Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Daldan Dala
Bu yazı  156 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile zorlanır olduk. Sabah kahvaltı haberlerinde akşam olanların hayretini kafamızdan atamadan öğlen haberlerinde sürpriz yeni gelişmelerde kendimizi buluyor, birkaç kişinin çizdiği yolda yürür olduk.

Öylesine alıştırıldık ki, canımızın yanacağı, acısını yüreğimizde hissedeceğimiz olayları dahi dizi rahatlığında izliyor, her şeyi o ekranın arkasında bırakmayı becerebiliyoruz. Kalemimizden damıttığımızla uzunca çuvaldızlar hazırlıyor, umudumuzu kaybetmeden umutla, dürte bildiğimiz kadar dürtüyoruz, peki dürtmelerimizden kaç kişi nasiplenebiliyor?         

4 Kasım tarihinde yayına giren “DOĞA TUTKUSU; ÖLÜME UYANMAK” başlıklı yazımla Kaz dağlarının yok edilişini aktarmaya çalışmıştım, o yazımda tehlikenin sadece Kaz dağlarıyla sınırlı olmadığını, birçok yerde Siyanürle altın arama, termik santral ve HES projelerinin uygulanacağını vurgulayarak, öncelikle hangi illere proje yapıldığını da açıklamıştım. Bu illere 5 projeyle dâhil edilen illerimizden birisinin de Kahramanmaraş olduğunu yazmıştım.        

Bir süredir TBMM gündeminde olan termik santrallerin filtresiz çalıştırılması konusunda, konuşmacı vekiller lehte ve aleyhte söz alıyor, hararetli tartışmalar sergiliyordu. Kürsüde MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, öncelikle Halk sağlığı uzmanı olduğunu vurgulayarak, filtresiz çalıştırılan termik santrallerin çok ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceğini, bu santrallerin filtresiz olarak bir saat dahi çalıştırılmasının İnsan sağlığını direk tehdit olduğunu açıklayarak, içi dolu akademik bir konuşmaya imza atar.         

2013 yılında özelleştirilen, kömürle çalıştırılan 11 filtresiz termik santral, bu santrallerin yıllardır çevreye ölüm saçtığını, Profesör Aycan’ın açıklamasıyla daha iyi anlıyoruz. Umutla ehil bir ağızdan sorunun anlatımıyla gerekli önlemler alınacaktır beklentisine kapılıyor, termik santrallere filtre takmama izninin meclisten çıkmayacağını düşünüyoruz.            

Konuşmalar biter sıra termik santrallerin 3 yıl daha filtre zorunluluğu olmaksızın çalıştırılması izninin oylanmasına gelir ve oylama yapılır. Termik santrallerin 3 yıl daha filtresiz çalıştırılması izni AKP-MHP oylarıyla kabul edilir. Üzücü olan da termik santral tehdidi altında olan Kahramanmaraş’ın vekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iznin verilmesi yönünde oy kullanması. Halk sağlığı uzmanı Aycan filtresiz kullanılan santrallerin doğuracağı tehlikeleri Meclis kürsüsünden anlattığı halde, Hipokrat yeminli Profesörümüzün bu kimliğini askıya asıp, İnsan sağlığını hiçe sayarak, siyasi kimliğinin gereği emre itaat edip, lehte oy kullanması, TBMM kararlarının ne denli gerçeklerden yoksun menfi kararlar olduğunu örneklemiştir.  Ne yazık ki, tarih bu profesörü kullandığı bu oyla hatırlayacak.          

Çevre ve İnsan sağlığında dahi grup kararlarıyla oy kullanan Milletvekillerinin bu tutumu muhalefet Milletvekili ve partilerce sorgulanması beklenirken, gündeme saray ziyareti düşüyor. Vay kim bu CHP içerisindeki hain, yandaş kandaş kim varsa herkes Yalova’da, meydan okuyanlar, istifaya davet edenler derken, Cumhurbaşkanı Katar’a gidiyor.          

Tank palet fabrikasının satışı, İstanbul boğazı yetki tartışması, emeklilikte yaşa takılanlara çekilen rest, ekonominin durumu, erken seçim var mı yok mu derken gündem CHP de hain Kim’e geldi. Sahi hain kim?           

Yine yuttunuz zokayı, daldan dala hoop Cumhurbaşkanı Katar da, siz de yiyin birbirinizi. İzmir’de bir cami açılışı yapıldı haberiniz var mı, ne oldu Feto soruşturmaları? Kimin adı verildi bu camiye? Askeri öğrenciler nerede hala hapiste mi? Açlık sınırının altında asgari ücret, borç yüzünden intihar edenler, Ülkemde satılmadık yer kalmadı, dalga geçen Bakanlar ama bizim derdimiz sarayı ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partili kim?        

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Vatandaş Ekrem Örsoğlu

1 yorum
  • avatar Özcan Şengül
    29 Kasım 2019
    #1

    Kimin MV.olacagi parti liderinin karar verdiği bir sistemde hiçbir MV. özgür iradesi ile MV. yapamaz, parti lideri MV. kişiliğini iğdiş ediyor, kişiliksiz örneğini bu yazıda bahse konu olan prof.mv. çok iyi bir örnek olmuş.
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar