Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Sarhoş muyum?
Bu yazı  165 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yüreğimizdeki Karafatma.

Başka bir ülkede yaşasam, “Türkiye çok eğlenceli bir ülke” diyeceğim ama kelimeler dudaklarımın arasında kalıyor.

Güzel ülkemde hep bir ağızdan parlamenter sistemi savunuyoruz ama TBMM’ne vekil gönderirken tercihimizi bizi temsil edeceklerden yana kullanmıyor, partinin gösterdiği adayları oylayıp gönderiyoruz…

SSK 1 Ocak 2016 verilerine göre, Türkiye genelinde kayıtlı istihdam edilen işçi sayısı 13 milyon, bunun 5 Milyon kişisi asgari ücretle çalıştırılıyor. 1 Kasım seçimlerinde katılım, 56.965.100 olduğuna göre, seçmen sayısının 1/4 den fazlasını ücretli çalışan işçi oluşturuyor. Bu durumda 550 vekilli meclisimizde en az 125 işçi vekilimiz olması gerekmez mi? peki kaç vekilimiz emekten gelmiş?

Ne kadar bağırırsak bağıralım, kendi sınıf mücadelemizi baştan teslim etmişsek zalime, ağlamak niye? Bu bir örnek, bu örnekte esnaf çiftçi ve memurumuz yok, üretenin temsil edilmediği bir meclisten ne bekleyebiliriz ki?

Baktılar ki, ne yaparlarsa yapsınlar akıl tutulmasına uğramış bir seçmen var karşılarında, gün bu gündür deyip, yıllardır içlerinde özlemini sakladıklarını yansıtmaktan çekinmez oldular. Amaçlarına ulaşabilmek için de her zaman olduğu gibi, her şeyi mubah saydılar, sayıyorlar da, sonrası kolay, maya tutmazsa “kandırıldık” der geçerler.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği referandumu için yürüttüğü Hayır kampanyası üzerinden CHP’yi eleştirerek, “Kim Hayır diyor? PKK’nın sözde üst düzey yöneticileri, Fetö’nün kaçak terörist sürüsü. Başka kim Hayır kampanyası yapıyor? CHP ve HDP. Belli ki, CHP sırtını terör örgütüne yaslamış, HDP’nin kayığına binmiş vaziyette. Ne diyelim onlar için Hayırlı olsun” esprili Başbakanımızın dudaklarından inciler dökülmeye devam ediyor; “PKK ve FETÖ bu değişikliğe Hayır dediği için biz Evet diyoruz”.

Şaşkın önümdeki sehpaya bakıyorum ama içtiğim sadece çay, kendimi çimdikliyorum hani olur ya haberleri izlerken şerbetlenip, uyuya kalmış rüya görüyor da olabilirim. İyice bir doğrulup, diğer kanalları da izliyorum rüya değil, sarhoş da değilim gerçekten Başbakanımız böyle söylüyor.

Hemen araştırıyorum ne HDP ne de Fetö terör örgütünün referandum da “Evet” oyu vereceklerine dair açıklamaları var, aksine geçmişteki beyanlarda HDP başkanlık sistemine ve Anayasa değişikliğine sıcak baktıklarını, destekleyebileceklerini defalarca açıklamış oldukları kayıtlarda var. Eh Sayın Başbakanım şimdi bu HDP ve Fetö “Evet” kampanyası yürütürse sizler de Hayır kampanyası mı yürüteceksiniz? Yoksa geçmişte gördüğümüz kareler gibi, Şivan Perver‘i de yanınıza alıp, kutlamalar mı yapacaksınız?

Anlamak zor diyorum ya, çok eğlencelidir benim ülkemde siyaset. Başbakanımız her nefeste “En doğru kararı Millet verir” der. Şimdi referandumla Anayasa değişikliği yapılacak, iki seçenek var ya Evet yâda Hayır oyu kullanacağız ama Başbakanımız şimdiden Hayır oyu kullananları vatan haini ilan etti bile, o halde ne yapacaksınız? Hayır, oyu verenleri tutuklayacak mısınız?

Hayli zamandır içki içmiyorum, sarhoş da değilim ama Sayın Başbakanımızı ekranlarda görünce kendimi sarhoş hisseder oldum, tavsiyemdir boşuna içki içerek kafa bulmayın, dinleyin Başbakanımızı tamamdır.

Tarafsızlığını hiçbir zaman kaybetmeyen, ülkemin tüm partilerine aynı mesafede durmanın en güzel örneğini sergileyen Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarlarıyla yaptığı toplantıda; “Başbakanlığa geldiğim zaman Başbakanlığın tuvaletlerinde karafatmalar vardı” diyor. Sayın Başkan adayı Cumhurbaşkanımız “Karafatma” benzetmesiyle kimi kast etti bilemem ama bizim Kara Fatma’mız yüreğimizde yaşar, kastı parazitten beslenen böceklerse nerelerde yuvalandığının ötesinde ülkemin her yanını yas dolu karabulutların sarmış olduğunu görmezden gelmek mümkün mü?

TBMM’nin aldığı kararla anayasa değişikliği maddeleri oylandı, Cumhurbaşkanının onayıyla anayasa değişikliği için referandum yani halk oylaması yapılacak. Halk oylamasıyla ne değişecek biliyor musunuz? TÜRKİYE CUMHURİYETİ değişecek, peki kimlerin aldığı kararla Cumhuriyetimiz değişecek? Cumhuriyetimize bağlı kalacağına dair namus ve şerefleri üzerine yemin etmiş vekillerimizin aldığı kararla referanduma gidiliyor ve gene o vekillerin başlattığı kampanyalarla anayasa değişikliğine Evet oyu toplanıyor.

Bir hatırlayalım mı, oylarımızı verip, bizi temsilen gönderdiğimiz o vekillerimiz TBMM’de göreve başlamadan ettikleri yeminde ne demişlerdi?

ANAYASA MADDE 81; “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim”.

Çok eğlenceli bir ülkedir benim ülkem, şaka gibi yaşarsınız, ne olduğunuza karar veremezsiniz, bir sabah kalkar beraber yürüdükleriniz tarafından kandırıldığınızı anlar, boğaz köprüsünde askeri öğrenciyi gırtlaklayabileceğiniz gibi, Genel Kurmay Başkanını Silahlı Terör Örgütü kurmaktan tutukladıklarını da görebilirsiniz. 18 yaşında vekil olup, askerlikten muafiyet bile alabilirsiniz. İbadet için camiye gidersiniz, imam cemaate parmağını sallayarak “Hayırcılar var ya o Hayırcılar, gözleriniz dizinize aksın” diyerek, insanları ayrıştırabilir. Sosyal medyada yapacağın paylaşımlardan sorumlu tutulur, her an gözaltına alınabilir hatta hapse bile atılabilirsiniz. Bir değişmez gerçek var; o da ben çok içki içiyor ve hep sarhoş gezdiğim için sandıkta tercihimi iyi yapamıyorum, peki namazında niyazında gözü haramda olmayanlar, siz tercihinizi neden doğru yapamıyorsunuz?

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar