Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Fişer Memet
Bu yazı  667 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Marmaris ve beldelerine yaptığım kısa gezintimizle ilgili anlatı yazımın birinci bölümü “Jandarmanın Dikkatinden Kaçmadı” başlıklı yazıma kaldığımız yerden devam etmek isterim. Son gözlemlerimi aktardığım yer Bozburun’a gelip de balık yemeden dönmek olur mu?

Akşam saatlerinin yaklaşması, günün yorgunluğu, Bozburun’un denizden aldığı rüzgârın bıraktığı balık kokusuyla karnımızın acıktığını iyiden iyiye hissetmiştik. Alierenin yaptığı küçük bir araştırmayla balık ve diğer deniz ürünlerini en taze haliyle yiyebileceğimiz bir yerin olduğunu, ancak bu işletmeye ulaşan kara yolu olmadığını öğrendik.

Yörede Fişer Memet lakabıyla tanınan işletme sahibinin telefon numarasını bularak kendisine ulaşmayı başardık. Yöre lehçesiyle yerlerinin kocabahçe mevkiinde olduğunu ancak kara yoluyla ulaşımın olmadığını, sadece denizden tekneyle ulaşabileceğimizi tatlı diliyle anlatan Fişer Memet, yerlerini ziyaret etmemiz halinde bizi tekneyle aldırabileceğini belirtmesi üzerine kararımızı vermiştik, bu akşam Fişer Memetin işletmesinde olacağız.

Bozburun’dan araçla yaklaşık on dakikada ulaşılabilen bir iskelede bizi bekleyen balıkçı teknesinde yerlerimizi aldık, tekneyi kullanan kaptanın batıya doğru dümen kırmasıyla şimdiye kadar görmediğimiz yerleri görme heyecanı yüreğimizi sarmıştı. Motorun patırtısıyla süren yolculuğumuz deniz kokusunu ciğerlerimize dolması, denizden görünen muhteşem kıyı manzarasıyla keyifli bir hal almıştı.

Denize dik inen kayaların Denizle birleştiği yerde yapılmış bir bina ve önündeki iskelede bağlı tekne dikkatimi çekmişti, kaptana yaklaşarak, yolu elektriği suyu olmayan bu yerde bu bina neden yapılmış sorusunu yönelttim, aldığım cevap ilginçti, bu binanın kaçak yapıldığını yapan kişinin de birilerine üç yıllığına kiraladığı bilgisini vermesiyle düşünmeye sürüklenmiştim. Yunan adalarına yakın bir yerde, iskelesinde büyükçe bir tekne bağlı, elektriği suyu olmayan bir ev neden kiralanır? Gözle görülen yerde, yunanlıların birçok irili ufaklı ada ve kayacıklarının olması aklıma birçok nedeni de getirmişti tabi.

Çekebildiğim kadar fotoğraf çekerek, gördüğüm güzellikleri sabitlemeye çalıştığım. Kısa tekne yolculuğumuzla Fişer Memet’in işletmesini denizden görebilmiştik. İki tepenin denizle birleştiği düzlüğün ulaştığı bir koy, tahta iskelesi ve ahşap sundurmalarla doğayı bozmadan, kapalı alandan çok açık alana yayılmış küçük bir restoran işletmesi. İskeleye bağlanmış yabancı ve yerli bandıralı yelkenli yatların, sessizliğin içerisinde kayboluşları, bizi taşıyan balıkçı teknemizin pata pat sesleriyle sonlanmıştı.

İskelede bizi karşılayan işletme sahibi Fişer Memet, bizi işletmeye gelen bir müşteriden öte evine ziyarete gelen yıllardır görmediği dostlarının özlemiyle karşılamasının mutluluğunda, koca bahçenin güzelliklerine doğru adımlarımızı uzattık. Koca bahçe denizden göremediğimiz bir dereyle ikiye bölünmüş bir alandan oluşuyor. Ortadan akan suyun yarattığı verimlilikle her çeşit meyve ağacının yanı sıra bahçeden koparıp yiyebileceğiniz taze sebzede mevcuttu. Bu güzelliğin içerisinde gün ışığının müsaade ettiği süreçte çekebildiğim kadar resim çekmeyi sürdürdüm.

Masamızda yerimizi aldığımızda, Fişer Memetin Kızları Damatları ve Eşiyle tanıştırılmamızla, bu işletmenin bir Aile işletmesi olduğunu anladık. Bir atasözümüz vardır “Yediğin içtiğin senin olsun, sen gezdiğin gördüğün neyse onu anlat” der. Ben de pek sevmem yenileni içileni anlatmayı, onun için kısaca tadına doyamayacağınız deniz ürünlerine, yetenekli aşçılarının tatlandırmasında ulaşabildiğim en güzel yer diyeceğim.

Yemek sonrası İçilen Kahvenin ardından masamıza gelen işletme sahibi Fişer Memet, misafirlerini mutlu edebilmenin keyfinde, aşçısını çağırarak; “bizim aşçı sadece aşçılıkta maharetli değildir, çok güzel klarnet çalar, hele bir çalsın da dinleyin” der. Bu sözlerinin ardından aşçının klarnete üflemesiyle, ayın şaftında denize vuran yakamozlarla birleşen bir tınının yükselmesi, gözlerimizi egenin serin sularından ötelerdeki umutlara atmaya yetmişti.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

fiser-mehmet

kacak-yapi

fisher-mehmet

bozburun-fisher

ekrem-orsoglu

mehmet-damat

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar