Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Mustafa kemal as founder of state
Bu yazı  225 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

93 yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimiz öyle kolay kurulmadı ki, öylesine kolay yok edilebilsin. Bir milletin küllerinden dirilişini anlamamak, anlayamamak sadece gafletle olur. 93 yılın getirdiği çizgiye baktığımızda Cumhuriyetimizin düşmanları hep var olmuş ve olacaktır da, mesele o cumhuriyet düşmanlarını iyi tanımak, başları sıkışınca nasıl cumhuriyete sığınıp, renk değiştirebildiklerini iyi gözlemleyebilmektir.

Emperyalist ülkelerin işgaline karşı bir milletin tek vücut olup, bir liderle yürüttüğü başarının arkasından gelen devrimleri görmezden gelmek, o devrimlerin en önemli ve büyüğü olan, milli egemenliğe dayalı tam bağımsız, layık çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan iç ve dış bedbahtları tanıyamamak gene gaflet değil midir?

Bu gün içimize hatta meclisimize kadar giren Cumhuriyet düşmanları zaten kendilerini artık gizleme gereği dahi görmeden, her fırsatta özlemini çektikleri saltanat yönetimini ortaya atıp, Cumhuriyetimizi reklam arası gördüklerini haykırmıyorlar mı? Acı olanı da Cumhuriyetin kazanımlarıyla gelebildikleri, halkın o yüce meclisinden seslerini duyurabilmeleri.

Atatürk as Founder of State” (Devlet kurucusu Atatürk) olarak dünya basının da manşetlere geçen bir lider, tam bağımsızlığı Türk Milletinin karakteri sayarak, hiçbir dış güç ihtiyacı duymadan gerçekleştirdiği devrimleriyle, adını mücevher taşa yazdıran başka lider var mı? Bu gün emperyalist ülkelerin kuklası olmuş, onların verdiği silahlarla, kendilerini özgürlük savaşçısı devrimciler olarak tanıtan bedbahtları gördükçe, gerçek devrimci özgürlük savaşçısı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını bir kez daha takdir ve şükranla anmamak mümkün mü?

Dünyanın haritasını değiştirmek için yola çıkan ihtilaf devletleriyle, Osmanlı Devleti arasında 10 Ağustos 1920 tarihinde Fransa’nın bir banliyösü olan Sevr kasabasında imzalanan, utanç anlaşmasıyla Ankara ve civarına sıkıştırılan Osmanlı Devleti. Sevr Andlaşması’nı atlayarak, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu sayılan Lozan Andlaşması üzerine yürütülen karalama ve yanlış anlatma politikalarıyla hangi ülkelerin emirleri yerine getirilmektedir? Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bütünlüğü kimlere, kimler tarafından hangi amaçla peşkeş çekilmektedir?

Bu gün orta doğuda hangi güçler egemen? Yüz yıllık rüya Büyük İsrail Projesi, parçala böl yönet taktiklerinin getirisinde hızla ilerlerken, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan, bizlerin karanlık el dediğimiz el kimlerle tokalaşmış? Cumhuriyetimiz üzerinde oynanan oyunlara baktığımızda, başta terörle iyice güçsüzleştirilmiş bir şekilde, kan gölünün içerisine çekilmek istendiğimizi görmezden gelebilir miyiz?

Eğitimde devrim sayılabilecek köy enstitülerinin açılmasıyla başlayan aydınlanma seferberliği, kısa süre sonra karanlık ellerle tokalaşarak iktidara gelen siyasi partinin, o okullarımızın kapısına kilit vurmasıyla sonlandırılmadı mı? Şimdi bilimden uzak sosyal gelişimini tamamlayamamış bir toplum haline gelmemizin gerçek sebeplerine baktığımızda, hangi ellerin izini görebiliyoruz?

Osmanlının yükselişinde Viyana önlerine kadar giden Sultan Süleyman da 1453 yılında dünyayı şaşkına çevirerek İstanbul’un Fethi’ni gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet de bizim tarihimizdedir. Her lider yaptıklarıyla hatırlanır, yücelir. Devlet içerisine çöreklenen hainler o zamanda da vardı, bu günde var. O hainler için önemli olan, hizmetinde oldukları ülkelerin emirlerini en iyi şekilde yerine getirebilmek, yerine getirdiği hizmetin karşılığında edindikleridir. Bu dün de böyleydi bu gün de böyle.

Yıllardır söylediğimiz, anlattığımız Cumhuriyet düşmanlarının, devletin her kademesinde yer bulmuş, buldurulmuş olduklarını, hain emellerini darbeyle gerçekleştirmeye çalıştıkları 15 Temmuz da daha da iyi gördük. Yıllardır örgütlü ve sistemli çalışılan senaryolar öylesine kolayca sonlandırılabilir mi? Dün Osmanlıyı parçalayarak, çizmeleriyle ülkemizi çiğneyen güçler aynı güçler değil mi? O emperyalist güçlere karşı küllerinden çıkan bir milletin, Mustafa Kemal’le yıldızlaşmasıyla, aldıkları yenilginin getirisinde 95 yıldır uğrayamadıkları Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yıllardır hainleri ajanları yer yapma çalışmasında değil mi?

Gafletin böylesi nerede görülmüştür, paylaşılmış Osmanlı Devleti’nin üzerinde tüm ihtilaf Devletlerine karşı milli mücadeleyle başlatılan Kurtuluş Savaşı‘nın getirisinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuralım, Cumhuriyetin düşmanları gene özünden oldukları iddiasıyla ortaya çıksınlar, Osmanlıyı yok edenin Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar olduğunu iddia etsinler. Sevr Andlaşması’nı yok sayıp, Lozan Andlaşması’nı karalayan zihniyet vatan haininden başka ne olabilir ki?

Bu gün dünyanın takdir ve hayranlıkla baktığı Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti’nin kazanımlarını geri almak için seferber olmuş düşmanlarımızı iyi tanımamız lazım. Bizler içerideki ve dışarıdaki o düşmanları iyi tanıyor, diğer komşu ülkelerde ve ülkemiz üzerinde oynadıkları oyunları anlayabiliyoruz, yüz yıl öncesinden bu günün yol haritasını çizen ulu önderin çizdiği yolda, Atatürk Devrimleri’nin en büyüğü olan Cumhuriyetimizin düşmanlarına karşı her an teyakkuzda olmak, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vatandaşlık görevidir. Ne mutlu Türküm diyene !

Yılmaz Cumhuriyet bekçilerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım. Ekrem Örsoğlu.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

ekrem_orsoglu

cumhuriyet

tbmm

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar