Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Tuz Kokmuştur !
Bu yazı  296 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Değerli Türk Milleti, anlatacağım bu olayda AK Parti Genel Başkana, Başbakana ya da partiyi yönetenlere karşı kesinlikle bir suçlama yoktur. Ülkemizin en ücra köşelerinde olan olaylardan hükümeti sorumlu tutamayız. Biz de halk adına çalışan gazeteciler olarak bu gibi toplumsal ahlaksızlıkları ortaya çıkarıp yetkilere ihbarda bulunur halkı bilgilendiririz.

17/25 Aralık 2013 yılında fetöcü terör örgütünün, yargıyı kullanarak yürütmeye darbe yapmaya kalktıktan sonra, terör örgütü fetönün dershaneleri kapatılmıştı. Devlet dershanelerin yerine devlet okullarında devlet öğretmenleriyle kurslar açarak ek dersler vermişti. Öğretmenler de bu ek derslerden ek ders ücreti alarak ekonomilerine katkı sağlıyorlardı.

Olay Mersin’in Gülnar ilçesi Gülnar İmam Hatip Lisesi’nde oluyor. 2015-2016 öğretim yılında Ocak 2015 tarihinde başlıyor. Okulun fen bilgisi öğretmeni Veli Zengin Eğitim Sen Gülnar temsilciliğini yapıyor. İmam hatip okulunda açılan kurslarda öğretmenlerin ek ders ücretlerinin fazla yazıldığını fark ediyor. Bize Sesli kayıtla röportaj veren öğretmen Veli Zengin: “Okul müdürü T.Ö., okul müdür yardımcıları S.B ile C. A.’nın ek ders saatleri 18 saat olması gerekirken 28, 30, 32 saat olarak yazdıklarını fark ettik. Bu durumun düzeltilmesini okul müdürü T.Ö’ye defalarca ikaz ettik. Bana, sen bizden iyimi bileceksin dediler. Bunun üzerine olayı Eğitim Sen Mersin’e bildirdik. Mersin’den okula müfettiş geldi. Gelen müfettiş, yaptığı incelemede geriye dönük haksız kazanç tespit ederek, adı geçen okul yöneticilerine onar bin lira para cezası ile kınama cezası kesti, adına da sehven dendi. Bu olay üzerine diğer okullarda da incelemeler yapılmış Gülnar Hatun Meslek Lisesi’nde de buna benzer suç tespit dilmiş” dedi.

Cezayı alan okul yönetimi, öğretmen Veli Zengin’e kafayı takarlar, tacizler başlar. Öğretmen odasında iş kavgaya varacak şekilde ağız dalaşları başlar. Veli Zengin durumu sicil amiri ilçe Milli Eğitim Müdürü’ne bildirir. Müdür de “ben ne yapabilirim” der olayı savsaklar. Hal bu ki, okullardan gelen ek ders taleplerinin İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün onayından (imzasından) geçtikten sonra ödeme yapılıyor.

15 Temmuz dinci fetöcü terör örgütünün yaptığı askeri darbe kalkışmasından sonra, 2016-2017 öğretim yılında okul müdürü T.Ö. öğretmen Veli Zengin hakkında fetöcülükden soruşturma başlatılır. Okul yönetimin ifadeye çağırdıkları öğrenciler ve öğretmenler Veli Zengin’in fetöyle bir ilgisinin olmadığı söylemeleri üzerine fetöcülük dosyası suya düşer.

Aldıkları cezanın etkisinden kurutulamayan okul müdürü T.Ö. ile yardımcıları, öğretmen Veli Zengin’e Cumhurbaşkanına hakaret ve küfürler ettiği gerekçesiyle tutanak tutulur. OHAL komisyonuna sevk edilir. OHAL Komisyon başkanı İlçe Milli Eğitim Müdürü’dür. Sonuç olarak OHAL Komisyon Başkanı İlçe Milli Eğitim Müdür ve komisyon üyelerinin imzasıyla, bir de hayatında hiç tanımadığı emekli imam olduğu söylenen A.T. de bu olaya şahit olduğu yazılır, öğretmen Veli Zengin öğretmenlikten atılır ve hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılır. Okul yönetimi yedikleri onar bin lira cezanın öcünü alırlar, böylece öğretmen meslekten atılmış olur.

Öğretmen Veli Zengin; “Bu olayın üstü kapanmaması gerekirdi. Suça sehven yapılmış dediler. Gerçeğinde geri dönülerek incelemeler sonucunda iki yıldır suç işleniyor adı da sehven oluyor. Evrakta sahtecilik, zimmete para geçirme gibi suçlardan ceza almaları gerekirdi. İlçe milli eğitim müdürü önce kınama cezası almıştı, sonra onu da kaldırırdılar. Üstüne üstlük ödül olarak İmam hatip müdürü T.Ö’ye İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcılığı, İmam Hatip Müdür yardımcısı S.B’yi Cumhuriyet YİBO’ya Müdür, diğer müdür yardımcısı C.A. da Ankara’ya tayin çıkartılarak ödüllendirildiler. Ve bunları yapan okul yöneticileri, cuma namazlarını kılmak için kaymakamın gittiği camilere gider, kaymakamın göreceği yere geçerler” diyerek başından geçenleri anlattı.

Bu anlattıklarının belgeleri, okulda, ilçe müdürlüğünde ve müfettiş raporlarıyla kayıt altında mı diye sorduk, öğretmen Veli Zengin hepsinin belgeli olduğunu söylerdi.

Değerli Türk Milleti, şu işe bakın; Bu dehşet verici iddiaların, olayın yaşandığı yerin imam hatip olduğuna mı yanarsınız, bu işi yapanların, gelecek nesli ellerine teslim ettiğimiz, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek öğretmenlerin yaptığına mı kahrolursunuz, hiç tanımadığı emekli bir imamın yalancı şahitlik yapacağına mı üzülürsünüz.

Şayet Veli Zengin’in anlattığı olay belgelenirse, suçu işleyen öğretmenlerin Evrakta sahtecilik, zimmete para geçirme, devlet mercilerine yalan beyanda bulunmaktan dava açılmalıydı. Olayı soruşturan müfettiş devletin ödediği parayı geri almakla kalmayıp, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması, ilçe mülkü amiri Kaymakamlığına da suç hakkında bilgi vermesi gerekirdi.

Bu soruşturmayı yapan müfettiş görevini neden tam yapmadı?
Olayın üstü örtülmesi için müfettişe siyasi baskı yapıldı mı?
Yapıldıysa yapan kimler? Gibi bazı soruları sormamız gerekir. Hiyerarşik bir suç ve görev ihmal edilmesi durumu var.

Değerli Türk Milleti, bu olayların geçtiği yeri anlatan öğretmen Veli Zengin olaydan sonra işsiz kaldı. Anlattıkları, bu ülkede geleceğimizi yetiştireceğimiz çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenin içinde bulunması vahim bir durumdur. Bundan daha vahimi, topluma örnek ve önder olacak din adamı yetiştirildiği imam hatipte oluşudur. Ülkemizde TUZ KOKMUŞTUR. Yetkililerin bir an evvel önlem alması gerekir.

Ben Gülnar’lı olarak bu olaya çok üzüldüm. Okuma yazma eğitim oranı oldukça yüksek olan bir ilçe. Kız çocuklarımızı okutmak için Kardelen reklamların girmediği tek ilçe. 5 veya 6 tane bakanlar kurulu kuracak bürokrata sahip bir ilçede bu olayın yaşanması beni çok derinden üzdü.

Şimdi insanların aklına ek ders saatlerinde ülkemizin diğer il ve ilçelerinde de oluyor mu sorusunu getiriyor. Bu işleri bir an önce müfettişler ve Devlet Denetleme Kurumunu devreye sokarak araştırıp ortaya çıkarmalı.

Olayda adı geçen eski imam hatip müdürü, yeni İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü T. Ö; 10 Ocak gazeteciler günüyle ilgili, gazetecilerimize, basın mensuplarının halkın haber alma hakkını yerine getirmek gibi önemli bir görevi yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bu açıdan toplumun sesi, gözü ve kulağı olan gazeteciler, 4. Kuvvet olarak denetim görevini yerine getirerek demokrasinin sağlıklı işleyişinde önemli bir işlev üstlenirler. Sadece gerçeğin, doğrunun ve hakikatin peşinde koşan, bu uğurda fedakârca çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘nü kutluyorum” diyor, ben de kendisine teşekkür ediyorum…

Süleyman Türkoğlu, Araştırmacı Yazar.

Bu yazı için bir yorum yap..



Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar