Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kim vatan haini?
Bu yazı  189 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Önceki yazımda bahis ettiğim gibi, çok önemli bir organımızdır beynimiz, beynimizi % 1,5 oranında kullanabilsek de yapabildiklerinin oldukça önemli olduğunu göz ardı etmememiz gerekir.

Hikâye bu ya, insan bilim üzerine öylesine bir ilerleme gösterir ki, artık kendisini de yaratıcı görmeye başlar. İnsanın bilimde bu denli ilerlemesi ve kendisini artık yaratan olarak görmeye başlaması, gerçek yaratanın dikkatini çeker ve insanı huzuruna çağırır.

Yaratan huzura kabul ettiği insan heyetine sorar; “Ey insan sen bilimde nereye ulaştın ki, kibrinden geçilmez?

Heyetin sözcüsü ileriye doğru çıkarak, kendinden emin, cüretle; “Evet yüce yaratan bilimde öylesine geliştik ki, artık yaratıyoruz, insanı bile yaratabiliriz” der.

Yaratan alaycı bir gülümsemeyle heyet sözcüsüne dönerek; “Demek insanı yaratabilecek kadar ilerlediğinizi iddia ediyorsunuz, peki nasıl yapacaksınız” diye sorar? Bu soru üzerine heyet sözcüsü heyecanla yere eğilir ve yerden bir avuç toprağı alarak doğrulur.

Heyet sözcüsü avucundaki toprağı yaratana göstererek; “Bu toprağı işlemeye başlamadan önce” diye söze başlamasıyla, yaratan hemen sözcünün anlatımını keserek, “Avuçlarında tuttuğun o toprağı hemen yerine bırak, o toprağı ben yarattım, benim yarattıklarımı kullanarak yaratıcı olamazsın, yaratıcı olman için her şeyi senin yaratman gerekir” der. Heyet başı önde, kibri kırılmış bir halde huzurdan ayrılır.

İnsanın gözlerini kör eden kibrin esiri olmuşların, gerçekleri görmesini beklemenin yanlışı bizleri nerelere taşır bilebilir miyiz?

Günümüzde bu hikâyeyi örnekleyecek o kadar çok kibir sahipleri var ki, kendini bilmezliğin tavan yaptığı bu günlerde, ulaştığı makamın kerametini kendisinde sananların kararttıkları geleceği görmemek, akıl tutulmasından başka ne olabilir?

İstikbalimizin anahtarı olan Cumhuriyetimize “reklam arası” diyebilenlerin, fütursuzca Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatanların itibar gördüğü bu günlerin kapısının nereye açılmak istendiğini, görmezden gelmek de toprağa ihanet değil mi?

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”. Meselenin aslına bakarsak; Toprak meselesi, o toprak ki, insanı kibrin en yücesine taşıyabileceği gibi, toprağın elden gitmesiyle yerin dibine batırır.

Bizim toprağımız, Vatanımız, kim ki şehit kanlarıyla suladığımız bu topraklarımızı birilerine peşkeş çekip, edinimleriyle kibrini parlatıyorsa, işte gerçek vatan haini odur.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt
Bumerang - Yazarkafe
Eser ÜRKÜT

 

19 Mayıs 2018

Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu ; Atatürk Türk gençliğine verdiği önemi konuşmalarının çoğunda bu konuya değinerek belirt... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

30 Nisan 2018

Değişik duyguların kaynağıdır yatılı okullar, karışık hislerin, duyguların kümesidir içinizde. Değişik kültürlerin,... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

16 Mayıs 2018

İzmir’in Kemalpaşa İlçesine bağlı, 250 haneli yemyeşil bir doğada yer almış NAZAR köyü… [responsivevoice_button vo... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

10 Mayıs 2018

Milletimizin aydınlık yarınlara ulaşmasının tek yolu: “Bilgiyi ve Bilimi kendine rehber edinmiş gençlerle yol almak... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri