufka gözleri umut dolu İsmail TULUM. Ruhun şad olsun yiğidim, yiğitlerimiz dostlarınız burada, haykırışlarında siz, sizin umutlarınız var.

Anma mitinginin yapılacağı meydana geldiğimizde “Eğitim Sen Aydın Şubesi” yazılı afişin bir ucunu ben diğer ucunu Öğretmen arkadaşım Mustafa ABBAK kardeşim Tutuyordu. Alkışlarla alana girerek yerimizi aldık. Konuşmacıların ardından Madenci çocuklarından oluşan koro, Türkülerimizi, ağıtlarımızı dillendirirken, gökyüzüne bırakılan 301 kara balon duygularımızın tavan yapmasına yetmişti. O balonların yükselişiyle gözlerimizden akan yaşları artık tutabilmemizin imkânı yoktu…

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

Not: Mitinge katılmamda yardımlarını esirgemeyen, böylesine onurlu bir anma mitingine katılımı yükseltebilmek için çaba gösteren Kuşadası Eğitim Sen Şube Başkanı Erdal KILINÇ, yönetici Fatih SEFER başta olmak üzere yönetimde ve grupta olan kardeşlerime teşekkür ederim.
egitim-sen-aydin

soma-miting

soma-siyah-balon

soma-cocuklarsoma-balon

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar