Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Türk Ordusu’nun Suriye’de ne işi var?
Bu yazı  181 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

64. Hükümetin Başbakanı Ahmet Kalkan, (sonradan Davutoğlu olmuş) “Suriye’de Sünniler işin başında olmalı, Esat gidecek, bir hafta sonra Şam’a gireceğiz, Emevi camiinde namaz kılacağız” demişti. Aradan yıllar geçti. Patronu tarafından görevinden alındı. Yerine, İzmir gibi Türkiye’den kırk yıl ileri bir ilimize Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuş, İzmir kabul etmemiş, ama İzmir’den kırk yıl geri Türkiye Cumhuriyeti’nin başına Binali getirildi.

Hatırlatmakta fayda var. 65. dönem Türkiye Cumhuriyeti’ni ileri, çağdaş medeniyete götürecek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde, bir konuşmasında; “Şu bulut sistemi diye bir şey var. Gelen oraya bir şey atıyor. Herkes işine geleni alıyor. Ben böyle algılıyorum. Belki farklı bir şeydir. Şey yok artık, sistematik bir şey yok, abur cubur dolduruyorsun, herkes ihtiyacını oradan alıyor ama hiçte karışmıyor. İsteyen istediğini alıyor. Bu bileşime fazla kafa yorarsan kafayı sıyırsın, kullanacaksın, nimetlerini kullanacaksın, yararlanacaksın işini göreceksin. Kafayı taktın mı o zaman işin kötü. Çok fazla hikmetine fazla şey yapmamak lazım” dedi, salonda dinleyenler de çılgınca alkışladı.

Değerli okuyucularım, yukarıda Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemdeki konuşmasını ibretle okudunuz. Sizce Suriye’de Türk Ordusunun ne işimiz olduğunu Binali Yıldırım bilebilir mi? Ya da “Özgür Suriye orduları kim?” Sorusuna ne cevap verebilir? Kendi anlamadığını Türk halkına nasıl anlatacaksın?

Ben anlatayım;

Özgür Suriye Ordusu veya Hür Suriye Ordusu, Suriye’de kurulan, Suriye ve Devlet Başkanı Beşşar Esad‘ı devirmek için savaşan, silahlı bir örgüttür. Suriye iç savaşı sırasında rejimi yıkmak isteyen, askerler ve paralı savaşçılar tarafından, 29 Temmuz 2011 tarihinde Riyad El Esad liderliğinde kurulmuştur. Siyasi kanadı Suriye Ulusal Konseyi‘dir ve ona bağlıdır.

Üyelerinin büyük bir çoğunluğunu, Beşşar Esad’a bağlı Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan asker ve subaylar oluşturmaktadır. Kuruluşu 29 Temmuz 2011 tarihinde duyurulan Özgür Suriye Ordusu, internet ortamında yayınladıkları videolarda Suriye arap askerlerini mevcut görev yerlerini terk ederek, devlete karşı kendilerine katılmaya çağırmaktadır. Ne kadar üyesi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kendi web sitesinden yapılan açıklamada 40,000 asker olarak tanımlanmıştır.

Suriye yönetimini devirmek için savaş veren örgüt, bazı arap ve başta Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’den olmak üzere çoğu batılı ülkelerden Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı devirmek için hem askeri hem parasal destek almaktadır. Neymiş, ABD, ve İsrail’den destek almaktaymışlar. Peki! Devletin başındakiler bunu bilmiyorlar mı, yoksa Esad’ı yok etmek için ABD, İsrail çıkarlarını Korumak için mi Türk evlatları Suriye Topraklarında. 6 milyona yakın Suriyeliler, Türkiye topraklarında, kimin nerede oldu kayıtlı olmadan içimizde kimlik değişimiyle bize benzerken kurulan sistemli düzeneği, ulaştırma bakanlığında söylediği cahilce sözleri tarihe kayıt olmuş Binali Yıldırım mı çözecek?

Sabah başlayıp, akşam yatıncaya kadarki Küresel çetelerin yazılı ve görsel basınında, “Türk Ordusu, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Suriye’de İŞİD hedeflerini vurmaya, ilerlemeye devam ediyor” yalan sözleriyle Türk halkının kafatasının içine yerleştiriyor. TSK’nın defterinde kayıtlı olmayan silahları TV ve gazetelerde varmış gibi gösterilme iddiası da ayrı bir soru.

Bir yandan tarihi kaydı olmayan PKK eş değerdeki PYD, bir tarafta tarihte ismi olmayan Peşmergeler. Uyumayın Türk milleti, Özgür Suriye Ordusu, PYD, Peşmergelerinin de ortak noktası PKK’dır. Bunların tamamı Siyonistlere hizmet eden Küresel savaş çetelerinin, adları farklı ama hedefleri Türkiye Cumhuriyeti’ni yok edecek Sion İsrail elemanlarıdır.

Şimdi burayı çok çok iyi okuyun;

18.07.1929 yılında Barzani Kürtleri ile Ermeniler arasında 14 maddelik Taşmak Hoy Bun Anlaşması yapmışlar. Bu anlaşmayı tam okuduğunuzda, yukarıda isimleri telaffuz edilen terör örgütlerinin isimlerini tek çatıda, yani; Ermeni diasporası olduğunu anlayacaksınız. Anlaşmanın tam metnini Karanlıktan Önce Son Çıkışta okuyabilirsiniz

Türk Ordusunun Irak ve Suriye topraklarında ne işi var sorusunu yukarıda detaylarıyla anlattık. Ama! Asıl can alıcı soru, Suriye ve Irak topraklarına Türk Ordusu girerse Lozan Andlaşması ne olacak?

Lozan Andlaşması’nın 3. Maddesi;
Akdeniz’den İran sınırına dek Türkiye’nin sınırı aşağıdaki biçimde saptanmıştır.
1.Suriye ile: 20 Ekim 1921 günü yapılan Fransa – Türkiye Antlaşmasının 8. Maddesinde saptanmış sınır:
2.Irak ile: Türkiye ile Irak arasındaki sınır, iş bu anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak, dokuz aylık bir süre içinde Türkiye ile İngiltere arasında dostça belirlenecektir. Sınır çizgisi konusunda alınacak karara değin, Türkiye ve Britanya Hükümetleri kesin geleceği bu karara bağlı toprakların bugünkü durumunda herhangi bir değişiklik ortaya koyacak nitelikte; askersel ya da başka türlü hiç bir eylemde bulunmamayı karşılıklı olarak yükümlenirler.

Öngörülen süre içerisinde iki hükümet arasında bir anlaşmaya varılmaz ise, anlaşmazlık Birleşmiş Milletler Cemiyeti meclisine götürülecektir.

Sözün özü; Lozan Anlaşması’ndaki hükümleri çiğnedik. Irak, Suriye ve isimleri değişik, Peşmerge, İŞİD, PYD, PKK hep beraber Birleşmiş Milletler’den yardım isteyecektir. Hepsinin ortak demeci, “Türk Ordusu topraklarımızı işgal ediyor” diyerek uluslararası müdahaleye çağrı yapılacak. Lozan Andlaşması’nın en önemli hükmü çiğnendi. ABD, İsrail, ve Siyonistlerin kurduğu tuzağa düşürüldük.

Evet! Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin kurdurduğu Türkiye Cumhuriyetini, 94. Yılını görmeden 93 yıl sonra yine TBMM’ye yıktırıyorlar. Hem de kurucu CHP’nin milletvekilleri ile. Hatırlar mısınız Salası 15 Temmuz 2016 da sabaha kadar okundu.

Düzenek + sistem = Akıl

Hazır ol Türk Milletinin evlatları, kanınızı vermeye. Sıra sende İzmir; Gün geldi Türk milletine borcunu ödemeye. Süleyman Türkoğlu.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

ozgur-suriye-ordusu

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

18 Mayıs 2020

Sevginin yönü, suyun akış yönü gibiymiş. Irmaklar, arkalarına bakmadan hep öne akarlar ya. İnsanoğlunun sevgisi de... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar