Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bulutlar Adam Öldürüyor !
Bu yazı  212 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bahar aylarını da uğurlamaya hazırlandığımız bu günlerde, toprağın onunla beraber doğanın uyanışını izlemek, izleyebilmek, hani şöyle bir tembellikle topraktan fışkıran güzelliklerin getirdiği yeşilinden moruna her rengi bulduğumuz o doğal halıya sere serpe sırt üstü uzanabilmek. Gözlerimizi gökyüzünün o uçsuz bucaksız haline bırakıp, yakaladığı bulutlarla hayallere dalabilmek. Kaç şanslı baharı tam bu yerinden yakalayabilir?

Gözümüzde güzelleştirdiğimiz o pamuk bulutların yere inmesiyle sis olduğunu düşünmeyiz bile, o muhteşem geminin kaptanı da, denizle buluşan bulutlar yüzünden koca buz dağını göremeyip, asrın en büyük faciasını tarihe yazdırmamış mıydı? Sis faciası, gökyüzündeki hallerinin seyriyle hayallere daldığımız o pamuk bulutların alçalmasıyla, faciaları getirebileceği kimin aklına gelir?

Sisin toprakla buluştuğu zaman da burnumuzun ucunu göremeyiz, kulağımızın arkasına üfleseler fayda yok anlayamayız. O pamuk hallerine dönüp, gökyüzünün özgürlüğünde bir rüzgârın önünde uzaklaşmalarıyla ortaya çıkar geride bıraktıkları, hiç kuşkulanmaz, o masum hallerinde gene seyre dalarız masum sandığımız o hain bulutları, bir iki anlayanımız tam avazda Nazım’ın dizeleriyle notalardan seslenir, “Anaları ağlatmayın efendiler, bulutlar adam öldürmesin”.

Görsel ve yazılı basından takip ettiğim kadarıyla hatırlıyorum, eline aldığı bir Finike portakalı, arkasında kalan taş ocaklarının o çirkin görüntüsüyle dikkatimi çekmişti 61 yaşındaki Ali Ulvi Büyüknohutcu. Elinde bir kavanoz balla duran bal üreticisi köylünün, taş ocaklarının arılar üzerindeki olumsuz etkileriyle, dünyanın hiçbir yerinde olmayan Finike portakalının, taş ocakları yüzünden yok olacağını anlatıyordu. Ali Ulvi Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu sözcüsü olan bir doğa savaşçısıydı.

Rize’den, Rize’nin Fındıklı İlçesinden bir ses yükseliyor, 70’lere dayanmış yaşına aldırmadan, kendi yöresine özgü şivesiyle sesleniyor; “Yanliş yerdesunuz, yanlış yere geldunuz” kimdi bu yanlış yerde olanlar, yanlış yere gelenler? Devlet eliyle HES santrallerini yapmaya hazırlanan şirket yetkilileriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikna yetkililerinden başkaları değildi, amaçları yöre halkıyla bir toplantı yapıp o toplantı sonucunda yöre halkının HES yapımına onay verdiğini belirtir tutanak tutarak, o tutanakla kendilerini aklayabilmek. O haykırışın arkasından yöre halkı yapılmak isteneni anlamış, Devletin güvenlik önlemlerine aldırmadan tepkilerini gösterip, o tutanağı tutturmamışlar ama “nereye kadar” demeden kendimi alamıyorum.

Fındıklı halkının doğa ve çevre mücadeleleri ilk değil, sislerin içerisinde dönen dolapları iyi gören, örgütlü mücadeleleriyle üzerlerinden oynanmak istenen oyunları zamanında algılayıp, tepkilerini en iyi şekilde gösterdikleri bilinir. Karadeniz sahil yolunun, 2005 yılında sit bölgesi olan yerden geçirilmesine karşı verdikleri mücadelelerini bilmeyenimiz yoktur, sanırım. Bulutların sis olduğu o yerde Avukat Cihan Eren’de öldürülmemiş miydi? Sonra o katiller o sis bulutlarının arasında kaybolmadı mı?

Doğanın önemini, doğa ve kültür varlıklarının torunlarımızın emaneti olduğunu anlamayanların, yaşamlarını hırsları ve maddi kazançları üzerine kuranların, katlettikleri doğanın yanında, insan öldürmemeleri beklenebilir mi?

Bir insan, yüreği insan sevgisi ve doğa sevgisiyle atan bir insan, Avukat Cihan Eren 61 yaşında 18 Nisan 2005 tarihinde silahlı saldırı sonucu öldürüldü. En son yaptığı Karadeniz sahil yolu inşaatının sit alanından geçtiği için dava açmak.

Bir insan, yüreği insan sevgisi ve doğa sevgisiyle atan bir insan, Ali Ulvi Büyüknohutcu 61 yaşında 08 Mayıs 2017 tarihinde Finike’de bulunan dağ evinde hunharca katledildi, çevre savaşçısıydı, çevrede mantar gibi türeyen kaçak taş ocaklarına karşı mücadele veriyordu, son görüldüğünde fidan dikiyordu.

Bir insan, yüreği insan sevgisi ve doğa sevgisiyle atan bir insan, Aysin Büyüknohutcu 61 yaşında 08 Mayıs 2017 tarihinde Finike’de bulunan dağ evinde eşiyle birlikte hunharca katledildi, çevre savaşçısıydı, son görüldüğünde eşi Ali Ulvi’yle fidan dikiyordu.

Ben elimi yüreğime götürüp, mücadelelerine saygıyla, tedirginliklerimi geride bırakıp, bu yazıyı kalemimden damıttım. O bulutların içerisindeki hain katillerden korkmuyorum, o insanları toprağa gömdüğünü sanan mahlûkatlar, onlar toprağa değil yüreğimize en güzel yerine gömülüyor, hiç tanımadığınız bir sevgiyle.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız.

Ekrem Örsoğlu.

1 yorum
  • avatar mom jeans
    20 Mayıs 2017
    #1

    Unutmadığınız ve unutturmadığınız için size teşekkür ediyoruz. 🙁
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Şubat 2020

Gece boyunca ıslık çalarak tahta panjurlarımı zangırdatarak uykumu bölen rüzgâra inat, sakin bir sabaha uyanmıştım... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

31 Ocak 2020

Algılarla her şeyin normal gibi gösterilmesine öylesine alıştırıldık ki, neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayama... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

12 Şubat 2020

Çoğumuzun anılarını biriktirdiği, bir kutu vardır. Eskiden büyüklerimiz sandıklarda saklarmış anılarını. İçlerinde... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

17 Şubat 2020

"Bir varmış bir yokmuş"; Masallar başlarken hep aynı cümle kurulurdu. Neden tüm masallar böyle başlıyor diye düşün... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar