Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Unutulan Kürt Dosyası
Bu yazı  303 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Protesto amacıyla sokağa çıkanlara biz saygı duyarız, herkesin protesto etme hakları vardır. Bu çerçevede herhangi bir lafımız yoktur. Eleştirileri dinleriz, anlamaya çalışırız. Bizim sözlerimiz AKP ve MİT istihbaratı ile yapılmış görevlendirilmiş çetelerdir. Bunlar isim isim belirlenmiş ve maaşlı insanlardır. Tek elden yönetilen saldırı kampanyası devlet eliyle yürütülmüştür.” Diyarbakır’da kameraların karşısına bu söylemle çıktı o partinin eş başkanı Selahattin Demirtaş. Sokaklara dökülenlerin, parti binalarına yaptığı saldırı olaylarını AKP ve MİT istihbaratı, özellikle de MİT istihbaratının organizesi olduğuna vurgu yapması, bu tür olayların kimin eliyle yapıldığıyla ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olduğu izlenimini vermektedir. Yıllardır yakan yıkanların hangi elden yönlendirildiği sorusunu da aklıma getirdi, sanırım cevabı da ortada.

Bu gün PKK Terör Örgütünün, tonlarca patlayıcıyla önceden hazırlanmış tuzaklarla yaptıkları saldırılar beni yıllar öncesine, 24 Ocak 1993 tarihine, Ankara Karlı sokağa götürdü. Arabasına yerleştirilen patlayıcının patlatılmasıyla hayattan koparılan aydın kalem Uğur Mumcu, kalemini her zaman gerçeklerin üzerinde gezdiren yazarımızın, öldürülmesiyle tamamlayamadığı kitabı Kürt Dosyasını hatırlattı. Bu dosyada neler vardı, hangi belgelere ve karanlık gerçeklere ulaşıldı? Hazırlanan bu dosyayla hangi karanlıklar aydınlığa çıkarılacaktı? Ortaya dökülecek gerçeklerin korkusu kimi, kimleri sarmıştı?

Yarım kalmış Kürt Dosyasının yayına giren kısmını okuduğumuz zaman, bu dosyayla aydınlığa çıkacak karanlıkları tahmin edebildiğimiz gibi, bu günleri de o günlerden bilecek belki de tarihi değiştirecektik. Bu gün geldiğimiz yerden o kara günleri yaşadığımız tarihlere baktığımızda, daha iyi görebiliyoruz o aydın insanların bu günleri aydınlatmak için canlarını nasıl feda ettiklerini. Kaç aydınımız Basın Şehidi oldu, karanlık ellerin patlayıcıları, kurşunlarıyla hain tuzaklarında onları hayattan kopardılar?

Kürt Dosyası başlığıyla açmıştı o dosyayı, açtığıyla kalmış, kapanmadan günümüze kadar gelen çok önemli bir dosya, yazılanlar hemen hepimizin bildiği ama bir birini bütünleyişine hiç dikkat etmediklerimiz, bütünü ve yazılamayanların birleştirilmesiyle geldiğimiz günleri daha iyi anlıyoruz.

Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi!

Neden diye düşündüğümüzde zaten her şey açıkça ortaya çıkıyor, tam bağımsız Türk Ulusu diyebilmek, getirisi Bağımsızlık uğruna vurulmak, vurularak susturulmak, adres belli, gözü Türk’ün toprağında olanlar bilirler ki, tek Türk kalsa da bu topraklara uzanamazlar işte o zaman yapılacaklar ortada, sinsice TÜRK adını silmek, içeriden kuşatmak. Hatırlatırım; Bu topraklardan Türk adını silmek için çözüm süreçlerinin şartı olarak dağlardan taşlardan Türk kelimeleri kaldırılmadı mı? Cumhuriyetimizin, Bağımsızlığımızın kazanımı bayramlarımız yok sayılmadı mı, Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN heykellerine saldırılıp, yakılmadı mı? Tepkilerimizi isimlerimizin başına TC koyarak göstermedik mi? Kimdi bunu yapanlar, onlara göz yumanlar?

Uğur Mumcunun her fırsatta dile getirdiği, “Kürtler, emperyalistler tarafından, tamamen ele geçirilmiştir ve onlar tarafından kullanılmaktadır.” dediği bu paragrafı unuttuk mu, ey Halkım? Şimdi göz ardı edilip kapatılan o dosyada anlatılanları bu gün yaşıyoruz. Saldırılar bu gün mü başladı, tabi ki yılların aralığından, Cumhuriyet tarihimizin başlangıcından beri gelen saldırılardır, Mustafa Kemal ATATÜRK en güzel cevabı gençliğe hitabesiyle verip, içerideki ve dışarıdaki düşmanları işaret etmedi mi? Bu gün ülkemi yöneten Devlet adamları; işbirlikçilerin hain tuzağında kan uykulara mı atıldık dersiniz? Ne oldu kafanıza taş mı düştü bu gün mü aklınız başınıza geldi? Aklınız başınıza geldiyse bölünmez Türkiye Cumhuriyetimizin TC’sini ve Andımızı geri verip, özür dilemek için ne bekliyorsunuz?

Uğur Mumcu yaptığı çalışmalarla Kürt ve PKK arkasındaki güçleri ve bağlantılarını çözmüştü, o dosyaya hepsi girecekti, İstihbarat iyi çalışmış ve bir pazar sabahı onu da beyaz atına binip gitmeye bıraktılar, biz arkasından dalga geçer gibi, uğurlar olsun demekten başka ne yapabildik ki?

Ülkemin insan hakları, platform ve diğer sol partili devrimcileri desteklediğiniz o partinin arkasındaki gücün Kürt Ulus Devleti kurma hayalinden vazgeçeceğini mi sandınız, kim ırk üzerine hesap yapıyormuş, kim ırkçı faşistmiş şimdi anladınız mı? Entegre olduğunuz partinin arkasını dayadığı örgütte sizi istemiyor artık, çünkü onlar ırk üzerinden besleniyor, akıl tutukluları, hayal gezginleri, gerçek Faşistleri ne zaman tanıyacaksınız?

Anlamadın mı, Ey Halkım !

Vandallar yer değiştirdi, bak şu feleğin işine dünya şaştı bu işe, MİT işi maaşlıların eylemi oldu, meşru müdafaa hakkı çıktı ortaya, yasal hakları hatırladılar. Vurulduk ey halkım, vuruluyoruz, vurulalım, Şehit olmak hepimiz için onur yeri ama Şehitliğimiz önemsenmiyor, halk tarafından ayağa kalkılıp, gerçeklerin üzerine gidilmiyorsa acısı kat kat olmaz mı?

Sorunların gerçeğiyle yüzleşmediğimiz sürece, sorunları çözmenin imkânı olmaz, ülkemde Kürt sorunu vardır bu bir gerçektir. Barış süreci, incitmeyelim hesabı, oy avcılığıyla ülkemizde hepimiz kardeşiz Kürt sorunu yoktur rüyalarına yatarsanız, onların iplerini tutanlar, yollara tonlarca patlayıcı döşer, en ekstra silahları stoklar, gücüne güç katıp, en ummadığın yerde kafana çakar. Ortaya çıkan barış elçileri de kıçlarını dönüp, Kandil orada gidin barış yapın der. Sen Ülkenin Devlet ciddiyetiyle oynayanlara, Genelkurmay Başkanını, Kuvvet Komutanlarını saçma sapan iddialarla yargılamaya kadar götürüp, itibarsızlaştırmaya çalışanlara dur diyemez, ayağa kalkmazsan bu günlere gelirsin. Sonra çıkar o bizi kandırdı bu bizi kandırdı diye ağlayanlara ülkenin yönetimini teslim edersin. Devleti yönetmek ciddi bir iştir, çocuk oyuncağı değildir. Bu gün içimizdeki düşmana verilen tavizlerle verdiğimiz şehitlerin haddi hesabı yokken, yarın dışarıdan tepemize bindikleri zaman ne yapacağız dersiniz?

Bağımsızlık uğruna al kanlara boyandık, boyanırız da, yeter ki sen vatanımızı satanları gör, gör de unutma. Gaflet uykuları nereye kadar, Türk olduğunu gururla söyleyen, Vatanını Milletini Seven, yazılarıyla her daim karşılarına çıkan gerçek Türk aydınları için, Ulusalcı ırkçı faşist diyen, akıl tutkunları, ben size gene vatan haini demeyeceğim, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulduğunuz bu özgürlüğü, özlemle beklediğiniz Kürt devletinde ya da başka bir Ülkede bulacağınızı mı sanırsınız? farkında değil misiniz, ilk viraj da dışarı atıldınız bile, kandil sizi Türk olduğunuz için istemiyor, haberiniz bile yoktur, şaşarım aklınıza.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

pkknin_sivil_katliami

karakola_saldiri

kurt-dosyasi

2 yorumTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar