Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Aynaya bakmak, bu kadar mı zor?
Bu yazı  185 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Birileri Ecevit mi dedi,

Ekranlardan izlediğim kadarıyla beni gülümsemeye yönlendiren bir Bakan; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, öz eleştiri vermeyi becerebilen tek bakanımız diyebilirim. Uzatılan mikrofonlarda, kameralara aldırmadan kendisini sorguluyor, “Tarım ve Hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeyken ne oldu da, biz bu hale geldik?

1970’li yıllarda eli nasırlı bir ninenin, elinde tuttuğu haşhaş ekmeğiyle duvarları süsleyen bir afiş aklımın bir kenarından gözlerimin önüne süzülüyor. Birileri topraklarımıza ne ekip ne ekmeyeceğimize karar verme hadsizliğine ulaşmış, uluslararası bir takım faaliyetlerle topraklarımızda haşhaş ekimini, ülkelerinde kullanılan uyuşturucunun %80’lik bölümünün Türkiye’den geldiği iddiasıyla engellemeye çalışıyordu, şimdilerde ortaya dökülen belgelerde, bu nedenle bir Başbakanın da istifaya zorlandığını görüyorum.

Kaynak; Darbeleri okuma kılavuzu; “Ordunun girişiminden hemen sonra Süleyman Demirel hükümetinin zorunlu istifasında CIA ajanlarının eylemli katkıları bulunduğu açıklanarak, ne öğrenci olayları ne başka bir şey, Demirel’in istifaya zorlanmasına, ABD iki nedenle gerek duymuştur. Birincisi Demirel’in haşhaş üretimini durdurmaması, ikincisi de Sovyetler ile yakınlaşma politikasının işaretlerini vermesidir.

Şimdi geldiğimiz yere bakın, Sırbistan’dan et ithal edecekmişiz, mercimeğimiz de Kanada’dan, saman da Bulgaristan’dan geliyor da anlayamadığım, büyük baş hayvanımız yoksa bu samanı kimler yiyor? Neyse bozmayayım edebimi konu gayet ciddi, nerelerdeeeen nerelere, Sayın Bakan nedenini tam fark edememiş anlaşılan, ben biraz daha ışık tutup önünü aydınlatayım.

O tarihlerde CIA ajanlarının cirit attığı ülkemde, uçan sivrisineğin sorgulandığı günlerin ardından, halkın kenetlenmesiyle Ak günler umudu alevlenmişti. Bülent Ecevit Hükümetiyle ABD ve işbirlikçilerine, bu ülke topraklarında ne ekileceğine kimin karar verebileceği, demokrasinin ince siyasetiyle gösterilmiş, devamında Karaoğlan adı Ak Denizin orta yerinde yıldız gibi parlayan, o muhteşem adanın dağlarına da yazılmıştı.
ABD 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Türkiye’ye silah ambargosu koyulması kararına karşılık, ABD kullanımındaki İncirlik üssü ve diğer üslerin kullanımı askıya alınarak, kontrolü Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bırakılmış, haddin ne olduğu gösterilmişti.

O tarihlerin Ankarası, ara sokaklarında öldürülen şairimiz aklıma düştü, ne de güzel sıralamıştı mısraları Ankaralı Dört Dörtlük Şiirinde, “Ankara vurulmuş bileklerime dumanlı hava, kurt kapanı, ciğer parem, yaşayanlar unutmadı geçen kışı, dumanlı hava, kurt kapanı, ciğerparem” şimdi yüreklerimizin en güzel yerindesin.

Ankara şiiriyle aklıma düşen yarım kalmış sevdalar, soğuk Ankara sokaklarında, yürek atışında dik durabilmek, bir panzerin ıslattığı gencecik bedenime uzanan el, o elle bütünleşen yürek, yürekler, haykırışlar. Anlayabildiniz mi? darağacına giden gencecik insanlar, işkence koridorlarında soğuk betonlar üzerinden kaybolan canlar.

O günlerin getirisinde satılmadık neyimiz kaldı? Domatesin tohumunu dahi İsrail’den alıyorsak, tek yerli arabamızın “Devrim 1” benzinsiz bırakıldığı günleri hatırlamamız gerekmez mi? Elde kalan birkaç üründen birisi Fındık, o da son günlerinde, neden bu hale geldik, aynaya bakmak bu kadar zor mu?

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem Örsoğlu.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar