Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kıbrıs sorununda çözüm vakti..
Bu yazı  1.097 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs sorununun çözümü için vaktin geldiğini ifade ederek, BM’nin tüm desteğini sunmaya hazır olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa ara bölgede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un ikametgahındaki görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Ban, Lefkoşa ara bölgede müzakerelerin yapıldığı mekanın yakınında bulunan BM binasında düzenlenen basın toplantısının başında, liderlerin elinden tutarak basına görüntü verdi.

BM Genel Sekreteri Ban, müzakerelerin devam etmesinin ve ivme kazanmasının önemli olduğunu göstermek için adada bulunmak istediğini ifade ederek, bugünün verimli ve yapıcı bir gün olduğunu söyledi.

“Dünya bugün iki tane lider görüyor. Bu iki lider de gerçekten önemli bir sorunu çözmeye çalışıyor” diyen Ban, Kıbrıs sorununun çözümünün taahhüt, esneklik ve vizyon gerektirdiğini, iki liderin halkları için çok daha iyi bir gelecek yaratmaya çalıştığını kaydetti.

Liderlerin kişisel olarak gösterdiği taahhütten ve adaya mümkün olduğu kadar kapsamlı ve kalıcı bir barış getirme çabalarından cesaret aldığını bildiren Ban, “Önümüzdeki dönemde bu görüşmeleri başarılı bir şekilde sonlandırmaya çalışacağız” dedi.

Barış görüşmelerinin hiçbir zaman kolay görüşmeler olmadığına işaret eden Genel Sekreter Ban, “Ama ben şuna inanıyorum ki, bu iki lider, karşılıklı olarak kabul edebilecekleri bir çözüme ulaşabilecektir” diye konuştu.

Dünyanın on yıllardır Kıbrıs sorununu duyduğunu ve şimdi artık Kıbrıs sorununun çözüm vaktinin geldiğini kaydeden Ban, BM’nin çözüm için tüm desteğini sunmaya devam edeceğini vurguladı.

-ORTAK AÇIKLAMA-

Liderlerin kendisinden ortak açıklama okumasını istediğini ve bundan onur duyduğunu ifade eden BM Genel Sekreteri Ban, basın toplantısında liderlerin ortak açıklamasını okudu.

Ortak açıklamada, “İki lider olarak bizler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ı ziyaretini memnuniyetle karşılıyoruz ve uluslararası camiaya ve BM’ye, Kıbrıs sorununun kalıcı ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi için yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunu destekledikleri ve bundan müteşekkir oldukları kaydedilen ortak açıklamada, bu misyonla BM ve BM Güvenlik Konseyi içinde birçok çalışma yapıldığı kaydedildi.

Kıbrıs sorununun çözümü için zaman ve çaba sarf edildiği belirtilen ortak açıklamada, “Sorunun çözümü için ekiplerle birlikte bir yılı aşkın çalışıldığı, konunun bir bütün olarak ele alındığı, yani her şey üzerinde mutabık kalınmadan hiçbir şey üzerinde mutabık olunmadığı” ifade edildi.

Bu çalışmaları en kısa zamanda bir çözümle sonuçlandırma umudu dile getirilen açıklamada, “Kıbrıs sorunu artık çok uzun bir süre çözülmeden kalamaz” denildi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için şimdi önemli bir fırsat olduğunun altı çizilen ortak açıklamada, “Biz de bunu tamamen göz önünde bulunduracağız. Hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin meşru haklarını göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Böylesi bir çözüm hepimizin çıkarına alacaktır. Ve bu çözüm sayesinde ortak evimiz Kıbrıs’a barış, istikrar ve zenginlik gelecektir” ifadesi kullanıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, amacının, Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya koyduğu çabaların meyvesini yemek olduğunu ifade ederek, “Ben kendi adıma üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmeye sonuna kadar hazırım” dedi.

BM Genel Sekreteri’nden teşvik beklediklerini kaydeden Talat, görüş farklılıkları olduğunu, ama çözüme başlangıçtan daha yakın olduklarını söyledi.

Hristofyas, “Ban’la görüşmesinde, Türk tarafına, BM kararlarının tam olarak uygulanması konusunda bir mesaj göndermesini isteyip istemediği” yönündeki bir soruya karşılık, BM kararlarının tam olarak uygulanmasının iki tarafın da taahhüdü olduğunu ifade ederek, Genel Sekreter’e Türk tarafına ulaştırmak üzere böyle bir mesaj vermesinin biraz tuhaf olacağını kaydetti.

Dimitris Hristofyas, bir çözüm için çalıştıklarını ve bunu Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin meşru çıkarlarını göz önünde bulundurarak yaptıklarını, ortak bir çözüm bulmaya çalıştıklarını belirtti.

-“ZAMANA KARŞI YARIŞIYORUZ”-

KKTC Cumhurbaşkanı Talat da KKTC’de nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir soru üzerine, zamanın çözüm için bir avantaj olmadığını ve zamana karşı yarıştıklarını belirterek, hızlı bir çözüme ihtiyaçları olduğunu vurguladı. AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

18 Mayıs 2020

Sevginin yönü, suyun akış yönü gibiymiş. Irmaklar, arkalarına bakmadan hep öne akarlar ya. İnsanoğlunun sevgisi de... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar