Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Nam’ı Diğer !
Bu yazı  345 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

En azından ve aşağı yukarı 2010 yılından, 2014 yılına kadar (2014 yılı dahil), Birleşik Devletler ’in veya herhangi bir Eyaleti’nin yargı alanı dışında başlamış ve işlenmiş bir suç kapsamında, aralarından en azından biri tutuklanıp New York Güney Bölgesi’ne getirilecek olan sanıklar REZA ZARRAB (nam-ı diğer “Rıza Sarraf”), CAMELIA JAMSHIDY (nam-ı diğer “Kamelia Jamshidy”), ve HOSSEIN NAJAFZADEH ve bilinen ve bilinmeyen diğer kişiler Başlık 18, Birleşik Devletler Kanunnamesi, 1344. Kısım’ı ihlal edecek şekilde banka dolandırıcılığı suçunu işlemek için bilerek ve isteyerek bir araya gelmişler, komplo kurmuşlar, suç ortağı olmuşlar ve anlaşmışlardır.

PREET BHARARA, namı diğeri yok Birleşik Devletler Savcısı olarak belirtilmiş görevi, sade basit ama o denli güçlü. Bu ismi dünyada duymayan kaldı mı bilemem, damadımız Rezza hakkında hazırlanan, yukarıda da bir bölümünü sunduğum iddianameye imzasını atan savcı bu.

Oturdum o ünlü iddianameyi okudum, öyle bir organizasyon ki, ucu bucağı belli değil, bankalar holdingler, Ortadoğu’da bağlantısı olmayan ülke yok. Parmaklarının girmediği delik kalmamış, Arabistan’dan tutun da Amerika’ya kadar madik atmadıkları kalmamış, bu iş bizim damadın boyutlarını aşar ama “ne damatmış be övünmemek elde değil, düşünsenize bir kere Amerika gibi emperyalist, güçlü sömürü düzeninin başını çeken bir ülkeyi kucağa oturtmuş” demekte hoşuma gidiyor nedense.

Damat Rezza’yı takdir etmemek haksızlık olur, sayesinde bayram gibi kutladığımız 17-25 Aralık Hırsızlık ve Rüşvet haftamız oldu, hangi ülkenin böyle bir haftası var? Kim ne derse desin akıllı çocuktur Rezza, öyle yaş tahtaya kolay kolay ayak basacak çocuk değildir. TC Savcılarının elinden kurtulmuş damadımız, gidip bir Amerikan Savcısına mı yakayı kaptıracak? Gülerim, inanırsam namerdim.

Buz dağının görünen yüzü 500 milyon dolarlık bir para akışının kontrolü, ya görünmeyen tarafı? Şimdi bizim sümüklü damat bu para akışında bir numaralı isim olabilir mi? yoksa görüntü olarak ortada dolaşan kişi mi? Böylesine büyük bir organizasyonu yapabilmek, her ülkenin ticaret hukukunu iyi bilmeyi ve büyük bir sermayeyi gerektirir tabi bunun yanı sıra güçlü bir arka.

Böylesine güçlü bir uluslararası soygun organizasyonunu yönlendireceksiniz ve parmakladığınız o ülkeye yanınıza eşinizi de alıp, özel uçağınızla gidip yakalanacaksınız, bu senaryo beni sadece gülümsetebilir. Amerika’ya damadın teslim olmasının hemen ardından, ülkemde kişiler hakkında, yabancı ülkelere bilgi verme işi iktidarın onayına bırakılıp, suçlular hakkında bilgi paylaşımını engelleyecek yeni bir yasanın apar topar çıkarılması neyi işaret ediyor? Kim bunlar kim, nerelerde bu işin ucu, asıl oğlan kimin eteğinde yaşıyor?

Ulen damat, baktın çember daralıyor ortağın da İran’da yakayı kaptırdı, seni gidi kurnaz seni, hemen Amerika, bir gizli tanıklık, sat ortaklarını çek kirli paraları Amerika’ya bir de yeni Amerikan kimliği, oh ne ala hayat güzel yaşamaya devam.

Damat kendisini kurtarır, kurtarır hemi de oralardan bize el sallar, artık başparmak iki parmağın arasında mı olur bilemem. Benim asıl merak ettiğim bizim Ebru kızımız ne olur? Bir bunu kestiremiyorum. Olsun be üzülme Ebrucum, sana efendi mi yok, ne Rezzalar var bu ülkede. Hele şu sümüklü kocanın ağzı bir açılsın, bak ne Rezzalar daha tanıyacağız, namı diğeriyle.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU.

riza-sarraf

1 yorum
  • avatar sayim kutluay
    25 Mart 2016
    #1

    Küfürün adına ayıp koymuyşlar şimdi bu yazıyı kopdaman yazarlardan birisi yazsa gündem yapar emme gel gelelim dürüstlüğü ve gerçekleriyle tanıdığımız Ekrem Örsoğlu yazınca sadece sevenleriyle kalıyor kalemine sağlık USTA.
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar