Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kim vatan haini?
Bu yazı  210 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Önceki yazımda bahis ettiğim gibi, çok önemli bir organımızdır beynimiz, beynimizi % 1,5 oranında kullanabilsek de yapabildiklerinin oldukça önemli olduğunu göz ardı etmememiz gerekir.

Hikâye bu ya, insan bilim üzerine öylesine bir ilerleme gösterir ki, artık kendisini de yaratıcı görmeye başlar. İnsanın bilimde bu denli ilerlemesi ve kendisini artık yaratan olarak görmeye başlaması, gerçek yaratanın dikkatini çeker ve insanı huzuruna çağırır.

Yaratan huzura kabul ettiği insan heyetine sorar; “Ey insan sen bilimde nereye ulaştın ki, kibrinden geçilmez?

Heyetin sözcüsü ileriye doğru çıkarak, kendinden emin, cüretle; “Evet yüce yaratan bilimde öylesine geliştik ki, artık yaratıyoruz, insanı bile yaratabiliriz” der.

Yaratan alaycı bir gülümsemeyle heyet sözcüsüne dönerek; “Demek insanı yaratabilecek kadar ilerlediğinizi iddia ediyorsunuz, peki nasıl yapacaksınız” diye sorar? Bu soru üzerine heyet sözcüsü heyecanla yere eğilir ve yerden bir avuç toprağı alarak doğrulur.

Heyet sözcüsü avucundaki toprağı yaratana göstererek; “Bu toprağı işlemeye başlamadan önce” diye söze başlamasıyla, yaratan hemen sözcünün anlatımını keserek, “Avuçlarında tuttuğun o toprağı hemen yerine bırak, o toprağı ben yarattım, benim yarattıklarımı kullanarak yaratıcı olamazsın, yaratıcı olman için her şeyi senin yaratman gerekir” der. Heyet başı önde, kibri kırılmış bir halde huzurdan ayrılır.

İnsanın gözlerini kör eden kibrin esiri olmuşların, gerçekleri görmesini beklemenin yanlışı bizleri nerelere taşır bilebilir miyiz?

Günümüzde bu hikâyeyi örnekleyecek o kadar çok kibir sahipleri var ki, kendini bilmezliğin tavan yaptığı bu günlerde, ulaştığı makamın kerametini kendisinde sananların kararttıkları geleceği görmemek, akıl tutulmasından başka ne olabilir?

İstikbalimizin anahtarı olan Cumhuriyetimize “reklam arası” diyebilenlerin, fütursuzca Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatanların itibar gördüğü bu günlerin kapısının nereye açılmak istendiğini, görmezden gelmek de toprağa ihanet değil mi?

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”. Meselenin aslına bakarsak; Toprak meselesi, o toprak ki, insanı kibrin en yücesine taşıyabileceği gibi, toprağın elden gitmesiyle yerin dibine batırır.

Bizim toprağımız, Vatanımız, kim ki şehit kanlarıyla suladığımız bu topraklarımızı birilerine peşkeş çekip, edinimleriyle kibrini parlatıyorsa, işte gerçek vatan haini odur.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Şubat 2020

Gece boyunca ıslık çalarak tahta panjurlarımı zangırdatarak uykumu bölen rüzgâra inat, sakin bir sabaha uyanmıştım... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

31 Ocak 2020

Algılarla her şeyin normal gibi gösterilmesine öylesine alıştırıldık ki, neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayama... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

12 Şubat 2020

Çoğumuzun anılarını biriktirdiği, bir kutu vardır. Eskiden büyüklerimiz sandıklarda saklarmış anılarını. İçlerinde... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

17 Şubat 2020

"Bir varmış bir yokmuş"; Masallar başlarken hep aynı cümle kurulurdu. Neden tüm masallar böyle başlıyor diye düşün... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar