Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Sümüklü böcek misali
Bu yazı  994 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bizim yörede çok kullanılır, birisi ortalarda görünmedi mi, içine kapandı mı çevredekiler yorum getirirler; “Gene sümüklü böcek gibi boynuzlarını içine çekti, kim bilir ne derdi var..!” Beni yakından tanıyanlar bilir, pek olumsuzluklarımı paylaşmam, olumlu olayları paylaşmayı daha yeğlerim.

Bu aralar biraz zor dönemler geçirdim. Temennim memleketimin de zor dönemleri geride kalsın. Böyle durumlarda belleğimin derinliklerine yolculuk yapmayı severim. Dudağınıza biraz tebessüm yayılması umuduyla bir anımı paylaşmak istedim.

Dursun Amca, Fındıklı‘nın Pishala köyünden. Akrabalık ilişkilerimiz olduğundan sık sık ziyaretimize gelirdi. Hani vardır ya, bazı insanların ne anlattıkları değil de nasıl anlattıkları önemlidir. Konuşmaya başladıklarında ne anlatacaklarını hiç kestiremezsiniz. Bazen çok önemli bir olayı anlatacakmış gibi söze başlarlar, ardından espriyi patlatırlar.

Yöremizde insanlar genelde kendi başlarına gelmiş bir olayla dalga geçip güldürmeyi seçerler. Dursun Amca onlardan biriydi.

Dursun Amcan’nın amca oğlu, yıllar önce bir yakınının yanına büyük şehre gitmiş, okuma imkanını yakalamış, günün aranan diş hekimlerinden biri olmuş. Trabzon’da muayenehanesini açmış. Günün koşullarına göre çok iyi kazanıyor, gelirine göre en iyi semtte ev almış, evini en kaliteli mobilyalarla birinci sınıf döşemiş, misafirperverlikte de eşi benzeri yok. Her gideni evinde ağırlıyor, hem de diş sorunlarını hallediyorlar.

Şimdi Dursun Amca’yı dinliyoruz: (Bu hikayede adı Ahmet olsun)

Geçen yaz başume ne geldi bir bilsanuz. Bizum Ahmet eyi adam, hoş adam, zeki adam da; Allah ona: Yürü ya kulum demiş, almış başını gitmiş. Ben zavalli Dursun’a da: Yürü ya kulum demiş ama, ben da habire iki ayak üzerinde kışın, Pishala’dan Fındıklı’ya dört saat, yazın üç saat yürüyorum.

Dişi bahane ederek bizum amca oğlinun evine gittum. Kar gibi beyaz mermer merdivenlerden çikarken köyden geturduğum çamurlanmiş lastik çizmelerumun izlarini bıraka bıraka kapının zilini çaldım. Kapıyı evin yardımcısı açtı, içeri aldı.

Yengemuz da artist kadar güzel, tabii bizımki gibi habire bahçeye gübre taşimeyur, zengin diye en güzel kızı almış ama Allah’ı var hiç kibirliği yok. Evine kim giderse gitsin müthiş ağırlıyor.

Akşam oldu, masa donatıldı, bembeyaz örtüler, peçeteler, çatallar, bıçaklar. Nasıl acıkmışım anlatamam. Çorbadan başladum, ne geldiyse silup supurdum. Tatlıyı yedukten sonra, bembeyez tabakta, bembeyaz birşey geldi, köpükler içinde. İki elimi havaya kaldurdum, arkaya kaykıldum:
Yeyemeyeceğim….! dedum.
Yenge sesini çıkarmadan mutfağa geçti.
Yeyemeyeceğim dedum ama,ya en iyisi bu ise…!
Yavaş yavaş çatali baturmeğe başladum.Bir taraftan da yengeyi kollayurum….!
Çatali baturdum baturdum
Çip çip çip……!
Allah beni islah etsun….
Getürduği şey ellerumi silmem için sabunla köpürtülmüş havlu peçete imiş……..!
Dursun Amca bunu o kadar hoş anlatmıştı ki, yıllarca bizim evde çok doyarsak: kollarımızı havaya kaldırır arkaya kaykılır, hem Dursun Amca’yı yad eder, hem de:
YEYEMEYECEĞİM deriz.

Melahat Erten Tekesin.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

dursun_amca

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar