Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Özgürlük ve Eşitlik
Bu yazı  115 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ülkemiz fetö terör örgütüyle uğraşıyor görüntüsü var. Cumhuriyeti yıkmak için sinsice çalışan, devlete paralel giden sivil toplum örgütlerinden söz eden yok. Türk milletine hatırlatmak gerekir. Sivil toplum örgütleri adı altında kurulan düşünce kuruluşlarının hazırlamış olduğu 16 Nisan 2017 tarihli anayasa değişiklik oylaması unutturuldu.

Anayasa değişikliği halk oylaması, halkın önüne geldiğinde muhalefet partileri ile bağımsız milletvekilleri barolar birliğini de yanına alarak, “Bu anayasa değişikliğine hayır demeliyiz. Anayasa değişirse, Cumhuriyetin verdiği eşitlik, özgürlük kavramları tek kişinin eline geçecek, tek adamlık dönemi başlayacak, keyfi uygulamalarla cumhuriyetin verdiği eşitlik ve özgürlükler insanlarımızın elinden alınacak” demişlerdi.

Anayasa değişikliğini Türk milletinin önüne getiren iktidar partisi, sonucun evet çıkması için, görsel, yazılı ve sesli basın dâhil, devletin bütün imkânlarıyla, valisinden kaymakamına, il başkanından ilçe başkanına, belediye başkanlarından meclis üyelerine kadar top yekûn EVET için çalışmışlardı.

Değerli Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün insanlarımıza, Cumhuriyetin verdiği en büyük değer, bizlerin özgürlük ve eşitlik ilkesi içinde yan yana yaşamamızdı. Özgürce, bir siyasi partiye üye, eşit şekilde yönetici adayı olabiliyorsun.

Metal yorgunluğu adı atında seçilmiş belediye başkanlarını istifa ettirdiler. İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Kadir Topbaş, “zoruma giden adam yerine konmamak” diyerek istifa ettirildi.

Seçilmiş Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, istifa edecek misiniz sorusuna, “görevimin başındayım” demesine rağmen bir hafta sonra partiye ve lidere bağlılık bildirerek istifa ettirildi.

Seçilmiş Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, uzun direnmelerden sonra, partiye ve lidere bağlılığını belirterek istifa ettirildi. İşin garip tarafı, geçmiş yıllarda partiye ve lidere bağlılık vurguladığı lideri ile seçilmiş belediye başkanları olarak “biz halk tarafından seçilmiş kişileriz, bizleri kimse görevden alamaz” açıklamaları arşivden sosyal medyaya inmişti.

Seçilmiş Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “ailemi dahi tehdit ettiler” diyerek hem görevinden hem AKP’den istifa etti. Metal yorgunluğu adı altında seçilmiş hangi belediye başkanları istifa ettirileceği bilinmiyor.

Yukarıda isimlerini saydığımız seçilmiş belediye başkanları ile görevden alınacak seçilmiş belediye başkanları, Cumhuriyetin kendilerine vermiş olduğu özgürlük ve eşitlik sayesinde o makamlara halk tarafından getirildi.

Ankara’da 23 yıl belediye başkanlığı yapan Melih Gökçek, 16 Nisan 2016’da partisi tarafından halkın önüne getirilen anayasa değişikliğinde, “Başkanlık gelecek, Cumhuriyet bitecek, güle güle Cumhuriyet, güle güle cehape” demişti. Muhalefetin dile getirdiği, “bu anayasa değişikliğine hayır demeliyiz. Anayasa değişirse, Cumhuriyetin verdiği eşitlik, özgürlük kavramları tek kişinin eline geçecek, tek adamlık dönemi başlayacak, keyfi uygulamalarla Cumhuriyetin verdiği eşitlik ve özgürlükler insanlarımızın elinden alınacak” sözlerini hiç düşünmeden kötülüyor, bunların yalan olduğunu söylüyor, partisinin evet kampanyasına bütün imkânlarıyla seferber oluyordu.

Melih Gökçek, Cumhuriyetin verdiği özgürlük ve eşitlik sayesinde Ankara Belediye Başkanı seçilmiş ve 23 yıl görev yaparken, “Başkanlık gelecek, Cumhuriyet bitecek, güle güle Cumhuriyet, güle güle cehape” sözlerini söylerken, anayasa değişikliğinden sonra seçilmiş olarak görevden alınacağını bilseydi, acaba yukarıdaki sözleri söyler miydi? Özgürlük elden gittikten sonra pişmanlık fayda etmiyor değil mi?

Melih Gökçek ile istifa ettirilen seçilmiş belediye başkanlarının hiç biri aristokratik bir aileden gelmiyorlar. Melih Gökçek, Urfa Halfetili, babası avukattır. Kadir Topbaş Artvin Yusufeli doğumlu, babası, muhallebicidir. Diğer belediye başkanları da ülkemizin güzide yerlerinde doğmuş babaları da her hangi meslek sahipleridir.

İşin en ilginç ve düşünülecek tarafı, Cumhuriyetin vermiş olduğu imkân ve olanaklar sayesinde, ülkemizin okullarında okumuş, üniversitelerinde meslek sahibi olmuşlar, yine Cumhuriyetin vermiş olduğu özgürlük, eşitlik, seçme seçilme haklarıyla bu görevlere gelmişler. Geldikleri görev sırasında, Cumhuriyetin vermiş olduğu hakları bir kenara itip, anayasa değişikliğinde muhalefetin söyledikleri, “bu anayasa değişikliğine hayır demeliyiz. Anayasa değişirse, Cumhuriyetin verdiği eşitlik, özgürlük kavramları tek kişinin eline geçecek, tek adamlık dönemi başlayacak, keyfi uygulamalarla Cumhuriyetin verdiği eşitlik ve özgürlükler insanlarımızın elinden alınacak” sözlerini tınlamayıp, “Güle güle Cumhuriyet” diyeceksiniz.

Türkiye Cumhuriyetini yıkmak için 94 yıldır uğraşıyorsunuz. Hem sizlere vermiş olduğu özgürlük, eşitlik, seçme ve seçilme haklarına rağmen bu haklardan vaz geçiyorsunuz. Özgürlük ve eşitlik ilkesinden vaz geçtikten sonra vaz geçecek başka şeref, onur namus da kalmaz.

Doksan dört yıldır Cumhuriyeti yıkmak için uğraşıyorsunuz ama nedense hep Cumhuriyeti yıkmak isteyenler yıkılıyor. Dün öyleydi, bu gün de aynısı oldu, yıkılıp gidiyorsunuz. Unutmayın, Cumhuriyeti yıkmak isteyenler yarın da kendileri yıkılacaktır.

Yaşasın özgürlük ve bağımsızlık, yaşasın Cumhuriyet” diyeceksiniz bir gün.

Süleyman Türkoğlu, Araştırmacı Yazar

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar