Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Riskli transit tırların Türkiye sınırları içinde on-line araç takip sistemi
Bu yazı  154 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

On-line araç takip sistemi 2 Ağustos’ta 24 gümrük idaresince uygulanmaya başladı. Sistemin kullanılmaya başladığı ilk hafta 400 bin lira değerinde malzeme ele geçirildi.

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç, AA muhabirine, yeni uygulamaya konulan on-line araç takip sistemine ilişkin bilgi verdi.

Akkoç, On-line Araç Takip Sistemi’nin 2006 yılı AB Mali İşbirliği Projesi çerçevesinde geliştirilerek Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce faaliyete geçirildiğini kaydetti.

Sistemin Türkiye üzerinden geçiş yapacak riskli transit tırların ülke sınırları içinde kaldıkları sürece izlenmelerini sağlamaya yönelik olarak tasarlandığını anlatan Akkoç, on-line araç takip sisteminin 2 Ağustos 2010 günü itibariyle, kara sınır kapısı, liman ve iç gümrükler dahil olmak üzere toplam 24 gümrük idaresinde faaliyete geçirildiğini bildirdi.

Akkoç, sistem sayesinde, araçlara yerleştirilen mobil üniteler aracılığıyla söz konusu araçların uydu üzerinden alınacak sinyaller yardımıyla, eş zamanlı olarak Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Ankara Komuta Kontrol Merkezi, yerel idareler ve mobil araçlarla bilgisayarlar üzerinden takibinin yapıldığını belirtti.

İLK HAFTADA YAKALAMA

Neşet Akkoç, sistemin kullanılmaya başlandığı ilk hafta, on-line araç takip sistemle yapılan takip sonucunda izlenen tırın güzergah dışına çıktığı ve bir mevkide uzun süre beklediğinin tespit edildiğini söyledi. Akkoç, bunun üzerine yapılan operasyonda, 14 kişinin yakalandığını ve transit yük olan ancak yurt içinde satışa sunulan, yaklaşık 400 bin lira değerinde 23 bin 500 kilogram kullanılmış oto aksamının ele geçirildiğini anlattı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Akkoç’un verdiği bilgiye göre, Türkiye’de boşaltılması veya başka riskler olduğu düşünülen yükleri taşıyan transit tırlara gümrük kapısına girdiğinde şoförün bilgisi dahilinde izlemeyi sağlayan mobil ünite takılıyor. Mobil ünite takılan araçlar, uydu üzerinden alınacak sinyaller yardımıyla, eş zamanlı olarak Gümrük Muhafaza’nın Ankara Komuta Kontrol Merkezi, yerel idareler ve mobil araçlar ile bilgisayarlarda harita üzerinden canlı olarak izleniyor. Güzergahı belli olan aracın, bu güzergahın dışına çıkması, belli bir noktada uzun süre beklemesi, sinyal alınamaması, cihazın sökülmesi gibi şüpheli durumlarda, özel mobil timler devreye girerek, araca ulaşıp, gerekli kontrolleri yapıyor.

Kullanımının oldukça kolay olduğu belirtilen sistemde, araca ilişkin geçmiş izlemesi de yapılabiliyor. Ayrıca, güzergah üzerindeki riskli noktalar harita üzerinde işaretlenebiliyor.

On-line araç takip sistemi, sigara filtresi, çay, et, şeker gibi yüklerin Türkiye’de boşaltılması riskini azaltması açısından önem taşıyor.

SİSTEM YAYGINLAŞINCA REFAKAT SİSTEMİ TAMAMEN KALKACAK

Akkoç, sistemin yaygınlaşmasıyla birlikte, şüpheli araçlarda şoförün yanına gümrük muhafaza personelinin verilmesi ve bu personelin yol boyunca tır şoförüyle seyahat etmesi uygulamasının yani ”refakat sistemi”nin ortadan kalkacağına işaret etti.

Sistemin herhangi bir maliyet öngörmediğini de belirten Akkoç, sistemin olumlu taraflarından birinin de mobil ünitenin aracın gümrüğe geldiği noktada takılması, sınırlardan çıkacağı gümrük noktasında ise çıkarılması olduğunu söyledi.

70 DERECE SICAĞA -35 DERECE SOĞUYA DAYANIYOR

Mobil ünitenin özelliklerinden bazıları şöyle:

Toza, darbelere, düşmeye, şoklara, titreşime, hıza, ateşe, -35 derece soğuğa 70 derece sıcağa dayanıyor, 1 saat su altında kalsa dahi sudan çıkarıldığında çalışıyor. 1 kilo 300 gram ağırlığında. Mıknatıslı düzeneği sayesinde tırın herhangi bir yerine takılabiliyor. Minimum 200 saat pil ömrü bulunuyor.

Bu arada araç takip sisteminin ilk versiyonu Türkiye’den transit rejiminin hükümlerine uygun olarak geçen ve geçişleri esnasında riskli/şüpheli olarak değerlendirilen araçları uydu aracılığıyla izlemek üzere 2003 yılının sonunda kurulmuştu.

Sisteme ilişkin durum ve ihtiyaç analizleri sonrasında araç takip sisteminin yazılımının yenilenmesi ve mobil ünitelerin daha küçük boyutta yapılmasına karar verilmişti.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

11 Kasım 2019

Öğretmenliğimin ilk yıllarına rastlar, Rize’nin Gündoğdu ilçesinde, Gündoğdu Merkez İlkokulu’nda üçüncü sınıfları ... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Anavatan Partisi dönemlerinde sıkça adını duyduğumuz eski bir siyasetçiydi Ekrem Pakdemirli, DPT Müsteşar yardımcı... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar