Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
18 Yaşlı Milletvekilleri
Bu yazı  139 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Tam bağımsız, laik, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkacak yıkıcı anayasa Türk milletinin önüne getirildi. Türk milletinin %80’i yaşadığı ortam içinde hangi yasalarla yönetildiğini bilmediği gibi, hangi anayasayla yönetildiğini nereden bilsin!

Tam bağımsız, laik, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkacak yıkıcı anayasa maddelerinin içinde, seçilme yaşını 18 yaşa düşürecek, tuzaklanmış bir madde var. Güya Cumhuriyeti yıkacak anayasa halkoyuyla kabul edilirse, 18 yaşındaki gençler de milletvekili olabileceklermiş!

Özellikle sevgili Türk gençliğine ve Türk gençliğinin ailelerine sesleniyorum, bu yazımı kulaklarına küpe yapsınlar.

Adı demokrasi denilen çok partili seçim sistemli düzeneğinde, dünya genelindeki seçme yaşı 18 olarak alınmıştır. Yine dünya bilim araştırmacılarına göre, dünya yaş ortalamasında çocukluktan kurtulup, ergenlik çağına geçiş ve kendi kararlarını verebilmesi, kendi adına imza atabilme yaşı olarak da 18 yaş uygun görünmüştür.

Dünya bilim insanlarına göre 18 yaşına gelmiş bireyler, kendilerini hayata hazırlama, olgunlaşma, geliştirme dönemin başlangıcı olarak kabul ederler. Aynı bilim dünyası, 18 yaşına gelmiş her birey, kendi geleceği için zorlu yolları aşması, hayatı tanıması ve kendi geleceğine yönelik kararları alması gerektiğinde hem fikirlerdir.

Ancak dünya bilim adamlarının unuttukları tek olgu, 18 yaşına gelmiş bireylerin ekonomik olarak maddi birikimleri, ekonomi elde edecek bilgi birikimleri yoktur. 18 yaşına gelmiş bireyler, hayata tutunacak lise temel eğitimlerini anca bitirmiş, mesleki eğitimlerine de yeni başlayacaklarıdır. İyi bir mesleki eğitim almaları için dört ile altı yıl daha okumaları gerekmektedir. Okul bitikten sonraki mesleki tecrübe edinme stajlarına iki yıl daha eklediğimizde, 18 yaşlı bireyin hayata tutunabilmesi için en az 25 ya da 26 yaşını doldurması gerekir. Buna mesleki tecrübe kazanım süresi olarak 5 yıl eklesek, bir yetişkin bireyin topluma tam kazanılma ve olgunlaşma yaşının ortalama 30 yaş olduğunu gösterecektir.

Dünya bilim uzmanlarının da desteklediği, bireylerin olgunlaşma, bilinçlenme, yetişme süreci 30 yaş kabul edilirken, ülkemizde neden seçilme yaşı 18’e düşürülmek istenmektedir?

Bu soruya cevap vermeden, 18 yaşındaki bireye neden seçme hakkı verildiğini iyi bilmesi gerekir. 18 yaşına gelmiş bireyler, kendi geleceklerini hazırlayacak olan kendinden büyüklerini seçerken, kendilerinin geleceğinde daha iyi iş imkânı, daha iyi adalet, daha iyi sağlık ve güven ortamını hazırlamalarını beklediklerinden seçme hakkı verilmiştir.

Bu bir döngüdür. Bu gün 18 yaşına gelmiş birey kendinden büyüğünü seçecek, yarın onların yerine geçip arkadan gelecek genç kuşaklara aynı zemini hazırlayacaklarıdır. Bu döngü bu şekilde devam edecektir.

Şimdi neden seçilme yaşını 18’e indiriliyor?

Sevgili gençler, Türk milletinin önüne getirilen yıkıcı anayasa ile seçilme yaşını 18’e indirmelerinin nedeni, Tam bağımsız, Laik, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkacak yıkıcı anayasa maddelerinin içine 18 yaş seçilme maddesi sıkıştırılmış, anayasa değişikliği oylamasında Türk gençliğinin oy çoğunluğunu alarak Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmayı düşünmektedirler.

Laik, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak için getirilen yıkıcı anayasa için meydanlarda Türk gençliğini kullanacaklardır. Seçilemeyeceğiniz yerlerden göstermelik adaylar çıkaracaklar, Türk gençliğini bölücü anayasa için kullanacaklardır.

Sevgili gençler, mevcut anayasadaki seçilme yaşı 30 yaşıdır. Şimdi sizlere mevcut anayasa içinde seçilmişlerin yaş ortalamalarını vereceğim. Buna göre kararınızı vereceğinizi düşünüyorum.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili yaş ortalaması, 46 ile 54 aralığındadır. Bu da milletvekilliğinin yaş ortalaması, 50 civarında olduğunu göstermektedir.

Ülkemizdeki, bin yüzün üzerindeki belediye başkanlığı ve belediye encümen seçimlerine baktığımızda yaş ortalaması 48 ile 50 arasındadır.

Muhtar seçilme yaşı 25 olmasına rağmen, ülkemizdeki muhtarlık yaş ortalaması bile 45’in üzerindedir.

Değerli Türk gençliği, bu yasaları önünüze getirenlere:

TBMM’de mevcut anayasamıza göre 30 yaşında kaç milletvekili vardır? 30 yaşında kaç tane belediye başkanı vardır? 30 yaşında kaç tane encümen üyesi vardır? 25 yaşında kaç tane muhtar vardır? Sorularını sorarsanız gerçekleri öğreneceksiniz.

Mevcut anayasamıza göre seçilme yaşı 30 üzerinden Türkiye Büyük Millet Vekillilerinin neden yarısı siz gençlerden ve genç kadınlardan oluşmuyor?

Mevcut anayasamıza göre seçilme yaşı 30 üzerinden Belediye başkaları ile belediye meclis üyeleri neden yarısı siz gençlerden ve genç kadınlardan oluşmuyor?

Mevcut anayasamıza göre seçilme yaşı 25 üzerinden, muhtarların neden yarısı siz gençlerden ve genç kadınlardan oluşmuyor? Sorularını sorduğunuzda bulacağınız cevap sizleri aydın günlere taşıyacaktır.

Neden olmuyor?”a bir cevap vermek gerekirse, ülkemizde kullandığımız mevcut anayasadaki, tek bozuk yazılım siyasi parti düzeneğidir. Çünkü parti içi demokrasi ve halka dayalı seçilme sistemi yoktur. Parti lideri getirir, parti lideri götürür anlayışı mevcuttur.

Sevgili Türk gençliği, hem kendi hem de Türk milleti için yapacağınız, siyasi parti yazılımını yani, bozuk sistemin değiştirilmesi gerekir. Türk gençliğinin geleceği ve Türk milletinin geleceği için yapılması gereken en acil olanı budur.

Tam bağımsız, Laik, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakrü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir” sözlerini Türk milletine bıraktığı Gençliğe Hitabede söylemişti. Atatürk bu sözü tam bu günler için söylemiştir. İçinde yaşatıldığımız durum budur.

Değerli Türk gençliği ve Türk milleti, Küresel mason çeteler, “Cebir ve hile” ile Çağdaş, Laik, bağımsız, hukukun üstün olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak için seferber olmuşlardır. Gün bir olma zamanıdır. Küskünlükleri dargınlıkları, siyasi parti ve çekişmeleri bir tarafa bırakıp omuz omuza gelme zamanıdır. Süleyman Türkoğlu.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar