Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kader ha !
Bu yazı  155 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Adana’da öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden öğrencilere “Tanrı’dan rahmet, ailelerine sabırlar dileriz“, tamamdır kapatalım artık bu konuyu kaderleri böyleymiş, der geçeriz. Bir de olayla ilgili yayın yasağı koyduk mu tamamdır, üç beş güne kalmaz unutulur gider.

Çok eskilerden bir haber jeneriği, Adana’da çıkan yangın haberiyle gene kulaklarımda çınlamaya başladı; “Nerede bu Millet, nerede bu Devlet?” Devletin nerede olduğunu biliyoruz bilmeye de, onun işine pek karışılmıyor, beni asıl üzen ise milletin nerede olduğunu bilmemesi.

Açılışlardan açılışlara koşan Devletimizin büyükleri, yaptıkları otoyollar, köprülerle övünürken ve hatta yol köprü yapımıyla öylesine meşguldüler ki, geleceğimiz olan öğrencilerimizin gereksinimi olan öğrenci yurtları inşa etmeyi unutmuşlar.

Yaşanan terör saldırılarında, soruşturmanın gizliliği ve güvenlik anlamında olumsuzluk yaratacağını düşünülerek yayın yasağı getirilmesini anlayabiliyorum ancak belli bir Tarikata ait öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili yayın yasağının hangi amaçla alındığını anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Bir yerlerime dokunuyor, ülkemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez beyefendi yangından birkaç saat öncesinde altında 350 bin TL değerindeki arabasıyla Adana yollarında, 6 milyon TL yaptırılan Adana Müftülük binası açılışına gidiyor açılıştan birkaç saat sonra Devletin yapmadığı yurt nedeniyle tarikat yurtlarına mecbur bırakılan çocuklarımız cayır cayır yanıyor.

Tam da bu saatlerde yüce Meclisimiz ne yapıyor dersiniz? Yangın yaklaşık saat 21 sıralarında çıkıyor, saat 23;30’ da çıkarılan yasa ise Akademisyen Milletvekillerinin çift maaş almalarını düzenleyen yasa teklifi geçiriliyor. Memleketimde öğrencilerimize yurt bulamazken vekillere çifte maaş ha! Bir yerlerime dokunuyor.

Devletin asli görevinde eksik bıraktığı en önemli işlerden, öğrencilerin yurtlandırılması ve güvenli bir ortam sağlanması değil mi? Eğer devlet işlevinde yeterli yurt yapımına ağırlık verilseydi, cemaat ve tarikatların sahiplenmeyeceği, yönlendirmeyeceği, hür iradeli bir gençliğimiz olacağı gibi, insandan beslenen bu yuvalar da çocuklarımıza musallat olamayacaktı.

Devlet asli görevlerini din taciri tarikatlara, cemaatlere bırakırsa, bizler daha çooook 15 Temmuzlar, Madımaklar, çocuk taciz ve tecavüzleri görürüz. Sonra kader, fıtrat der, üstüne bir de yayın yasağıyla mühür koyulmasını izleriz.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

adana-yurt-yangini

1 yorum
  • avatar Celal Yalçın
    01 Aralık 2016
    #1

    Yıl 1980 12 eylül Kenan Evren faşizmi karabasan gibi çökmüş ülkemin üzerine. Herkes bir korku, bir telaş bugün kimleri tıktılar içeri, hanği güzide kuruluşumuza baskın yapıldı nereler kapatıldı derken tüm tarikatların kuran kursları, öğrenci yurtları birer meslek kursu öğretmeni yerleştirilerek (dikiş nakış kursu veya marangozluk kursu gibi) emellerine ulaşmak için huzur içinde eğitimlerine devam ettiler. Palazlandılar, büyüdüler partilerle yoldaş ; hükümetlerle ortak oldular. Bunlar öyle büyüdü öyle beslendi ki kendilerini dev sandılar. 15 temmuz geldi çattı. Bulardan sadece bir tanesi deşifre edildi. Diğerleri tüm güçleriyle ve yandaşlarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Milyonlarca tazecik beyinler kirli emeller için biteviye yıkanıyor ve nurlu yollarda yürüdüklerini sanıyorlar. O kan emiciler hele bir büyüyelim, hele bir çoğalalım biz size soracağız diyorlar. 15 temmuz mağduru hükümet yine ortaklığa devam ediyor. Konya Taşkent’ de olan bugünün aynısı değilmiydi ? üstü kapatıldı, zamanın tozlu raflarında unutulmaya bırakıldı. Adana Aladağ’ da da aynısı olacak. Karanlık insanlar yine devam edecekler. Bu çocukları korumak ailelerin, devletin ; onlar görevini yapmıyorsa BİZİM. Nerde bu devlet, nerde bu çocukların aileleri, nerde bu halk, duyarlı insanlar nerede, bir insanlık suçu işleniyor göz göre göre! Ne zaman görecek gözleriniz, kör mü oldunuz ; EY HALKIM UYANIN !
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar