Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Yeni Türkiye, Eskisi gibi olmayacak
Bu yazı  150 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

7 Haziran 2015 genel seçimlerinden önce Asrın lideri; “Eski Türkiye bekleme odasına alındı. Ümmetlerimin zaferi yakındır” demişti. A planında; “400 milletvekili verin başkanlık gelsin bu iş bitsin” demişti. 7 Haziran seçimlerinde millet 400 milletvekili vermediği gibi muhalefete de hesap sor cinsinden sonuç çıkınca A planındaki başkanlık sistemi hayali çöktü.

1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra tekrar iktidar olarak gelse de 400 milletvekili olamadığı için başkanlık hayalleri söylemlerle devam etti. Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra yaptığı balkon konuşmasında Eski Türkiye’nin öldüğünü ve yerine yeni Türkiye’nin kurulduğunu söyledi. Ama ölmüş olan eski Türkiye’nin salası verilmemişti.

Temmuz 2015 te başlayan terör olayları, açılım sepetinin çöpe atılmasının üzerinden gelen yüzlerce şehit haberleri can sıkıcıydı. Gerçi Türk milleti her gün şehit vermeye de alıştırılmıştı. Tepki sıfıra inmişti. Her gün gelen şehitlere Türk milleti tepkisiz kalmaya başlamıştı. Gelen şehitlerin sorumlusu olarak neredeyse muhalefet partileri sorumlu tutulmaya başlanmıştı.

Rus uçağını düşürülmesi sonrası yaşanan gerginlikler, İsrail gelişmeleri, Mavi Marmara olayları, geriye sarmış makaralı film gibi tekrar tekrar ısıtılıp milletin önüne konması hiç de iyi gelişmeler değildi. Dün ak denilene bu gün kara, dün kötü denilene bu gün iyi denmeye başlanması kafalarda soru işareti bırakıyordu. Bir taraftan Asrın liderinin diploması sık sık gündeme gelmeye başlanmış, Cumhurbaşkanlığı tartışılması söylentileri çoğalmıştı.

Buna benzer ülke sorunları ile halkı her gün meşgul etmek, tartışmak Başkanlık sistemini zora sokabilirdi. Ne yapılmalıydı? Akıllara Karen Foğğ’un 2000 yılında söylediği “Bu milletin tarihini değiştirmek gerek. Bunu için sürünün zihnini silmek gerekir” sözü geldi. Yani milletin önceyi unutturmak gerekli. Bunu için bir plan gerekliydi. A planında gelmeyen başkanlık B planında gelmeliydi.

Dünya tarihinde eşine rastlanmamış askeri darbe ilk defa Ülkemizde uygulandı. Beş on taburun on beş yirmi tankla, üç beş uçak, bir iki helikopterle, elli yüz subayın ortaklaşa düzenledikleri çok kapsamlı! Askeri darbe 15 Temmuz 2016 gecesi saat 21.00 de başladı sabaha yakın bitti.

Feto çetesi! Kimler yok ki içlerinde. Devletin her kademesini ele geçirmişler. İşin garip tarafı Feto çetesi ülkeyi ele geçirirlerken Başbakan Binali başbakan değildi. Fetocuların devleti ele geçirdiklerinden Başbakan Binali’nin haberinin olmaması Gayet normaldi!

B planı sonuç verdi, meyveleri toplanmaya başlandı. Yeni Türkiye’nin Başkanlık ordusunun zemini hazırlanmaya başlandı. 3 aylığına ohal ilan edildi. Asrın lideri üç aylığına da olsa tek karar verici olacak. Başı geldi mi gerisi de gelir derler ya!

Küresel çetelerin ajanı Karen Foğğ haklıydı. “Sürülerin zihnini değiştireceksin” sözünü Altın harflerle bütün milletin göreceği bir yere asmak gerekir ama nereye? Toplum dünü unuttu. 1 Kasım seçimlerinde Davutoğlu’nun yaptı balkon konuşmasında “Eski Türkiye öldü, yerine artık yeni Türkiye doğdu” demişti. Cumhuriyet tarihinde saltanatlığın kaldırıldığı tarihi rastlantı! Türkiye’yi öldürmüşler ama salasını vermemişlerdi.

15 Temmuz 2016 gününden beri her gün Eski Türkiye’nin ölü salasını veriyorlar. Ancak ölü salasını anlayacak Türk milleti nerede?

Süleyman Türkoğlu

yeni-turkiye

kho

Aşağıdaki notu emekli bir subay arkadaşımla 2015 yılında yaptığım söyleşiden aktardım;

“Harp okulu son sınıfındaydım. Sabaha karşı saat üçte bütün okul ayaktaydı. Alarm seslerinin yerini içtimalar aldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu birlik komutanımız içtima da söyledi. Herkese görevler verildi. O günün akşamı inzibat subayları okula geldiler. İsimlerini saydıkları birkaç öğrenciyi apar topar kelepçeleyip götürdüler. En yakın arkadaşlarımızı kelepçeli olarak gözümüzün önünde götürdüler. Bir daha da geri gelmediler. Götürülen arkadaşlarımıza işkence yapıldığını daha sonraki yıllarda öğrendik. İşkence sırasında aldıkları isimleri bir sonraki gece okula gelip gözlerimizin önünde dehşet verecek şekilde götürmeleri harp okulunda derin bir korku yarattı. İhtilal olmadan önceki öz güven harp okulu öğrencilerinde kayboldu. Acaba beni de mi götürecekler korkusu öğrencileri sarmaya başladı. Gelecek nesillere devleti teslim edilecek genç subayların gardı kırılmış, pusturulmuş, sanki beynine çuval geçirilmişti. Bu korkuyla harp okulundan mezun olduk. Vatanı savunacak cesur subaylar yerine, korkak olarak göreve başladık. Yıllar sonra yapılan askeri darbenin siyasi otoriteye yapılmadığını anladım. Yapılan darbe cesur Türk milletine yapılmıştı.”

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

11 Kasım 2019

Öğretmenliğimin ilk yıllarına rastlar, Rize’nin Gündoğdu ilçesinde, Gündoğdu Merkez İlkokulu’nda üçüncü sınıfları ... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Mustafa Kemal ATATÜRK, o yaşanılmış bir tarihtir. Öylesine bir tarihtir ki, inkârı silinmesi yok edilmesi veya yok... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar