Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Yol Arkadaşı
Bu yazı  120 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İnsan soyu hangi işi yaparsa yapsın, bir kişiyle toplumsal başarı elde edemez. Tek kişiyle yapılmış mücadele ve başarıyı dünya tarihi yazmamaktadır. Bunun ispatı dünyada yazılmış yazılı eserlerden anlamak mümkünüdür. Yazılı eserleri incelediğimizde Gılgamış destanı, ilk Sümer Türk yazılı destanıdır. Bu destanda, Gılgamış’ın bile Endruka isminde yol arkadaşı vardır.

Dünyadaki destanları incelediğimizde her kahramanın, kendi toplumuna ve insanlık adına inandıkları davalarda mücadele ederken yol arkadaşları olduğunu görüyoruz. Tek kişinin önderliğindeki bu efsaneler, yol arkadaşlarının da fikir birliği içinde olmalarından zafere ulaşılmış ve dünyada efsaneleşmiştir.

Dünyanın en büyük programcısı kim diye sorsanız, muhtemelen bilgisayar bileşim yazılımları yazanları söyleyeceksiniz. Dünyanın beyin takımlarına aynı soruyu sorduğunuzda Mustafa Kemal Atatürk cevabını vermeleri sizlere yabancı geliyor değil mi?

Son iki asrın dünya lideri olarak kabul ettikleri Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel programcısıdır. Bunu anlamanız için en az Mustafa Kemal kadar okumanız gerekir. Küçük yaşlarında başladığı okuma ile bilgi edinme yeteneği zaman içinde biriken bilgilerin toplumsal, hatta dünyasal değişimlere gebe olacağını, okuma özürlü toplumlar ne yazık ki, göremiyor.

Program yapmak için önce sezici olmak gerekir. Bu sezgilere göre yol arkadaşı seçmelisiniz. Bakınız Mustafa Kemal 1913’te Fuat paşaya yazdığı mektupta; “Vatanı kurtarmak için şimdiye kadar olduğumuzdan ziyade gayret ve fedakârlık lazımdır. Endülüs tarihinin son sayfalarını okuyunuz.” der. Sezgi ancak bilgi birikimi ile olur.

Mustafa Kemal Atatürk, küresel çetelerin Osmanoğulları’nı ele geçirmiş olduğunu görür. Osmanoğulları hanedanlığının sonunun geleceğini çözer ve yeni bir devlet ve millet programını kafasında oluşturur. Bu yola gidecek yol arkadaşları seçmesi gerekir. Cumhuriyeti kuracağı yıllardan geriye dönük planlama yapar.

Yola çıkacağı arkadaşlarını çok iyi seçer. İstiklal Harbini kimlerle kazanacağını, Lozan Barış anlaşmalarını kimlerle yapacağını, Cumhuriyeti kimlerle kuracağını etüt eder ve ona göre ekip kurar. İstiklal Harbini kazandığı ekiple Cumhuriyeti kurduğu ekip, Cumhuriyet Devrimlerini yaptığı ekip farklıdır.

Mustafa Kemal, yola çıktığı arkadaşlarını yolda buldukları ile değiştirilmemiştir. İstiklal mücadelesine başladığı günden Cumhuriyeti kurduğu, Cumhuriyet devrimlerini gerçekleştirdiği tarihi incelediğimiz zaman, yapmış olduğu programın mükemmelliğini göreceksiniz. Maalesef ki, Türk milleti okumadığı için bunu göremedi. Türk milletinin yerine küresel çeteler Atatürk’ü okuyarak analiz etti ve çözdü.

Küresel çetelerin Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüşüme başlattığı yılları hatırlayın. 1946 yılından sonra dönüşüm başlıyor. Sırayla; Menderes, Bayar, Demirel, Ecevit, Türkeş, Erbakan, Özal, Çiller, Yılmaz, Baykal, Kılıçtaroğlu, Bahçeli, Tayip Erdoğan ve ekipman çalışmaları. Bunlar küresel çetelerin uzun soluklu programlarıdır.

Eski Devlet Ağlama Bakanı Bülent Arınç; “Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişmeyeceksin” diyerek isyan bayrağı açması sizce ne olabilir?

Günümüzde yaşananlar, 60 yıllık bir programın son ciğeridir. Bu ciğer önce memleketi sonra da kendini yok edecektir. Hatırlamanız için; Dana ciğerini üç gün güneşte tuzlayıp kurutun. Sonra fosseptik dolu çukura atın. Ciğerin içindeki bakteriler önce fosseptik çukurunu yok edecek, sonra da birbirlerini yok edeceklerdir. Bu bilimsel gerçektir.

2002 yılında daha çok demokrasi diye yola çıkanlar, yolda bulunanlarla değiştiriliyor. Aynı yola baş koymuş kişilerle yolda değiştirilmiş kişiler aynı davaya hizmet etmiyorlar mı? Kişiler değişse de fikirler değişmemiştir. Sürekli gerilim, sürekli mağdur edebiyatı, sürekli darbe uydurmaları ve çıkar ilişkilerini göremeyen bir toplumu Fuat Avni gibi uyutuculardan medet beklemesi normal değil mi?

Türk Milleti şunu unutmasın; Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal mücadelesi ve sonrası yol arkadaşlarını baştan seçmiş ve hedefe doğru gitmişti. Amacı Türk Milletini ateşe atmak değil, bağımsız, adam gibi bir millet olarak yaşamak için İstiklal mücadelesine baş koydu ve başardı.

1980’de yola çıkmış küresel çetelerle işbirlikçiler, yola çıktıkları arkadaşları yolda buldukları ile değiştirmeleri daha çok demokrasi adına ülkemizi kısa yoldan ve koydukları süre içinde parçalamaktır.

23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, 10 Kasım gibi milli şuurlara yapılan müdahaleler toplumdaki tansiyonu ölçmek ve algılamaktır. İşin özeti, her gün gelen şehitlere tepki bitmiş, Türk Milletinin birinci kırılması gerçekleşmiştir. İkinci kırılmanın Cumhuriyet değerlerinin ölçülmesidir.

Türk milletinin bilgisine… Süleyman Türkoğlu.

yol-arkadasligi

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar