Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Sarhoş muyum?
Bu yazı  163 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yüreğimizdeki Karafatma.

Başka bir ülkede yaşasam, “Türkiye çok eğlenceli bir ülke” diyeceğim ama kelimeler dudaklarımın arasında kalıyor.

Güzel ülkemde hep bir ağızdan parlamenter sistemi savunuyoruz ama TBMM’ne vekil gönderirken tercihimizi bizi temsil edeceklerden yana kullanmıyor, partinin gösterdiği adayları oylayıp gönderiyoruz…

SSK 1 Ocak 2016 verilerine göre, Türkiye genelinde kayıtlı istihdam edilen işçi sayısı 13 milyon, bunun 5 Milyon kişisi asgari ücretle çalıştırılıyor. 1 Kasım seçimlerinde katılım, 56.965.100 olduğuna göre, seçmen sayısının 1/4 den fazlasını ücretli çalışan işçi oluşturuyor. Bu durumda 550 vekilli meclisimizde en az 125 işçi vekilimiz olması gerekmez mi? peki kaç vekilimiz emekten gelmiş?

Ne kadar bağırırsak bağıralım, kendi sınıf mücadelemizi baştan teslim etmişsek zalime, ağlamak niye? Bu bir örnek, bu örnekte esnaf çiftçi ve memurumuz yok, üretenin temsil edilmediği bir meclisten ne bekleyebiliriz ki?

Baktılar ki, ne yaparlarsa yapsınlar akıl tutulmasına uğramış bir seçmen var karşılarında, gün bu gündür deyip, yıllardır içlerinde özlemini sakladıklarını yansıtmaktan çekinmez oldular. Amaçlarına ulaşabilmek için de her zaman olduğu gibi, her şeyi mubah saydılar, sayıyorlar da, sonrası kolay, maya tutmazsa “kandırıldık” der geçerler.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği referandumu için yürüttüğü Hayır kampanyası üzerinden CHP’yi eleştirerek, “Kim Hayır diyor? PKK’nın sözde üst düzey yöneticileri, Fetö’nün kaçak terörist sürüsü. Başka kim Hayır kampanyası yapıyor? CHP ve HDP. Belli ki, CHP sırtını terör örgütüne yaslamış, HDP’nin kayığına binmiş vaziyette. Ne diyelim onlar için Hayırlı olsun” esprili Başbakanımızın dudaklarından inciler dökülmeye devam ediyor; “PKK ve FETÖ bu değişikliğe Hayır dediği için biz Evet diyoruz”.

Şaşkın önümdeki sehpaya bakıyorum ama içtiğim sadece çay, kendimi çimdikliyorum hani olur ya haberleri izlerken şerbetlenip, uyuya kalmış rüya görüyor da olabilirim. İyice bir doğrulup, diğer kanalları da izliyorum rüya değil, sarhoş da değilim gerçekten Başbakanımız böyle söylüyor.

Hemen araştırıyorum ne HDP ne de Fetö terör örgütünün referandum da “Evet” oyu vereceklerine dair açıklamaları var, aksine geçmişteki beyanlarda HDP başkanlık sistemine ve Anayasa değişikliğine sıcak baktıklarını, destekleyebileceklerini defalarca açıklamış oldukları kayıtlarda var. Eh Sayın Başbakanım şimdi bu HDP ve Fetö “Evet” kampanyası yürütürse sizler de Hayır kampanyası mı yürüteceksiniz? Yoksa geçmişte gördüğümüz kareler gibi, Şivan Perver‘i de yanınıza alıp, kutlamalar mı yapacaksınız?

Anlamak zor diyorum ya, çok eğlencelidir benim ülkemde siyaset. Başbakanımız her nefeste “En doğru kararı Millet verir” der. Şimdi referandumla Anayasa değişikliği yapılacak, iki seçenek var ya Evet yâda Hayır oyu kullanacağız ama Başbakanımız şimdiden Hayır oyu kullananları vatan haini ilan etti bile, o halde ne yapacaksınız? Hayır, oyu verenleri tutuklayacak mısınız?

Hayli zamandır içki içmiyorum, sarhoş da değilim ama Sayın Başbakanımızı ekranlarda görünce kendimi sarhoş hisseder oldum, tavsiyemdir boşuna içki içerek kafa bulmayın, dinleyin Başbakanımızı tamamdır.

Tarafsızlığını hiçbir zaman kaybetmeyen, ülkemin tüm partilerine aynı mesafede durmanın en güzel örneğini sergileyen Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarlarıyla yaptığı toplantıda; “Başbakanlığa geldiğim zaman Başbakanlığın tuvaletlerinde karafatmalar vardı” diyor. Sayın Başkan adayı Cumhurbaşkanımız “Karafatma” benzetmesiyle kimi kast etti bilemem ama bizim Kara Fatma’mız yüreğimizde yaşar, kastı parazitten beslenen böceklerse nerelerde yuvalandığının ötesinde ülkemin her yanını yas dolu karabulutların sarmış olduğunu görmezden gelmek mümkün mü?

TBMM’nin aldığı kararla anayasa değişikliği maddeleri oylandı, Cumhurbaşkanının onayıyla anayasa değişikliği için referandum yani halk oylaması yapılacak. Halk oylamasıyla ne değişecek biliyor musunuz? TÜRKİYE CUMHURİYETİ değişecek, peki kimlerin aldığı kararla Cumhuriyetimiz değişecek? Cumhuriyetimize bağlı kalacağına dair namus ve şerefleri üzerine yemin etmiş vekillerimizin aldığı kararla referanduma gidiliyor ve gene o vekillerin başlattığı kampanyalarla anayasa değişikliğine Evet oyu toplanıyor.

Bir hatırlayalım mı, oylarımızı verip, bizi temsilen gönderdiğimiz o vekillerimiz TBMM’de göreve başlamadan ettikleri yeminde ne demişlerdi?

ANAYASA MADDE 81; “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim”.

Çok eğlenceli bir ülkedir benim ülkem, şaka gibi yaşarsınız, ne olduğunuza karar veremezsiniz, bir sabah kalkar beraber yürüdükleriniz tarafından kandırıldığınızı anlar, boğaz köprüsünde askeri öğrenciyi gırtlaklayabileceğiniz gibi, Genel Kurmay Başkanını Silahlı Terör Örgütü kurmaktan tutukladıklarını da görebilirsiniz. 18 yaşında vekil olup, askerlikten muafiyet bile alabilirsiniz. İbadet için camiye gidersiniz, imam cemaate parmağını sallayarak “Hayırcılar var ya o Hayırcılar, gözleriniz dizinize aksın” diyerek, insanları ayrıştırabilir. Sosyal medyada yapacağın paylaşımlardan sorumlu tutulur, her an gözaltına alınabilir hatta hapse bile atılabilirsiniz. Bir değişmez gerçek var; o da ben çok içki içiyor ve hep sarhoş gezdiğim için sandıkta tercihimi iyi yapamıyorum, peki namazında niyazında gözü haramda olmayanlar, siz tercihinizi neden doğru yapamıyorsunuz?

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar