Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Jandarmanın Dikkatinden Kaçmadı
Bu yazı  411 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Marmaris ve beldelerine yaptığım gezi kısa süreli bir geziydi ama bu kısa süreye birçok gözlem ve yaşanmışlığı sığdırabildiğim bir gezi oldu. Alierenle buluşmamızın ardından sabahın erken saatlerinde ayağımız yola uzanmıştı. Baharın doğayı uyandırmasıyla solgun renkler yerini canlı yeşil zemine bırakmış, çiçekler renklerini sergileme telaşında, kuşların cıvıltısının göklere yükselişiyle, o muhteşem koronun sesinin, kulaklarımıza doluşunda ulaştığımız haz bizi başka bir dünyanın kucağına bırakıyordu.

İlk durağımız Çubucak Karavan Kamp alanı olmuştu. Gezgin olmaktan uzak karavanı sadece barınma aracı olarak kullanan, çadır bezi güneşliklerle karavanı bütünleştirerek, kendilerine adeta bir yazlık ev yapan pek de karavancı diyemeyeceğim, karavan sahibi dostlar yaza hazırlık içerisinde yerlerini hazırlıyorlardı. İçlerinde Özgür Karavancılar grubundan beni tanıyan dostlar da vardı, ziyaretime sevinmiş, davetleriyle bir sohbetin içinde geçirdiğimiz hoş dakikaların ardından yolumuzu Hisarönü beldesinin güzelliklerinden Selimiye istikametine çevirdik.

Selimiye beldesine girmeden Kız kumu sahiline uğradığımızda, Belediye ekiplerince baraka ve iskele yapılarak sahilin işgaline son verildiğini sevinerek gözlemleyip, resimledim. Özellikle Turizme açık bölgelerimizde süren kaçak yapı ve sahil işgallerine ilgisiz kalan, 3621 sayılı kıyı kanununu hiçe sayarak kıyı ihlallerine göz yuman Başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere diğer belediyelere örnek olmasını diledim.

Selimiye’den ayrılarak yolumuzu Bozburun’a çevirdik, Bozburun Antik kalıntıların yoğunlukta olduğu, ağaçlık alanlardan çok kayalarla çevrili sarp yamaçlarla denizi alabildiğine kucaklayan bir beldemiz. Bozburun’a girişimizle Alierenin önceden tanıdığı cami imamı tarafından yolda karşılandık, sıcak bir hoş geldiniz selamından sonra denize karşı çaylarımızı yudumlarken, ciğerlerimize dolan deniz havasının hazzını hissedebilmek en güzel duyguydu. Saç ve sakal kesimiyle cami imamından çok Rock yıldızları havasını taşıyan cami imamının nazik karşılamasının ardından sahilde kısa bir gezinti için oradan ayrıldık.

Sahil boyu gezimiz sırasında tanıdık dostlarla karşılaşıyor, sıcak merhabalarla içinde bulunduğumuz güzellikleri resimlemeye çalışıyorduk. Yeni açılan Bozburun Gümrük Muhafaza Müdürlüğü önünden meydana doğru dönünce çiçekliklerin kaldırılıp, alanda esnafın masa koyacağı alanı çoğaltacak, yeni bir genişletme çalışmasının sürdüğünü gördük.

İnşaat sahasına girip, antik sütun ve tarihi kalıntıların yerlerinden sökülüp, kenara yığıldığını görünce Alierenle ne yapacağımızın şaşkınlığında kalıntıların durumunu resimledik. Sonrasında durumu ilettiğimiz Marmaris İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Erol ÜRKÜT, konuyla ilgili bilgilerinin olduğunu, kalıntıların jandarma belde karakolunca resimlendiğini, durumun Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirildiği bilgisini bize aktarmasıyla rahatlamıştık.

Aklıma Bodrum’dan kaçırılan o muhteşem mozole geldi, o ihtişamlı mozole şimdi yerinde olması gerekirken, İngiltere’de bir müzede sergilenmesi hep içimi acıtmıştır. Şimdi tarihi kalıntıların yerinden oynatılmasını dahi gözden kaçırmayıp, hemen gereğini yapan Jandarma keşke o günlerde de tarihi kalıntılarımıza sahip olabilseydi demekten kendimi alamıyorum.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

cubucak-cadir-kamp

cadir-kurma

karavan-kamp

kiz-kumu-plaji

yikim-karari

bozburun-gümrük

tarihi-eser

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar