Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Anıtkabir’e nasıl girdiler?
Bu yazı  222 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Mustafa Kemal ATATÜRK, o yaşanılmış bir tarihtir. Öylesine bir tarihtir ki, inkârı silinmesi yok edilmesi veya yok sayılması mümkün olmayan, her harfi emsalsiz mücevher taşla yazılmış bir tarihtir. Şair Mutlu Çelik Cevaben Şiiri 4. kıtasında iki satırı aklıma gelir “Esir iken mümkün müdür ibadet, yatıp kalkıp Atatürk’e dua et” öylesine şükran dolu iki cümle ki, ibadetinden de yoksun kaldıysan yaşamanın anlamını oturtabileceğin ne kalır ki? 

Bir hazımsızlık, 19 Mayıs 1919’dan günümüze uzanan bir hazımsızlık, öylesine bir karın ağrısı ki, dededen toruna sirayet eden bir karın ağrısı, ellerinde Kubilay’ın, Hasan Tahsin’in kanını taşıyanların karın ağrısı, kökü uzaklara ta uzaklara uzanan bir karın ağrısı, bilmezler ki, o karın ağrısının ilacı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlamaktadır.        

31 Ekim 2019 tarihinde yayına giren “Yalancı” başlıklı yazımda da belirtiğim gibi, yerel yönetimlerin önemli bir kısmının siyasi anlamda el değiştirmesiyle birçok yasaklara ve engellemelere rağmen ülkemizin tamamında hasretini çektiğimiz coşkuda, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını gerçekleştirdik. Ülkemizin bütününde yanan Cumhuriyet meşalesiyle Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önemi bir kez daha vurgulandı.         

Milli bayramlarımızın dini bayramlarımız kadar önemli, hatta ayrılmaz bütün olduğu bir gerçektir; Ancak bu gerçeği geçmişte göremeyen siyasetçilerimiz oldu, hatalarını törenlere göstermelik katılımlarla geçiştiren, törenlerden kaytarmak için okul talebeleri gibi hastalık bahaneleri sunanları da gördük ama 10 Kasımda Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kabrinde toplanıp, siyasi slogan atanları ve attıranları görmemiştik.         

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları öylesine coşkulu geçmişti ki, hazımsızlar ordusu karın ağrılarından kıvranıyor, karınlarındaki kin ve nefreti atacak yer arıyorlardı. Olmamıştı, ne yapsalar olmamıştı, partili Cumhurbaşkanları da tutmamıştı, yıkamamışlardı o sevgiyi ve bütünlüğü önlerinde 10 Kasım vardı, hazırlanmalıydılar bir cevap vermeliydiler, yer seçilmişti; ANITKABİR.         

9 Kasım 2019 AKP il ve ilçelerinde hummalı bir çalışma var, sloganlar belirlenmiş otobüsler ayarlanmış, 10 Kasım sabahı belli yerlerden toplanan gençler devlet töreninden önce Anıtkabir’e sokulacak, iyi de devlet töreni sırasında halka kapalı olan bu alana bu gençler nasıl sokulacak? Partili cumhurbaşkanımız var, atanmış bakanlarımız hepsi bizim değil mi, Savunma Bakanlığı’ndan, İçişleri Bakanlığı’ndan bir talimat oldu, bitti.          

10 Kasım sabahı Atasını ziyarete gelen vatandaş devlet töreni bitinceye kadar dışarıda bekletilirken, vatandaş diye yutturulan ak gençler partilerinin Cumhurbaşkanına tezahürat için meydanda yerini almıştı bile. Devlet erkânı, siyasi partiler, sendikalar ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ileri gelenleri en önemlisi de dünya basını orada, mesaj basit “Yıkılmadık Ayaktayız” evet çok basit, zaten böylesine bir basitliği kimden bekleyebilirdiniz ki?        

Tören bitiminde partili Cumhurbaşkanlarına olan bağlılıklarını perçinleyen sloganlarını atarak görevlerini tamamlayan Ak gençler, ne yazık ki, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mozolesine çıkmadan kabri geldikleri gibi grup halinde terk ediyorlar.        

Aklıma geliyor, kim söylemişti hatırlayamıyorum ama okurlarım hatırlar sanırım, “Dindar nesil yetiştireceğiz” demişti birisi, hatta birileri “dindar mı, kindar mı?” diye esprisini yapmıştı. Güzel ülkemin kurtarıcısı, dünya lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mezarına geleceksiniz, ayrıcalıklı olarak alana alınacaksınız, içinizdeki nefretle slogan atıp, mozoleyi de ziyaret etmeden çekip gideceksiniz. Böylesine büyük bir saygısızlığı görmezden gelen Cumhurbaşkanı da onları 4 parmakla selamlayacak.         

Bu olayın yansımalarını basından izlemeye çalışıyorum, bir iki cılız söylem, peki yasal yola başvuran var mı, şimdi gezi gençliği gelse burada slogan atsa ne olurdu? Nerede Anıtkabir görevlileri, nerede polisi, kolluk kuvvetleri?        

Araştırırken resmi şikâyette bulunan bir kişiye rastlıyorum, Vatanseverler Hareketi Derneği, sanırım Başkanı olacak Mehmet AVCI, bu durumu yargıya taşıyarak, bir videoyla sosyal medyada yayına çıkmış, peki siyasi partiler ne yapmış? Bilen varsa yorum kısmına not düşerseniz biz de öğrenmiş oluruz.         

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız.

Vatandaş Ekrem ÖRSOĞLU

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar