Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Öğretmen Derim
Bu yazı  1.284 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İnsanlık tarihiyle başlayan başka meslek var mıdır, bilemiyorum. Bir önceki tecrübesini kendinden sonra gelenlere öğretmiş insanoğlu, tecrübelerinden yararlandırmıştır.

Bu görevi yapanlara öğreten anlamına gelen mesleğin adına da öğretmen denmiştir. Sadece öğreten midir, örnek olan mıdır, rol model midir öğretmen?

Ürünü; et, kemik ve ruh olan, bu üç unsuru nasıl şekillendireceğinin, yoğuracağının bedensel ve ruhsal akışının, mimarlığının kararını verendir. Öğretirken eğiten, eğitirken şekillendirendir. Açtığı ufku belirleyendir. İlim kapısının anahtarını verendir.

Sadece a,b,c öğreten değildir, et kemik ve ruh unsurunu kıvamında yoğurandır öğretmen. Ekmek hamuru yoğurur gibi; Fazla sıcak su verirseniz, şekillendirmede zorluk çakersiniz, soğuk su verirsaniz, hamur uykuya dalar, mayasını az verirseniz, kabarması normal olmaz, fazla verirseniz de ekşitir tadını bozarsınız. Yoğurmasına gelince; Suyunu azar azar vererek, okşar gibi, havalandırarak, zevkle yoğurursanız, diğer malzemelerini de ayarında verirseniz, taş fırına verip, haşlamadan pişirirseniz, bizim kutsal saydığımız ekmeğin tadına doyamazsınız.

Hamur misali yavrularımıza; ruh vermek gerek, gönül gözüyle görmek gerek, yavrularımızın ruhlarını ilmek ilmek işlemek gerek. Aydınlığa, uygarlığa, çıkarmak, bilgisizliği, görgüsüzlüğü kaldıran, örfünü ananesini öğretendir öğretmen.

Başkalarına biçilen elbiselerinin kendisine uymayacağını öğretendir. Etrafını aydınlatırken, tükeninceye kadar yanan mum gibidir öğretmen. Öğretmen, memur değildir, öğretmenlik, bir yaşam biçimidir, Tanrı mesleğini yapandır. Derse girdiğinde, öğrenci karşısına geçtiğinde, çocuklarıyla göz göze geldiğinde, yüreklerinden akan sevgi akışını, kendi yüreğine akıtan, üzüntüsünü unutandır öğretmen.

Socrates, “Dünyada, her şeye değer biçilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez, çünkü, onun eseri, her şeydir ve hem de hiçbirşeydir” demiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, “Eserinin üzerinde, imzası bulunmayan yegane sanatkar öğretmendir” demiştir.

Bu değer biçilemeyen sanatını yapan, eserini, imzasız sunan sanatkarın, konumunu ele almak istiyorum; Kimler öğretmen olmalıdır?

Öğretmenlik, ruh işidir, para pulla konumlandırılamaz. “Bu kadar paraya bu kadar hizmet” diyenlerin işi değildir. Okullarını bitirip, sınavla kazanılan meslek olmamalıdır. İşsizlere, iş bulma adına, sınavla edinilen meslek hiç ama hiç olmamalıdır.

İçinde, sevgi, şevkat, insanı duyguları barındıran çocukları bularak özel eğitim kurumlarına yerleştirilmeli, ilkokul düzeyinden başlayarak ilmek ilmek, nakış dokur gibi ellerine alacakları tualin çocuk olacağını bilerek, sabırla şevkatle işleyip, insan mimarı olup sanata dönüştüreceklerini bilerek, yetiştirilen kurumlarda eğitim görmeleri sağlanmalıdır.

Dağ, bayır demeden, karlı ovalarda, yeşil vadilerde gerekirse çorak arazileri geçerek köyüne varacağını, damsız evlerde yaşayan küçücük bedenlere, kıpır kıpır çarpan yüreklere; Eflatun’un Tanrıya en yakın meslek, olarak değerlendirdiği, Hz Ali’nin “Tanrı sanatıdır” dediği mesleğini yapacağını bilerek eğitim almalıdır. Mesleğinin içinde, ibadetinin barındığını bilmelidir.

Öğretmenlik, çatlayan topraklarda, yağmur sularına hasret tohumlar gibi; bilgisizlikten, çorak arazilere dönen beyinlere, hasretle, ışıltılı gözlerle kendisine bakan gönüllere, aydınlık yarınlarının umudu olacağının bilincinde eğitilmelidir.

Padişahları, kralları, sultanları, başkanları, başbakanları, yetiştirenin kendisi olacağını bilerek, hatta, “Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, cübbemiz için süstür” diyen, Yavuz Sultan Selim’in de bir gün, öğretmenin öğrencisi olduğunu bilerek eğitilmelidir.

İyiliği, güzelliği öğreten, sevgi ve şevkati aşılayan, ilmi beyinlere işleyen, karanlığı aydınlığa çıkaran mesleği icra edeceğini bilerek eğitim almalıdır.

Böyle eğitim alarak, meslek edinenlere, çaresizlere çare, garip gönüllere merhem olanlara ÖĞRETMEN derim ben…

Melahat Erten Tekeşin

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar