Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Öğretmen Derim
Bu yazı  1.298 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İnsanlık tarihiyle başlayan başka meslek var mıdır, bilemiyorum. Bir önceki tecrübesini kendinden sonra gelenlere öğretmiş insanoğlu, tecrübelerinden yararlandırmıştır.

Bu görevi yapanlara öğreten anlamına gelen mesleğin adına da öğretmen denmiştir. Sadece öğreten midir, örnek olan mıdır, rol model midir öğretmen?

Ürünü; et, kemik ve ruh olan, bu üç unsuru nasıl şekillendireceğinin, yoğuracağının bedensel ve ruhsal akışının, mimarlığının kararını verendir. Öğretirken eğiten, eğitirken şekillendirendir. Açtığı ufku belirleyendir. İlim kapısının anahtarını verendir.

Sadece a,b,c öğreten değildir, et kemik ve ruh unsurunu kıvamında yoğurandır öğretmen. Ekmek hamuru yoğurur gibi; Fazla sıcak su verirseniz, şekillendirmede zorluk çakersiniz, soğuk su verirsaniz, hamur uykuya dalar, mayasını az verirseniz, kabarması normal olmaz, fazla verirseniz de ekşitir tadını bozarsınız. Yoğurmasına gelince; Suyunu azar azar vererek, okşar gibi, havalandırarak, zevkle yoğurursanız, diğer malzemelerini de ayarında verirseniz, taş fırına verip, haşlamadan pişirirseniz, bizim kutsal saydığımız ekmeğin tadına doyamazsınız.

Hamur misali yavrularımıza; ruh vermek gerek, gönül gözüyle görmek gerek, yavrularımızın ruhlarını ilmek ilmek işlemek gerek. Aydınlığa, uygarlığa, çıkarmak, bilgisizliği, görgüsüzlüğü kaldıran, örfünü ananesini öğretendir öğretmen.

Başkalarına biçilen elbiselerinin kendisine uymayacağını öğretendir. Etrafını aydınlatırken, tükeninceye kadar yanan mum gibidir öğretmen. Öğretmen, memur değildir, öğretmenlik, bir yaşam biçimidir, Tanrı mesleğini yapandır. Derse girdiğinde, öğrenci karşısına geçtiğinde, çocuklarıyla göz göze geldiğinde, yüreklerinden akan sevgi akışını, kendi yüreğine akıtan, üzüntüsünü unutandır öğretmen.

Socrates, “Dünyada, her şeye değer biçilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez, çünkü, onun eseri, her şeydir ve hem de hiçbirşeydir” demiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, “Eserinin üzerinde, imzası bulunmayan yegane sanatkar öğretmendir” demiştir.

Bu değer biçilemeyen sanatını yapan, eserini, imzasız sunan sanatkarın, konumunu ele almak istiyorum; Kimler öğretmen olmalıdır?

Öğretmenlik, ruh işidir, para pulla konumlandırılamaz. “Bu kadar paraya bu kadar hizmet” diyenlerin işi değildir. Okullarını bitirip, sınavla kazanılan meslek olmamalıdır. İşsizlere, iş bulma adına, sınavla edinilen meslek hiç ama hiç olmamalıdır.

İçinde, sevgi, şevkat, insanı duyguları barındıran çocukları bularak özel eğitim kurumlarına yerleştirilmeli, ilkokul düzeyinden başlayarak ilmek ilmek, nakış dokur gibi ellerine alacakları tualin çocuk olacağını bilerek, sabırla şevkatle işleyip, insan mimarı olup sanata dönüştüreceklerini bilerek, yetiştirilen kurumlarda eğitim görmeleri sağlanmalıdır.

Dağ, bayır demeden, karlı ovalarda, yeşil vadilerde gerekirse çorak arazileri geçerek köyüne varacağını, damsız evlerde yaşayan küçücük bedenlere, kıpır kıpır çarpan yüreklere; Eflatun’un Tanrıya en yakın meslek, olarak değerlendirdiği, Hz Ali’nin “Tanrı sanatıdır” dediği mesleğini yapacağını bilerek eğitim almalıdır. Mesleğinin içinde, ibadetinin barındığını bilmelidir.

Öğretmenlik, çatlayan topraklarda, yağmur sularına hasret tohumlar gibi; bilgisizlikten, çorak arazilere dönen beyinlere, hasretle, ışıltılı gözlerle kendisine bakan gönüllere, aydınlık yarınlarının umudu olacağının bilincinde eğitilmelidir.

Padişahları, kralları, sultanları, başkanları, başbakanları, yetiştirenin kendisi olacağını bilerek, hatta, “Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, cübbemiz için süstür” diyen, Yavuz Sultan Selim’in de bir gün, öğretmenin öğrencisi olduğunu bilerek eğitilmelidir.

İyiliği, güzelliği öğreten, sevgi ve şevkati aşılayan, ilmi beyinlere işleyen, karanlığı aydınlığa çıkaran mesleği icra edeceğini bilerek eğitim almalıdır.

Böyle eğitim alarak, meslek edinenlere, çaresizlere çare, garip gönüllere merhem olanlara ÖĞRETMEN derim ben…

Melahat Erten Tekeşin

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar