Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Türk Askerinin Irak’ta Bulunmasının Haklı Nedenleri
Bu yazı  87 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Türk Askerini işgalci güç olarak tanımlayan Irak, konunun görüşülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Türk askerinin Irak’ta bulunmasının uluslararası hukuktan doğan haklılığı bir kez daha gündeme geldi. Irak toprakları içinde bulunan PKK’nın saldırıları dolayısıyla meşru müdafaa hakkı çerçevesinde sınır ötesi çok sayıda operasyona imza atan Türkiye, Irak’ta bulunan diğer ülkeler ABD ve İran’a göre, IŞİD teröründen en çok etkilenen ülke. Bu doğrultuda Ankara, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanıyor.

Uzmanlar ABD’nin, “Türkiye, Irak Hükümeti onaylamadığı için uluslararası koalisyona üye değil” çıkışına ise “Suriye’de Esed’den izin mi aldılar?” sorusuyla karşılık veriyor. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılında tüm ülkeleri IŞİD’e karşı ortak mücadeleye çağırmasını hatırlatan uzmanlar, yaşanan son krizde Batılı ülkelerin art niyetine dikkat çekiyor. Ankara, binlerce kilometre uzaktan Irak’a müdahaleyi kendine hak gören ABD ile FETÖ’den sonra Musul’da da müttefiklik ilişkisini sorguluyor.

Türkiye’nin Musul’da bulunma gerekçesi olarak savunduğu ve istendiğinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de sunacağı Musul haklılığını 6 maddede toparladık.

Tek bir uluslararası koalisyon var ve Türkiye buna taraf

IŞİD’e karşı oluşturulan tek bir uluslararası koalisyon var ve Türkiye de buna taraf ülke. ABD’li Yarbay Dorrin’in açıklamalarının aksine, koalisyon ülkelerinin Irak’ı kapsayan özel bir IŞİD’e karşı mücadele çalışması yok. Uzmanlar, “Eğer Irak’a sorulması gerekiyorsa, biz de şunu sorarız: Suriye’ye girerken Esed’e mi sordular?” diyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısı üzerine teröre karşı koalisyondayız

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2015’teki çağrısı üzerine IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katıldı. Sözkonusu çağrı sadece Suriye değil IŞİD’e karşı Irak çevresinde yürütülecek mücadeleyi de kapsıyordu. Türkiye, koalisyona üye olduğu gibi, başta İncirlik Üssü olmak üzere topraklarını da üye ülkelerin kullanımına açtı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye’yi ışid’den etkilenen ülke olarak tanımlıyor

Türkiye, halen IŞİD’e karşı mücadele yürüten ülkeler arasında uluslararası kamuoyunda IŞİD saldırılarına maruz kalmış ülke olarak meşru müdafaa kapsamında öne çıkıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu konudaki kararı, Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığını uluslararası arenada haklı göstermekte yeterli bir unsur olarak görülüyor.

Ankara ve Lozan Antlaşmaları müdahale hakkı veriyor

Başta Lozan ve Türkiye-Irak sınırlarının çizildiği 1926 Ankara Anlaşması olmak üzere tüm uluslararası anlaşmalar, Musul ve Kerkük topraklarında ilhak, istiklal veya herhangi bir idare şekli hakkında kabul edilen ve edilecek olan bütün kararlar konusunda Türkiye’ye söz hakkı tanıyor.

Türkiye, Irak başbakanı İbadi’nin mektuplu davetiyle orada

Türkiye işgalci, Türk askeri Başika’da illegal bulunuyor söylemlerinin aksine Türkiye, oraya Irak Başbakanı İbadi’nin mektuplu daveti üzerine gitti. Bu durum, o günlerde bütün dünyaya tescil edilmiş durumda. Dolayısıyla Türkiye’nin davetsiz gittiği söylemi yanlış ve Türk askerinin bölgedeki varlığı meşru.

Terör örgütlerine karşı mutlaka orada olunmalı

Türkiye, teröre karşı Irak’ın bütünlüğü için bölgede bulunuyor. Yine Türkiye, sınır ötesinden tehdit eden IŞİD kadar PKK terör örgütüne karşı da meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Uzmanlar, Türkiye’nin Musul operasyonunda yeralmasının, Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatması kadar meşru bir hak olarak görülmesi gerektiğine işaret ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian’a atfedilen Türk askerinin Irak’taki varlığı illegal şeklindeki ifadenin “açık bir şekilde ve tamamen yalan” olduğunu bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Matthew Allen, IŞİD karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian’a atfedilen Türk askerinin Irak’taki varlığı illegal şeklindeki sözlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

turk_askeri_neden_musulda

turk_askeri_musul

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar