Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Başkanlık Filmi
Bu yazı  114 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bu filmi, bu toplum üç defa seyretti. dördüncü defa, konusu aynı, aktörleri farklı olarak, küresel senaristler ülkemizde uyguluyor.

Hatırlayın; 1980 ihtilali öncesi, dört dalton kardeşleri. Mecliste ve televizyonlarda dalton kardeşler birbirlerine saldırıp kavga ediyor, toplumun dibini ateşliyorlar, sonrasında meydanlarda insanlar bir birini boğazlıyorlardı. Asker, polis, istihbarat ortalıkda yoktu.
Günümüz de Başkanlık filminin arkasında;

Anayasanın 4. Maddesi diyor ki, “İlk üç maddeyi değiştirmeyi teklif etmek dahi suçtur”. Kesin hükümdür. Halk oylamasıyla %92 gibi yüksek bir oyla kabul edilmiştir. Bunu değiştirmek için kabul oyunun bir fazlası gerekir.

Peki ! Nasıl olacak da 400 milletvekili anayasayı değiştirecek. “Anayasayı bir defa delmekle bir şey olmaz” demişti Turgut Özal. Türk halkının ilk öğrenmesi gereken, anayasal haklarıdır. Devletin birinci görevi, halkın anayasal haklarını eğitim ve öğretimle, aklı eren en küçük ferde öğretmesidir. Ama menfaat ve çıkar gurupları, emperyalist güçlerle iş birliği yaparak, topluma anayasal haklarını öğretmiyorlar. Neden öğretsin ki, öğretirse, insanları nasıl kandıracak? Halkın parasını nasıl çalacak?

Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilemez. Yine aynı anayasa diğer maddeleri değiştirebilmesi için, yasama organına yetki vermiş. Dikkat edelim yasama organına vermiş. Yani vekillerinin tamamına vermiş. Bilmeniz gereken, yürütme organına vermemiş. Bakanlar Kurulu, anayasayı değiştirme ve teklif etme yetkisi yok.

Türk Halkının bilmesi gereken en önemli olay, anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesini içeren dilekçenin TBMM’ye verilmesidir. Şimdi burayı çok iyi okuyun ve ezberleyin. Topluma da anlatın. Bütün Türklerin bunu bilmesi gerekiyor.

Anayasayı değiştirmek için, milletvekillerinin üçte bir çoğunluğun imzası ile TBMM’ye teklif verilir. Burası doğru. Bu anayasanın diğer maddeleri için geçerlidir. Ancak ilk dört madde için milletvekillerinin tamamı da teklif etse TBMM Başkanlığı bu teklifi işleme alamaz. Çünkü Anayasa kendi yazılımında kendini korumak için dördüncü maddeye “teklif edilemez” ibaresini koymuştur.

Velev ki, böyle bir işlem yaparlarsa anayasal suç işlemeye başlamış olurlar. Anayasanın ilk dört maddesi hileyle değiştirilmeye kalkarlarsa, Yargı, Yürütme organları ve Halk hemen harekete geçmelidir. Çünkü bu maddeler Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşatma maddeleridir.

Bunu bütün ülkemin ve Türk Milletinin bilmesi ve uyanık olması gerekir. Bu maddeler ancak darbe ihtilali ile değiştirilebilir. Bu ihtilal de ancak 1979 İran İslam Askeri Darbesi gibi olursa değişebilir. Göstergeler orayı işaretliyor, haberiniz olsun.

Ülkemde yaşayan sevgili yurttaşlarım. Bu gün gelinen tehlikeli süreçte, insanlarımızın bilinçsiz kalmasının tek nedeni okumamaktır. Olaylara yabancı kalıyorlar ve çabucak kandırılıyor. Devlet eğitimi, okumamayı bu kadar geri getirmesinin nedenleri, yukarıda saydığımız olayları görmemesi ve analiz edememesi için bilinçli uyguluyor. Ya da siyasetçilere uygulatılıyor.

Herkesin uyanık ve dikkatli olması gereken bir sürece gidiyoruz…

Süleyman Türkoğlu

suleyman-turkoglu-anıtkabir

h-plani

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar