Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Ev sahipleri dikkat!
Bu yazı  35 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

 

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı, elde ettiği kira gelirini vergi dairesine bildirmeyen mülk sahiplerini, elektrik, su ve tapu idaresi kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yaptığı görüşmelerle tespit ediyor.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında elde ettiği mesken kira geliri 2 bin 600 lira istisna tutarını aşanlar ile işyeri kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanlarını 25 Mart 2010 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine bildirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Aksoy, beyan dönemi öncesinde, kira geliri elde edenlerin tespiti ve doğru beyanda bulunmalarına yönelik araştırmaların tamamlandığını, bu çalışmalarda elektrik, su ve tapu idarelerinin kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yapılan görüşmelerin dikkate alındığını bildirdi.

Adana il merkezinde, 8 bin 972 kişinin 10 bin 213 gayrimenkulden kira geliri elde ettiğinin belirlendiğini ifade eden Aksoy, ”Eylül 2009 ayı itibariyle gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükellef sayısı 9.270 iken, bu yıl yapılan çalışmalarda bu sayı son tespitlere göre 9.454’e ulaştı. Kira geliri elde edenlerin yüzde 15’inin de Adana ilinde ikamet etmedikleri belirlendi” dedi.

Aksoy, yapılan çalışmalar sırasında 12 adet gayrimenkulden 42 bin lira kira geliri elde eden bir kişi ile 7 ve üzerinde gayrimenkulden kira geliri elde eden 5 kişinin bu gelirlerini hiç beyan etmediğinin tespit edildiğine dikkati çekti.

Aksoy, 2 bin 600 liraya kadar olan kira gelirlerinin vergi istisnasına tabi olduğu ancak, beyanda bulunmayanların bu imkandan faydalanamadıklarını bildirdi.

Aksoy, Maliye Bakanlığı’nca yapılan düzenleme ile 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren, konutlarını kiraya verenlerden her bir konut için aylık 500 lira ve üzerindeki kira geliri elde edenlerin tahsilatlarını banka veya posta idareleri kanalı ile yapma mecburiyeti getirildiğini anımsatarak, ”Bu mecburiyete uymayanlar ise 250 liradan az olmamak üzere her bir kira bedelinin yüzde 5’i tutarında özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Yaklaşan beyan dönemi nedeniyle eksik beyanda bulundukları tespit edilen ya da hiç beyanda bulunmayanlarla görüşmelerin başladığını belirten Aksoy, ”Vergide gönüllü uyum projesi kapsamında hiç beyanda bulunmayanların beyanda bulunmalarına, eksik beyanda bulunanların ise ikmal etmelerine imkan tanınmaktadır” diye konuştu.

Aksoy, her zaman olduğu gibi bu çalışmalarda da asıl hedeflerinin ceza kesmek değil, mükellef haklarını gözeterek mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde vergi kayıp ve kaçağı ile hakkız rekabeti önlemek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Bu nedenle istisna tutarlarının üzerinde kira geliri elde eden mükelleflerimizin kendi durumlarını yeniden gözden geçirerek, doğru beyanda bulunmaları, eksik beyanda bulunanların ise beyanlarını düzeltmelerini bekliyoruz.”

AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Sayın Ekrem Örsoğlu'nun yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Sayın Melahat Erten TEKEŞİN'in yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri