Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kedi ve Köpeklerde İç Parazit
Bu yazı  269 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Özellikle yavru kedi ve köpeklerde önemli sağlık sorunlarına hatta ölümlere neden olabilen parazit invazyonları hakkında biraz bahsedeyim.

İç parazitler vücut içerisinde farklı bölgelere ve organlara yerleşebilmektedirler. En çok görülen yerleşim bölgesi gastro intestinal sistem dediğimiz mide bağırsak bölgesidir. Daha az olarak akciğerlerde, daha da az olarak kalp kasında görülmektedirler. Tabi ki, bu durum kedi ve köpeklerin yaşadıkları şartlara ve bölgelere göre değişikler gösterebilmektedir.

Mide bağırsak sisteminde bulunan parazitler Nematodlar ve Taenialar olarak gözümüze çarpmaktalar. Tenyalar üç aylıktan büyük kedi ve köpeklerde görülür. Genelde enfektif pirelerin yenilmesiyle bulaşır. Çok ciddi bir klinik belirti göstermezler. O nedenle üzerinde çok fazla durmayacağız.

Nematodlar ise kancalı kurtlar, bağırsak solucanı (Ascarit) ve kıl kurtları olarak üçe ayrlır. Bulaşmaları genel olarak sindirim yoluyla olur. Bu da parazit yumurtalarıyla enfekte olmuş gıdaların yenilmesi, suların içilmesiyle olur. Yavrularda ise ayrıca anne sütüyle bulaşma görülebilmektedir. Bundan başka kancalı kurtlar deriden penetre olarak da invazyon oluşturabilmektedirler.

Bu nasıl olur? Kedi ya da köpeğinizin derisine, gözle görülemeyeek kadar küçük olan kancalı kurt yumurtası yapışır. Daha sonra deri gözeneklerinden bu vücut içerisine penetre olarak invazyon oluşturur.

Belirtilerine gelince, hastanın yaşına, beslenme durumuna, bakım şartlarına, vücut içerisindeki parazit sayısına göre değişikler göstermektedir.

Zayıflama, halsizlik, fiziksel görüntüde bozulma (kıl ve deri normal parlak ve canlı görüntüsünü kaybeder), yavrularda gelişme geriliği gibi belirtilerle birlikte ishal görülür.

Kancalı kurtların neden olduğu ishal kanlı ve kötü kokuludur. Kıl kurtlarının neden olduğu ishallerde mukus görülebilmektedir.

Bunların yanında özellikle askaritler, bağırsak villuslarını körelterek bağırsaklarda perforasyona neden olurlar. Bu da özellikle yavrularda gelişme gerililiğine neden olur. Sayıları çok fazla olduklarında da bağırsak tıkanmalarına neden olabilmektedirler.

Salgıladıkları zehirli salgılarla sinirsel belirtilerin (epilepsi, menenjit) ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Tedaviye gelince, yavrularda görülen şiddetli invazyonlarda parazit tedavisinin yanında ciddi bir semptomatik tedaviyede gerek vardır. Keza, erişkinlerde ishalle seyreden parazit invazyonlarında ishal tedavisi de yapılması yerinde olur.

Tedavide kullandığımız etken maddeler arasında pyrantel pamoate, fenbendazole, ivermektin, praziquantel gibi maddeler yer almaktadır.Biz kliniğimizde pyrantel pamoate, fenbandazole ve praziquantel etkenlerini içeren tablet preparatları kullanıyoruz. Ayrıca tablet almayı reddeden köpeklerle kedilerde praziquantel enjeksiyonunu tercih ediyoruz. Gerekli durumlarda enseden damlatılan ilaçlarla da tedaviyi destekliyoruz.

Kedi ve köpeklerde hiç de azımsanmayacak çoklukta parazit invazyonu olduğunu belirledik.
Bunun için Koruyucu Tedaviyi önemle öneriyoruz. Koruyucu tedavi belirli periyotlar halinde olmakta. Normal periyot süresi üç ayda bir yapılan uygulama şeklinde olmaktadır. Zaman zaman bu süreler parazitlerin görülme sıklığına bağlı olarak iki aylık periyotlar haline dönüştürülebillinir.
selahattin-hilaloglu
Ayrıca bu peryotlarla yapılan koruyucu tedaviler, daha sonraki bölümlerimizde göreceğimiz, insanlarda görülen ve kedilerle köpeklerden bulaşan “hydatik kist” olgusunu da asgariye indiricektir.

Selahattin Hilaloğlu, Veteriner Hekim

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

kedilerde-parazit

erenay-alieren-kedi

erol-urkut

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Sayın Ekrem Örsoğlu'nun yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Sayın Melahat Erten TEKEŞİN'in yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri