Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Gözüme Takılanlar 1
Bu yazı  1.904 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Huyumdur, farklılıklar hemen gözüme takılır.

Ülkelerin birinden memleketime dönüyordum. Kilometrelerce havadaydık, yerlerimize oturmuş kemerlerimizi bağlamıştık. Uçak seyahatlerinde, koridor koltuklarını tercih ederim; ikram yapan çocuklarla bire bir göz göze gelmeyi, candan teşekkür etmeyi severim. Bu kez de orta bölümün koridor kenarını tercih etmiştim.

Sağ koluma denk düşen koridorun başında biri oturuyor, ilgi çok yüksek. Dikkatimi çekti, yan gözle incelemeye aldım. A!.. Benim de çok sevdiğim, dünya tatlısı, çok yönlü, çok kabiliyetli, çok güzel, sempatik; hem dizilerde, sinema perdelerinde, sahnelerde izlediğimiz biri. İlgi odağı olmasını hiç yadırgamadım; çocuklar haklıydı, benim bile ilgilenesim geldi. Öyle ya her gün, böylesi sevilen bir ünlü ağırlamıyorlardı sonuçta.

THY hosteslerinden bir bayan daha farklıydı, her şey normal seyrinde imiş gibi, herkesle, ince ayarlarla aynı ölçüde ilgileniyordu. Evinde misafir ağırlıyor sıcaklığındaydı davranışları; ne bir fazla ne bir eksik ilgiyle benimle de yakınlık kurmuştu.

Çevremde oturanların hemen hepsi de yabancı uyrukluydular. Onlarla, düzgün bir İngiliz aksanıyla konuşmuş, bana sıra gelince de Türkçe konuşmaya başlamıştı.

Beni, yabancılarla karıştırmadığın için kutlarım” dedim.

Arkadaşlarını eleştirdiğimi sanarak: “Arkadaşlarım haklı, siz de yabancılara çok benziyorsunuz” diyerek meslektaşlarını korumaya aldı.

İşte, benim de hayranlığımı, tam da bu esnada daha çok kazandı; kendini farklı kategoriye koymama mütevaziliğini gösterdi. Bir tebessüm, sıcak bir ilgi, misafir gibi ağırlanmam, bana, evimdeki konforumu getirmişti sanki.

Teknolojinin getirdiği zorlukları, kullanmamdaki zorluğumu fark etmişti; yanıma gelerek hemen yardımcı olmaya çalışmış, yardım istemeden bakışlarımdan anlamıştı. Sık sık yanımdan geçerek hafifçe, naif bir şekilde göz temasında bulunarak, “var mı bir isteğin” der gibi bakıyordu. Aynı yöntemlerle diğer yolcularla da ilgilendiğini fark etmiştim.

Yolculuğum, evimin konforunda, sıcak ilgi eşliğinde çok rahat geçmişti. Tam uçaktan inmeye yakın bölümde, merdiven başında, teşekkür etme adına gözüm aradı; ortalarda yoktu. Bizi uğurlayan arkadaşlarına sordum, hemen, yakışıklı bir arkadaşı söz aldı.

Ben sizin hangi arkadaşımızı sorduğunuzu anladım, siz ona, İngilizceyi İngiliz aksanıyla konuştuğunu söylemiştiniz. O arkadaşımız arka bölümde hemen çağıralım” diyerek bir yolcunun, onu beklediğini bildirdi.

Uçağın arka bölümünden koşar adımlarla hayretler içinde yanıma geldi. İsmini almak istediğimi, köşemde bahsedeceğimi bildirince de yanakları al al oldu. Alel acele, utana sıkıla, çevrede bulduğu bir kağıda ismini yazarak bana verdi.

O esnada, saygıdeğer bir meslektaşımın (Saim Müftüoğlu) sözünü hatırladım:

Bir genç kızın, konuşurken hafif yüzü pembeleşiyorsa: aileden aldığı yüksek terbiyeyi, asalet belirtisini görürüm” derdi, rahmeti bol olsun.

Bu arada, benden önce, uçaktan inen damadım, kızım ve torunlarım, kırmızı bültenle beni aramaya çoktan başlamışlardı. Beni gördüklerinde, sevinç ve kızgınlık karışımı duygularla karşıladılar. Bense işi pişkinliğe vurmuş bir vaziyette, durumu anlatıp “kızımın adını aldım, adı Müge Çinpolat imiş” diyerek elimdeki kağıdı sevinçle sallıyordum.

Birkaç saatlik uçak yolculuğum, gözüme takılan tatlı bir olayla son bulmuştu.

Teşekkürlerim, Müge kızıma, teşekkürlerim, her türlü konforu bize sunan THY’nın tüm çalışanlarına…

Melahat Erten Tekeşin

Not: Yazılarımın uzun oluşundan biraz dert yandınız. “Cep telefonlarından okuyoruz, kaymalar oluyor, okumada zorluk çekiyoruz” dediniz. Ben de “Gözüme takılanlar” bölümünü numaralandırarak bölümlere ayırdım; arkası gelecek.

3 yorum
 • avatar Eray Çinpolat
  08 Ocak 2019
  #1

  Övgülere teşekkür ediyorum gurur duyuyorum kuzumla. Eray Çinpolat

 • avatar Sülin
  11 Ocak 2019
  #2

  Harika çok doğal çok samimi içinden geldiği gibi …

 • avatar burhan
  20 Ocak 2019
  #3

  Ağzınıza sağlık yengem görevini yapan bir kızımızı onore etmeniz bile asaletinizin bir göstergesi..
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar