Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Vatan Haini Hangisi?
Bu yazı  249 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Terör örgütleri yâ da terör örgütleri başlarıyla ilişkisi olan, onlara methiyeler düzen, her kim olursa olsun vatanına ihanet etmiş, vatan hainidir.

Sadece akşamları yayına giren TRT günlerinde, iletişim araçlarının da böylesine her yanımızı sarmadığı yetmişli yıllarda, henüz 18 19 yaşlarındayken haberciliğin önemini anlamıştım. O tarihlerin Karaoğlan’la yükselen CHP günlerinde, değerli büyüğüm, abim Prof. Semih Eryıldız kitaplarıyla, halen Semih Eryıldız tarafından yayınlanan Özgür İnsan dergisiyle, Demokratik Sol Yayınları ve Ulus Gazetesi içerisinde habercilik, yayıncılık ve gazetecilikle tanışma şansım oldu.

Hayatımı yayıncılıktan kazanmadığım halde yayıncılıktan hiç kopmadım, bazen şiirlerimle, bazen bir fotoğrafla bazen de kalemimden damıttıklarımla göründüm ve her zaman yayıncılığın içerisindeydim. Teknolojinin gelişmesine bağlı İletişim araçlarının çoğalmasıyla ben de uydudan yayın yapan bir radyo sahibi olduğum halde doğrulardan hiç ayrılmadan yayıncılığımı sürdürdüm. Hiç sonlanmayan yayıncılık aşkımın getirisinde, ADİM (Alierenin Dünyası İnternet Medya) yayınlarında adıma açılan köşemden yazılarımı yayınlayarak, okuyucularımla buluşmanın güzelliğini beş yılı aşkın bir süredir sevgili editörüm Eser Ürküt’le sürdürmekteyim.

Kırk yılı aşkın süredir yayıncılığın içerisinde olduğum halde, bana “Gazeteci misin?” diye sorarsanız cevabım “hayır” olur, çünkü ben hayatımı yazılarımdan kazanmıyorum. Gazeteci olmadığım halde, bu gün hayatını gazetecilik ve yayıncılıktan kazanan dostlarımla, böylesine şerefli bir mesleğe ihanet eden insanların “Gazeteci” unvanıyla anılmasına kahır olmamak mümkün değil.

Oldukça iyi bir sunum şekli olan yorumcu sunuculuk, yaşadığımız güncel olaylara canlılık kattığı gibi, tarafsız eleştirel bakış katkısıyla, içeriğin daha anlaşılır hale gelmesinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Uğur Dündar, Abbas Güçlü, Ali Kırca, Hulki Cevizoğlu, Savaş Ay gibi birçok gazeteci, tartışma programlarıyla yorumcu araştırmacı haberciliğin öncülüğünü yaptılar. Onların açtığı bu kapıdan birçok gazeteci de programlar hazırlayarak, gazeteciliklerine sunuculuğu, spikerliği ve eleştirmenliği de ekleyerek, ekranlardan beğenimize sunarak, gönüllerimizdeki yerlerini aldılar ancak sorumluluk yüklenerek, saygı ve etik çerçevesinden hiç ayrılmadan.

Yazı yazmak, yazarak aydınlatabilmek şerefli olduğu kadar da önemli bir iştir. Önemliliği kadar da yazara veya gazeteciye namlunun ucunda, tehlikeli bir yaşamı getirir. 6 Nisan 1909 tarihinde suikastla öldürülen gazeteci Hasan Fehmi’den günümüze kadar suikastla öldürülen gazetecilerimizin sayısının 112 olduğuna bakınca gazeteciliğin ne denli tehlikeli bir iş olduğunu anlamak zor değil sanırım.

Suikastla yaşamlarını yitiren gazeteci ve yazarlarımızı biraz hatırlarsak ilk akla gelen isimler; Adem Yavuz, Ahmet Samim, Ahmet Taner Kışlalı, Cavit Orhan Tüfengil, Hırant Dink, Uğur Mumcu, Namık Tarancı, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Ümit Kaftanoğlu, İlhan Egemen Darendelioğlu, Abdi İpekçi, İzzet Kezer ve daha nice yitirdiğimiz isimler olur.

Kaybettiğimiz bunca yazar ve gazetecimizin yazı ve araştırmalarından birçok karanlık güçlerin rahatsız olduğu bir gerçek. Onların yazı ve araştırmalarından rahatsızlık duyanların azmettirmesiyle tetikçilerin elinden hayatlarını kaybettiler ama hiçbir zaman azmettiricileri aleni ekranlara çıkarılıp, gazeteci kimliğine büründürülüp, sunuculuk göreviyle ekranlardan hakaret ve küfürlerle haykırtılarak düşünce ve yazılarından ötürü hiç kimse hedef gösterilmemişti, çok şükür bunu da yaşadık.

Bir zamanlar terör örgütü başı Fettullah Gülen’e övgüler düzenlerin başını çeken, Erkan Tan isimli şahıs, Yazar Hüsnü Mahalli’ye ait bir paylaşımı ekranlardan canlı yayında göstererek, ağız dolusu hakaretlerle yüksek avazdan sesleniyordu; “Bu alçak, bu hain, buna cevap verin, bu adam bize küfür ediyor. (Biz derken, yani siz kimsiniz?) Hüsnü Mahalli sen katilin itisin, bu katilin itini sizlerle baş başa bırakıyorum” diye sesleniyor. Dinlerken kanım dondu, bir sunucu şovmen, düşünce ya da araştırmalarının sonucunu paylaşan bir yazarı yargıladı, mahkûm etti ve cellatlara bıraktı, bunun başka açıklaması var mı?

Düne kadar terör örgütü başı Fettullah Gülen’e methiyeler düzen bir kişi, bu gün nasıl vatanperver oldu, anlamak zor. Sadece yandaş göründüklerine yaranabilmek için eline verilen ekran gücünü istediği gibi kullanabilen bu şovmenlerin ne kadar tehlikeli bir silahı kurcaladıklarını ne zaman anlayacağız?

Erkan Tan isimli şovmenin ekranlardan haykırış ve hakaretleriyle savcılık hemen harekete geçip, Yazar Hüsnü Mahalli gözaltına alındığı halde, sosyal medyada terör örgütü lideri Fettullah Gülen’e düzdüğü methiye videolarıyla yalakalığında zirve yapan şovmen, hakaret, suça azmettirmek, terör örgütü başını övmek, terör örgütüne yardımcı olmak ve halkı kin ve nefretle düşmanlığa itici propagandalar yapmak suçları nedeniyle dava açılması için neden savcılarımız harekete geçmez, anlamak çok zor mu, dersiniz? Yayınladığı bir paylaşım nedeniyle ekranlardan vatan haini ilan edilen mi, yoksa geçmişi terör örgütü liderine yalakalık yapmakla geçen şovmen mi vatan haini, bağımsız yargımız durumu incelese de bizler gerçekleri öğrensek.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar