Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kamu Özel Ortaklığı, PPP
Bu yazı  183 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Sevgili okuyucular, iki aya yakın zamandır sağlık sorunlarımdan dolayı sizlerden uzak kaldım. Özel muayenesi olan doktor arkadaşım, sinüzit ve burun kemiklerimden ameliyat edecekti. Ameliyat olmadan önce Monkesefen 400 ve Lanzedin 30mg’lik antibiyotik verdi. Ameliyat gününe kadar kullanmam gerektiğini söyledi. 14 Mayıs sabahı bu iki antibiyotiği de kullanmaya başladım.

Aynı gün 14 Mayıs Anneler Gününde kalp krizi geçirmem sonucu, hastaneyle tanışıp, anjiyo oldum. 15 Mayıstan bu güne kadar da kalp tedavisine devam etmekteyim. Türkmen Yörüklerinin bir sözü var; “Tanrı hastaneyi eksik etmesin, sağlık versin hastaneyi de göstermesin” derler. Mersin Ortadoğu Hastanesi’ndeki doktorlardan ve hizmet veren personeline kadar hepsine teşekkür ederim.

Devlet Milleti için vardır, Neden Milleti için vardır?

Çünkü, devletin ana yaşam kaynağı millettir. Asil unsur devletin içindeki milletidir. Devletin görevi, milletini çağdaş medeniyet seviyesine ulaştırmak ve her daim medeniyet çıtasını yukarı taşıyarak, rahat, refah içinde yurttaşlarını yaşatmaktır.

Devletin görevi milletinin çıkarlarını savunmak, hayatını ve geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak, devleti sonsuza kadar devam ettirme ilkesi ilk şartsa bunun adına Devletçilik İlkesi denir. Devletçilik ilkesinden vazgeçmeye, taviz vermeye başladığın anda millet oluşumu kaybolmaya başlar.

Millet adına devletçilik ilkesinden vazgeçtiğin an küresel mason emperyalizm soyguncularının önüne kırmızı halı sermiş olursun. Ülkemizde de millet adına bu yapılmıştır. Bu cümleyi bütün Türk milleti kafasına yapıştırsın.

Kamunun borç yükü nedeniyle yatırımlara ayrılabilen kaynaklarının kısıtlı olması ve özel sektörün alt yapı yatırımlarına katılımının artırılmak istenmesi nedeniyle son yıllarda giderek yaygınlaşan Kamu Özel Ortaklığı modeli (PPP Public Private Partnership) ile hayata geçirilecektir.

Bu cümleyi ben kurmadım. Bu cümle; Kayseri, Konya, Manisa Şehir Hastanelerinin işletme ihalelerini yabancı ortaklığıyla alan YDA İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş’nin internet sitesinde yazıyor. Sadece YDA şirketinin internet sitesinde değil, diğer şehir hastanelerini alan bütün firmaların internet sitelerinde de aynı ibare kopyala yapıştırla yazılmış.

Ülkemizdeki sağlık sistemi üzerine uzun yıllardır araştırma yapıyorum. Özelikle 3P formülüyle (Kamu Özel Ortaklık) devlet hastanelerini, küresel sermaye dedikleri küresel çetelerin şirketlerine özel imtiyazlarla devredilmesi üzerine inceleme, araştırma ve çalışmalar yaptım, kitap yazdım.

2007 yılında sağlık alanında dönüşüm adı altında resmi yasalarla başlatılan Kamu özel Ortaklığının geldiği son durumu sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek istedim. Düzenek 2 Küresel Müşteri adlı kitabımızda devamını ibretle okuyacaksınız.

Küresel güçlerin programladığı adı Kamu Özel Ortaklığı olan bir kurum ülkemizde kuruldu. Devletin hizmet verdiği bütün alanlarda özel şirketlerle devlet ortaklık yapacak. Akla gelen bu ortaklığın sonucunda, hem devlet, hem özel şirketler hem de Türk milleti kazanacak gibi bir algı yaratıldı.
Benim bildiğim ortaklık, ortakların hepsi, kar ya da zarara ortak olur, bütün riskleri beraber taşırlar, bütün kararları ortak verirler. Ne yazık ki, Türk Milletine dayatılan Kamu Özel Ortaklığı, yani 3P formülünde kazanan özel şirketler ve küresel sermaye oluyor.

Nasıl mı oluyor? Anlatalım Türk milletine…

Kamu Özel Ortaklığının ilk uygulandığı kurum Sağlık Bakanlığına bağlı devlet Hastanelerinde, sağlıkta dönüşüm adı altında olmuştur. Devlet hastanelerinin yerlerini şimdilik büyük illerde, Şehir Hastanelerine devretmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devletiyle şirket ortaklıklarından kurulmuş şirketler topluluğu sağlık bakanlığı kurumunda ortak iş yapıyorlar. Devlet hastanelerin ismi ortadan kalkıyor, şehir hastaneleri oluyor. Şehir hastanelerinin yapılacağı arsayı devlet bedavaya küresel şirketlere teslim ediyor. Şirketler yurt dışından küresel çetelerin bankalarından kredi bularak şehir hastanelerini yapıyorlar. Tabi ki, küresel çetelerin bankalarından alınan kredilere TC Hazinesi kefil oluyor. Şirketler, şehir hastanelerini yapıyorlar. Adı devletle ortak ya! Şirketler vergi ve harçlardan muaf tutuluyor. Kamu ihale yasaları şehir hastanelerine uğramıyor. En önemlisi de devlet denetim yapamıyor.

Bu özel ayrıcalıklar şirketlere veriliyor. Sağlık Bakanlığı şehir hastanelerine sadece doktor temin ediyor. Hastanenin diğer çalışan elemanları özel şirkete ait, yemekhane, temizlik, güvenlik, otopark, kafe işletmesi şirkete artı kazanç sağlasın diye veriliyor. Üstüne de devlet bir de milyarlarca dolar kira verecek!

Adı neydi? Kamu Özel Ortaklığı! Devletle küresel sermaye ortak iş yapacak, küresel şirketler devleti soyacak, devletin kasasından milyarlarca kira bedeli altında para çıkacak, kazanan kim Sayın Türk Milleti!

Süleyman Türkoğlu / Araştırmacı Yazar

1 yorum
  • avatar Ekrem Örsoğlu
    06 Haziran 2017
    #1

    Geçirdiğiniz rahatsızlığınızı yazınızdan öğrendim, geçmiş olsun, umarım şimdi iyisinizdir?
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

09 Ekim 2019

Orta öğretimden mezun olmuştuk; Erzurum Nenehatun Kız Öğretmen Okulu’na yatılı girebilmek adına, ilk adım olarak k... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Bazı insanlar vardır... Onlarla olmaktan mutlu olursunuz. Paylaştığınız her şeyin anlamı vardır. Nerede olursanız ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar