Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kuşburnu; C vitamini deposu
Bu yazı  929 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

kusburnu

 Kuşburnu genel olarak Gül Meyvesidir. Halk arasında Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Peyzaj açıdan hoş görünümlü, gülgillerden, ömrü; Ortalama 30-40 yıldır. Yaşam süresi ise çok uzundur. Doğada 300 yıllık Kuşburnu çalısı olduğundan bahsedilmektedir.Kuşburnunun tarihi gülün tarihi ile eşzamanlıdır. Bir kuşburnu türü olan Rosa Damasena saflık ve temizliğin simgesi olarak M.Ö. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmiştir. Anavatanı Anadolu ve Akdeniz Havzasıdır. Kuşburnu’nda hiçbir meyvede olmadığı kadar C Vitamini bulunuyor.

İçeriği

Kuşburnu; Potasyum, Sodyum, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum gibi elementler içermesi yanında özellikle olgunlaşma döneminde yüksek oranda şeker (% 11, 39) ve Protein (% 9,82) ihtiva etmektedir. Kuşburnu’nda Vitamin C’ye ilave olarak B1 ve B2 Vitaminleri E ve K Vitaminleri ve ayrıca Karoten olduğu bildirilmektedir.

Yan etkisi yok

Kuşburnu’nda hiçbir şekilde insan sağlığına zararlı Pestisit ve ağır metallerin (arsenik, kadmiyum, kurşun ve cıva gibi) bulunmayışı ona güvenli bir şekilde bebek gıdası olma özelliği kazandırıyor.

Nelere iyi gelir?

Kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma gibi özelliklerinin yanı sıra Kuşburnu; hemaroid, ülser gibi hastalıklara da şifa oluyor. Kanı temizler, bağırsakları yumuşatır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı yararlıdır. Romatizma ağrılarını giderir ayrıca basur tedavisinde iyi sonuç verir. Marmelatı alyuvarların hızla çalışmasını sağlar. Kuşburnu çayı ise hastalıktan yeni kurtulmuş bedene kuvvet verirken soğuk algınlığına, böbrek ve mesane üşütmesine de iyi gelir..

Sütü sevdirirken

Meyvesi lezzetli, tatlı ve mayhoştur. Özelikle sütü sevmeyen çocuklara ve yetişkinlere sütün sevdirilmesi amacıyla meyve aroması ilavesi yoluna gidilmiş, bu amaçla da kuşburnu konsantresi kullanılır.

Kuşburnu bize yabancı değil, çayını ve marmeladını severek tüketiyoruz. Hatta bazıları sabah kahvaltılarında krem çikolatadan uzaklaştırmak istedikleri çocukları için kullanıyor ve hayli başarılı da oluyorlar. Bütün annelere tavsiye ediyoruz.

1 yorum
 • avatar İsim (Zorunlu)Mustafa ÇAM
  17 Nisan 2011
  #1

  Merhaba;
  Kuşburnu denilince Rosa canina türünün meyveleri anlaşılır; Türkiye florasında bulunan tür, alttür ve tür melezlerinin sayısı kırkı geçer, tümüne de kuşburnu denilir. Rosa rugosa, Türkiye’ye ait bir tür değildir; Avrupa kaynaklıdır; çiçeklenme dönemi uzun, iklim istekleri fazladır. Çiçeklerinin tozlaşabilmesi için hava neminin yüksek olması gereklidir. Örneğin Orta Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde açan çiçeklerin büyük kısmı meyve oluşturur; Karadeniz’den aşağılara inildikçe havanın nispi nemi düşer, meyveye dönüşen çiçek sayısı azalır; Orta Anadolu’da (Eskişehir-Erzincan arası) Haziran ayı yağışlı geçerse yalnızca ilk açan birkaç çiçek meyve tutar; iklime aşırı bağımlılığından dolayı güvenilir bir meyve üretici tür değildir; meyvelerinde kuru madde düşük, su fazladır; kuru maddenin düşüklüğü meyve içeriğindeki C vitamini ve başta fosfor olmak üzere tüm minerallerin düşük olmasına nedendir.

  Bizim elimizdeki kuşburnu Rosa canina türü; seçilmiş bitkilerden üretildi; meyve uzun-silindirik; meyve eti kalın, çekirdek sayısı az; bitkide meyveler dışa dönük oluşmakta; meyve rengi ve olgunlaşması birörnek; 1 600 m ve daha yüksek rakımlardan toplanan tohumlardan üretildiği için Türkiye’nin her yerinde verim verir, yaşar. Kök boğazından sürgün verir. Çalısı büyük olmaz.

  Bizim elimizde Rosa multiflora türü de var; klasik olarak gül anacı olarak kullanılan bir tür; kök boğazından sürgün vermediği için üstüne kuşburnu aşısı da yapılabilir; kaliteli meyve üretimi için bu yöntem daha uygundur; çalılaşma eğilimi ortadan kalkar; tesis, klasik meyve bahçesine daha çok benzer, idaresi-bakımı kolaydır. Şu anda elimde 5 bin adet Rosa canina + 5 bin adet Rosa multiflora var. Mayıs ayı sonunda 40,50 bin aset fidem olacak. İsteyen herkese gönderilir.

  17.04.2011

  Mustafa ÇAM
  Sivrialan Köyü
  Şarkışla/SİVAS

  Tel: 0346 597 41 46
  Cep: 0532 558 30 26
  mustafacam959@gmail.com
*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

08 Ocak 2020

Erzurum Nenehetun Kız Öğretmen Okulu’nun zifiri karanlığında, elinde kocaman aletiyle gezen gece bekçimize özellik... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar