Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Küresel Çeteler ve Orman Yangınları
Bu yazı  131 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yaz geldi. Yazın gelmesi ile beraber küresel oyuncak, yazılı ve görsel basının en etik malzemesi orman yangınlarıdır. Her gün, her akşam, ülkemizin güzel güzide ormanlarının yandığını hayretle küresel çetelerin haberlerinden seyirci durumunda seyir ediyoruz. Her gün gelen şehit haberlerine duyarsız kalan uyuşmuş bir millet orman yangınını neylesin. Sıradan olaylar bunlar.

Orman yangınları sıradan mı hadi bakalım.

2014 Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre ülke yüzölçümünün yaklaşık % 27,7 sini ormanlar oluşturmaktadır. Ülke coğrafyamızın ¼ ‘dünden fazlası orman olması sevindiricidir, tabi ki, kıymetini bilene.

Son 20 yıldır ülkemiz genelinde, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızda düzenli yanmalar görünmektedir. Yaz aylarını gelmesiyle başlayan yangınlar binlerce hektarlık orman alanlarımızı yok oluyor.

2014 Orman Bakanlığı 2010 ile 2014 verilerine göre:
Kasıtlı çıkarılan orman yangın sayısı; 883
Dikkatsizlik, ihmal, kaza sonucu; 5.084
Bilinmeyen faili meçhul ya da sabotajla; 4832

Bir de kendi kendine doğal olarak: 883 adet orman yangınları meydana gelmiştir. Bu veriler Orman bakanlığı 2014 faaliyet raporu olarak internet sitesinde mevcuttur, isteyen bakabilir.

Orman bakanlığının bu verilerine göre 5 yılda toplam 1825 gün sayısı var. Bu toplam 1825 günde Orman Bakanlığı ekipleri 11.682 orman yangınına müdahale etmiş. Bu da demek oluyor ki, beş yıl boyunca hiç tatil yapmadan 1825 gün içinde günde ortalama, ülkemizin çeşitli yerlerinde 6,4 adet orman yangınına müdahale etmişler! Nasıl becerdiler ise!

2010 ile 2014 yılları arasında çıkan bu orman yangınları sonrasında;
Kasıtlı çıkarılan orman yangınları sonrası; 3997 hektar
İhmal, dikkatsizlik, kaza sonrası yangınlarda; 15,732 hektar
Ormanların canı sıkılınca doğal olarak kendi kendini yakması sonucu; 657 hektar
Fail meçhul, bilinmeyen, sabotajla yanma sonucu; 11,850 hektar,

Toplamda; 32. 236 hektar ormanlarımız yanmış kül olmuştur. 32.236 hektar, 32.236.000 bin metre kare eder. Ülkemizin ¼ ‘ü orman olduğuna göre 814.578/ 4 yaparsak 203. 644 metre kare ormanımız var. Beş yıl içinde nerdeyse onda bir orman alanımız yok olmuş.

Bu kadar ormanımız yanarken 2014 yılında 4.680.379.731 Törkiş lira bütçeden para ayrılmış. Bu bütçenin % 49,7’si özel bütçeden % 50,3’ü ise döner sermayeden karşılanmış; bu kaynağın 2.044.984.034 TL’si faaliyet ve/veya projelerde, 2.519.204.509 TL ‘si genel yönetim giderlerinde olmak üzere % 97,5’i kullanılmıştır.

2010 yılı ile 2014 yılları arası toplam denk bütçe nerdeyse 20 milyar liraya yakın. Orman bakanlığına ayrılan bütçenin yarısı personel ve genel giderlere gidiyormuş, yukarıda öyle yazmışlar.

Şimdi bakalım orman yangınlarıyla küresel çetelerin ne işi var!

Küresel çetelerin ürettikleri Arazöz’ler, yangın helikopterleri, yangın uçakları, 4×4 arazi araçlarını bir yerlere satması gerekir. Orman yangınları için geliştirilen Arazözler, Yangın uçakları, Yangın helikopterlerini tarım ya da savunma bakanlığına satacak halleri yok. Orman Bakanlığı da bu milyon dolarlık aletleri durup dururken neden alsın?

Bu milyon dolarlık araçlar küresel çetelerin fabrikalarında üretiliyor. Kapital sermaye emperyalizminin sanayi dişlileri çalışması gerekir. Bunun içinde bizim gibi geri kalmış ülkelerde orman yangını çıkartısın, orman bakanlığının başını da ele geçirirsin, ondan sonra gelsin yavrum paralar.

Elin Yahudi’si çayın taşıyla çayın kuşunu böyle vurur hemşerim. Bir yandan ormanların yanacak, bir yandan ülkenin hazinesi boşalacak.

Bakınız ne diyor bakanlık; 2014 yılında, 8 adet arazöz, 5 adet dozer, 3 adet greyder, 30 adet ilk müdahale aracı, 10 adet görüntülü kamera sistemi, 5 adet yangın söndürme kiti, 160 adet GPS, 150 adet dürbün, ve muhtelif makine teçhizatın alımı ile kişisel koruyucu donanım malzemeleri temin edilmiş, 1 adet yangın eğitim merkezi, 3 adet yangın yönetim merkezi yapılmıştır.

2014-2016 yıllarına kapsayan 3 yıl süreli 15 adet ve 2014 yılı 9 adet olmak üzere 24 adet helikopter ve 2015-2016 yıllarını kapsayan 2 yıl süreli 9 adet helikopter kiralanmıştır. Ayrıca 2009-2015 yıllarını kapsayan 7 yıl süreli kiralanan 4 adet amfibik uçağa ilave olarak 2 adet amfibik ve 1 adet genel maksatlı uçak kiralama sürecine devam edilmiştir, diyor sayın bakanlık internet sayfası.

İşin püf noktası nerede biliyor musunuz sayın seyirciler; Küresel çeteler, ürettikleri yangın helikopterleri ile yangın uçaklarını satmıyorlar, kiralıyorlar. Neden kiraladıklarına gelinirse; küresel çeteler yangın helikopterini ve uçağını satarlarsa orman bakanlığı, bu araçların bakım ve tamiratı için kendi bünyesinde kademe oluşturacak. Bunun için eleman yetişecek. Belki eli yüz kişiyi istihdam edecek, belki de ileride bu aletleri yapma şansına sahip olacak.
Küresel çeteler her şeyi düşünür sevgili seyirciler. Adamlar kiralama sistemi ile kendi kademesini kendi oluşturuyor, kendi yurttaşına iş imkânı yaratıyor.

Biz ne mi yapıyoruz?

Yukarıdaki Orman Bakanlığının verilerine göre günde 6,4 adet yangın oluyormuş bizim bunların çoğundan haberimiz olmuyormuş. Bunları halka anlatacak, hesap soracak ne basın ne bürokrat nede helal süt emmiş bir milletvekili olmadığı için hem ormanlarımız yanıyor, hem de hazineden paralarımız soyuluyor, bizlerde seyir ediyoruz sayın seyirciler.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı koordinatörlüğünde yürütülen, 2005 yılında başlatılan 20 adet genel maksatlı helikopter tedarik projesinde sözleşme imzalanmış, “Orman Yangınlarını Anlık Olarak Havadan İzleme, Görüntü Aktarma ve Değerlendirme Sistemi Projesi” kapsamında; Savunma Sanayi Müsteşarlığı aracılıyla 6 adet Bell 429 helikopter tedarik edilmiş, 3 adet sabit görüntü aktarma istasyonu ve 3 adet yangın yönetim aracının kabulü yapılmıştır.

Yangınla mücadelede fiziki tedbirler alınarak 2.149 adet orman yangınına müdahale edilmiş, 3.117,34 hektar orman alanı zarar görmüştür.

Yani; ormanlarımız yanmaya, paralarımız hortumlarla küresel çetelerin kasalarına aktarılmaya devam ediliyor. Anlatmaya çalışsam da Türk Milletinin anlayacağını sanmıyorum. Ne de olsa ormanda mevsimlik sigortalı işçi olarak çalışacak insanlarımız sabahları orman işletme müdürlükleri önünde ırgat toplantıları yapıyorlar. Bu gün ne yapsak diye düşünmekten yoruluyorlar !

Süleyman Türkoğlu

orman_yangini

orman-yangini

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

11 Kasım 2019

Öğretmenliğimin ilk yıllarına rastlar, Rize’nin Gündoğdu ilçesinde, Gündoğdu Merkez İlkokulu’nda üçüncü sınıfları ... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Mustafa Kemal ATATÜRK, o yaşanılmış bir tarihtir. Öylesine bir tarihtir ki, inkârı silinmesi yok edilmesi veya yok... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar