Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kedi ve Köpeklerde İç Parazit
Bu yazı  189 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Özellikle yavru kedi ve köpeklerde önemli sağlık sorunlarına hatta ölümlere neden olabilen parazit invazyonları hakkında biraz bahsedeyim.

İç parazitler vücut içerisinde farklı bölgelere ve organlara yerleşebilmektedirler. En çok görülen yerleşim bölgesi gastro intestinal sistem dediğimiz mide bağırsak bölgesidir. Daha az olarak akciğerlerde, daha da az olarak kalp kasında görülmektedirler. Tabi ki, bu durum kedi ve köpeklerin yaşadıkları şartlara ve bölgelere göre değişikler gösterebilmektedir.

Mide bağırsak sisteminde bulunan parazitler Nematodlar ve Taenialar olarak gözümüze çarpmaktalar. Tenyalar üç aylıktan büyük kedi ve köpeklerde görülür. Genelde enfektif pirelerin yenilmesiyle bulaşır. Çok ciddi bir klinik belirti göstermezler. O nedenle üzerinde çok fazla durmayacağız.

Nematodlar ise kancalı kurtlar, bağırsak solucanı (Ascarit) ve kıl kurtları olarak üçe ayrlır. Bulaşmaları genel olarak sindirim yoluyla olur. Bu da parazit yumurtalarıyla enfekte olmuş gıdaların yenilmesi, suların içilmesiyle olur. Yavrularda ise ayrıca anne sütüyle bulaşma görülebilmektedir. Bundan başka kancalı kurtlar deriden penetre olarak da invazyon oluşturabilmektedirler.

Bu nasıl olur? Kedi ya da köpeğinizin derisine, gözle görülemeyeek kadar küçük olan kancalı kurt yumurtası yapışır. Daha sonra deri gözeneklerinden bu vücut içerisine penetre olarak invazyon oluşturur.

Belirtilerine gelince, hastanın yaşına, beslenme durumuna, bakım şartlarına, vücut içerisindeki parazit sayısına göre değişikler göstermektedir.

Zayıflama, halsizlik, fiziksel görüntüde bozulma (kıl ve deri normal parlak ve canlı görüntüsünü kaybeder), yavrularda gelişme geriliği gibi belirtilerle birlikte ishal görülür.

Kancalı kurtların neden olduğu ishal kanlı ve kötü kokuludur. Kıl kurtlarının neden olduğu ishallerde mukus görülebilmektedir.

Bunların yanında özellikle askaritler, bağırsak villuslarını körelterek bağırsaklarda perforasyona neden olurlar. Bu da özellikle yavrularda gelişme gerililiğine neden olur. Sayıları çok fazla olduklarında da bağırsak tıkanmalarına neden olabilmektedirler.

Salgıladıkları zehirli salgılarla sinirsel belirtilerin (epilepsi, menenjit) ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Tedaviye gelince, yavrularda görülen şiddetli invazyonlarda parazit tedavisinin yanında ciddi bir semptomatik tedaviyede gerek vardır. Keza, erişkinlerde ishalle seyreden parazit invazyonlarında ishal tedavisi de yapılması yerinde olur.

Tedavide kullandığımız etken maddeler arasında pyrantel pamoate, fenbendazole, ivermektin, praziquantel gibi maddeler yer almaktadır.Biz kliniğimizde pyrantel pamoate, fenbandazole ve praziquantel etkenlerini içeren tablet preparatları kullanıyoruz. Ayrıca tablet almayı reddeden köpeklerle kedilerde praziquantel enjeksiyonunu tercih ediyoruz. Gerekli durumlarda enseden damlatılan ilaçlarla da tedaviyi destekliyoruz.

Kedi ve köpeklerde hiç de azımsanmayacak çoklukta parazit invazyonu olduğunu belirledik.
Bunun için Koruyucu Tedaviyi önemle öneriyoruz. Koruyucu tedavi belirli periyotlar halinde olmakta. Normal periyot süresi üç ayda bir yapılan uygulama şeklinde olmaktadır. Zaman zaman bu süreler parazitlerin görülme sıklığına bağlı olarak iki aylık periyotlar haline dönüştürülebillinir.
selahattin-hilaloglu
Ayrıca bu peryotlarla yapılan koruyucu tedaviler, daha sonraki bölümlerimizde göreceğimiz, insanlarda görülen ve kedilerle köpeklerden bulaşan “hydatik kist” olgusunu da asgariye indiricektir.

Selahattin Hilaloğlu, Veteriner Hekim

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

kedilerde-parazit

erenay-alieren-kedi

erol-urkut

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt
Bumerang - Yazarkafe
Eser ÜRKÜT

 

03 Aralık 2018

Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile Birleşmiş Millet... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

21 Ocak 2019

Kızım, iş nedeniyle başka bir ülkeye yerleşti; Yeni hayatına alışıncaya kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Torunla... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

04 Ocak 2019

Habib Gerez... Ressam, şair ve yazardır. 1926 yılında İstanbul'da doğmuştur.  Altmış beş yıldan beri çalışmala... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Ocak 2019

Çocukların benlik imajı üzerinde yıkıcı etkisi olabilir. Onlara kötü, değersiz olduklarını ve sevilmediklerini his... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri