Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Ateist Bunlar!
Bu yazı  194 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmiş bir itham değil, bilerek amaçlı kullanılan bir haykırış. Bu haykırışa belki gülüp geçeriz, belki de bilgisizliğiyle bağdaştırır umursamayız ama bu haykırış güzel ülkemin başına seçimle gelmiş bir kişinin dudaklarından dökülüyorsa, ister istemez bir şaşkınlığın içerisinde kalabiliyorsunuz.

Kişinin, bulunduğu makamın tarafsız saygınlığına bakmaksızın, ötekileştirmek için kullandığı diğer kelimeleri de biliyoruz. Bunlardan içimi en çok acıtan hitabı da, Türk halkının büyük bir çoğunluğuna “Vatan Haini” diye seslenmesi olmuştur. Kişinin bu tür hitaplarını sık sık duyuyoruz, ne yazık ki, yeterince sesimizi yükseltemediğimiz için, bu tür hitaplar kişiye ve genel başkanlığını yaptığı partisine de oy devşirimi yaptırıyor diyebilirim. Biraz gerçeklere uzanıp, işte bu böyle diyecek olanlar, kendilerini çeşitli kumpasların içerisinde bulabiliyor. Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz günlerde Sözcü gazetesi yazarlarının yargılanmasında yaşadık, getirisi olarak da gerçekler kendilerinde bırakılıp, susturuluyorlar.

Sorgulamak, sorgulaya bilmek, önce kendini sonra sırası geldiğince her şeyi sorgulaya bilmek. Nereye kadar gidebilirsin ki, 4,5 Milyar yıllık bir gezegende can bulmuşsun, o ömür içinde yaşadığın gezegenin tarihinde, bir göz açıp kapama sürecine denk, dinler tarihine baktığınız zaman 5.000 yıl ve bu tarih acımasız din savaşlarıyla dolu, işte sorgulamanın başladığı nokta.

Hindistan’da Hinduizm’in başlangıcıyla Budizm’in tebliği, Arap yarımadasının bir köşesinde Hz. İbrahim’in doğuşu ve Musevilik, İseviliğin tebliği ve İslamiyet’in doğuşu olarak dinleri başlık altına alabilir miyiz? İnsanlığın oluşumundan beri İnsan bir inanışın altında güç bulmuşsa, bunun adı ne olursa olsun inanışa başlangıçtır, sonrası şekillenir kuralları gelir, yani benim gözümde din güç bulma işidir. Bu böylede olmayabilir, kıyaslayıp araştırmakta sizin insani farklılığınız.

Toplumumuzda bireylere “Ateist misiniz” diye bir soru yöneltildiğinde muhtemelen bir tepki alırsınız, haliyle ben Ateistim derseniz ilk karşılaşacağınız tepki sözü de Allahsız bunlar, hatta Allahsız kitapsız bunlar kelimeleriyle aşağılanabilirsiniz, bilemezler ki Ateizm enleri olmayan bir dik duruş, sorgulama, gerçeği arayışta aydınlanma kıvılcımıdır.

Ben Ateistim diyerek düşüncelerini ortaya koyabilen insanlara baktığımızda, içlerinden hiç birisi istismar suçuyla yargılanmamış, ahlak anlayışları ve vicdanlarına olan sorumluluklarını hep üstte tuttukları görülüyor. Günümüzde rüşvet, ihale fesatçıları, din istismarcıları hatta teröristlerin arkalarını nereye dayadığına bir bakın, Tarikat adı altında yapılan yolsuzlukları gün be gün izliyor ve kınıyoruz, Ensar vakfında yaşananlar unutuldu mu ama ben hiçbir Ateistin onursuzluğunu ahlaksızlığını duymadım, duyanınız var mı?

Herkesin inançlarını Özgürce yaşamaları gerektiğine inanan bir birey olarak, inanç özgürlüğünün baskıların zorlamaların dışında tutulması gerektiğini savunuyorum. Toprak ve suyun birleşiminden gelen canlıların yaşam ve gidiş yollarını programlamak hiç kimsenin haddi olmamalı, kaldı ki, en acımasız sömürü inanç sömürüsü diyebiliyorsak, inançlara saygı temelinde yürümeliyiz.

Haftada bir cuma günleri Ateizm Derneği’nin yayını olarak, You tube üzerinden Ateist Tv adıyla yayına başlayan kanal, yayınlarında seçkin konuklarıyla bir çizgide buluşup, toplumsal birçok bilgiye de ulaşma imkânlarıyla, ortaya konan konular üzerinde tartışma penceresi açmaları da beni sevindirdi.

Birçok yayın organının göz ardı ettiği direk yaşamımızı etkileyen konuları sorgulayarak, tarafsız yayınlarıyla toplumumuzda önemli yer tutacağına inandığım Ateist Tv ve dernek mensuplarına başarılar diliyorum.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün, inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız.

Vatandaş Ekrem ÖRSOĞLU

1 yorum
  • avatar Özcan Şengül
    14 Ocak 2020
    #1

    Bilimsel çalışmalar dar kalıplar içinde yapılamaz, eğer hür iradeniz birileri ve bazı imamçlar tarafından dar kalıplara sokuluyorsa ülke olarak her zaman gerilerden gitmek zorunda kalırsınız.
    Güzel bir yazı tebrik ederim.
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar