Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Doğayla İç İçe Yaşamak
Bu yazı  202 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Akdeniz’in tarihiyle, plajlarıyla, doğasıyla ünlü Antalya Şehri. Bu yıl özellikle Antalya Finike arası gezdiğim, yörenin dost insanları ile tanıştığım Çamyuva Beldesi. Nazif Kara Yılmaz; 27 Şubat 1944 Çamyuva köyünde doğan, Mısır Kahire kökenli, Kara Ahmetler Sülalesinden gelen, doğaya aşık, esprili, sevgi dolu bir adam.

Kitap okuyan, saz çalan, hayatını anlatırken, bazen hüzünlenen, sonra hafif bir tebessümle “yaşandı ve bitti” diyen, çok yönlü biri. Ayrıca balıkçılık, avcılık, aşçılık ve meslek olarak, tercih ettiği işler. Meyve ağaçlarını aşılamak olan, doğayla iç içe yaşayan biri. Eğitimini sorduğumda, “yüksek okul” deyip, bir kahkaha attı. Ben ilkokulu dağın tepesinde bir okulda okudum. Bu nedenle, bu espriyi hep yaparım, demesi çok hoşuma gitmişti.

Aşı yapmaya yedi yaşında sığır güderken başlamış. Aşı yapılan ağaçlar meyve ağaçları, çiçeklerden de özellikle, gül ağaçlarıdır dedi. Yapılmayanlar ise, çınar, çam, kavak, muz vb. ağaçların olduğunu söyledi. Hurma ağacının çiçeğine, baş verince, şekerli su konuyormuş. Hurmalar salkım salkım çiçek açınca, arılar geliyor (yaptıkları işleme) arı aşılaması deniliyormuş.

Ağaçları aşılamaktaki amaç, kaliteli ağacı, kalitesiz (deli ağaç) ağaca aşılamak, meyvesi az olan ağacın da daha verimli olmasını sağlamakmış.
Olmak, yapmak istediğim hemen hemen her şeyi yaptım” diyen Nazif bey, bir isteğim kaldı, “Yaylada geniş bir arazide, meyve ağaçları yetiştirmek” dediğinde, nedenini sorduğumda, “Doğadaki bütün canlıların yararlanması, toprağın bereketlenmesi için” dedi. “Bu bölgede her bahçede aşıladığım iki üç ağaç, dağlarda diktiğim fidanlar vardır” diye sözlerine ekledi.

İlginç anılarınız var mı” diye sorduğumda; “Hayatım roman, hangi birini anlatayım. Bir tımarhaneye yatmadım” dedi ve güldü. Yine de beni kırmadı. Gençlik yıllarında yaşadığı bir anısını anlattı. 1966 1968 yıllarında, İstanbul’dan mal alıp, Antalya ve çevresine değişik ürünler satarmış. Bir ara ceket satmayı aklına koymuş. O yıllarda, işportacılık yasakmış (şimdi de değişen bir şey yok) yakalandıklarında mallarına el konulurmuş. Düşünmüş, taşınmış.

Bir doktora gitmiş. “Hastayım, çok üşüyorum, üst üste giyinmek zorundayım” diye mazaretler sıralamış. Doktor da bir şekilde rapor vermiş. O da her gün dört beş ceket giyip, satıyormuş. Ne demişler, “Azmin elinden bir şey kurtulmaz” diye.

Geçirdiği bir hastalık (hala tedavisi sürüyor) onu epeyi sarsmış. Küçük, mütevazi evinde, oturup, ziyaretine gelen dostlarına, pişirdiği tatlı ve yemekleri ikram etmeyi seven, onlarla kısık sesiyle konuşup, anılarını anlatmaktan, çok zevk alıyormuş;
Her aşıladığım ağaç, bana şifa oluyor
Dostlarımla yaptığımız sohbetler beni mutlu ediyor
diyen Nazif Bey’e pişirdiği leziz yemek ve tatlıları bana tattırdığı, güzel sohbetimiz süresince, gösterdiği ilgiye, öğrettiği şeyleri dinlerken hayran kaldım.

Bir çok insanın isteyip de yapamadığı, onunsa başardığı bu yaşam tarzı, özlem duyan herkese bir gün kısmet olur umarım. Doğa ile iç içe yaşamak, doğayı sevmek, dostlarıyla bir çok şeyi paylaşmak ve “ben böyle mutluyum” demesi beni çok duygulandırdı.

Güzel meyve ağaçlarının içinde, bir gün de olsa yaşadıklarım beni çok etkiledi. Nazif Bey’e veda ederken, “yetiştirdiğiniz meyve ağaçları, her geçen gün sağlığınıza sağlık katsın, bir başka gün görüşmek dileğiyle deyip” teşekkür ettim.

Her gününüz dünden daha iyi olsun. Zeren Dağdeviren.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar