Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Subay Eşleri, Anıtkabir’i ziyaret ettiler
Bu yazı  128 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Balyoz soruşturması kapsamında gerçekleştirilen tutuklanarak Hasdal Cezaevi’ne gönderilen muvazzaf ve emekli general, amiral ve diğer subayların eşleri Ankara’da Anıtkabir’de toplandı. Son tutuklamalara gerekçe gösterilen belgelerin bulunduğu iddia edilen Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Üssü’nde görevli amiral ve subayların eşlerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup da bu sabah iki otobüsle Ankara’ya gitti. Subay eşleri, geçmişin acısının bugünkü subaylardan çıkarılmak istendiğini söyledi.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Tümgeneral Melih Tunca başkanlığında aslanlı yoldan yürüdü. Bu sırada Harbiye Marşı söylendi ve alkışlarla “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Askere uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Tunca, Atatürk’ün mozolesine çelenk konulmasının ardından, Misak-ı Milli Kulesi’ndeki Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı yazıda, “Türkiye Emekli Subaylar Derneği üyeleri olarak, Silahlı Kuvvetlerimize karşı yürütülmekte olan asimetrik savaşın etkilerini her geçen gün, ailelerimizle birlikte derin bir üzüntü içerisinde görüyor, yaşıyor ve esefle karşılıyoruz” dedi.

Atatürk’ün Afyonkarahisar’da 31 Temmuz 1920 tarihinde subaylara hitaben yaptığı konuşmada, “Ordunun hayat ve saadet kaynağı, bağımsızlığı takdir eden milletin, kuvvetin lüzumuna olan vicdanı, imanıdır. Orduyu imha etmek için mutlaka ordunun ruhu olan subayları mahvetmek, aşağılamak lazımdır” dediğini hatırlatan Tunca, Atatürk’ün konuşmasında, “Şahsi ve özel hayatları itibariyle subaylar, fedakarlar sınıfının en önünde bulunmak mecburiyetindedirler” direktifini verdiğini söyledi.

Tunca, şöyle devam etti:

“Siz, ‘Hayatında bir an olsa bile subaylık yapmış, subaylık izzetinefsini, şerefini duymuş, ölümü küçümsemiş bir insan, hayatta iken kendisine reva görülen muamelelere katlanamaz. Onun yaşamak için bir çaresi vardır o da şerefini korumaktır’ demiştiniz. Size ve milletimize bu güç şartlar altında layık olmanın inancı ve gayreti içerisindeyiz.”

Daha sonra, eski 1. Ordu Komutanı ve emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, bir gazetecinin duygularını sorması üzerine, kendilerine destek veren kişilere teşekkür ederek, “Bu aktivite bizim amatörce yaptığımız bir aktivitedir. Gururlu ve mutluyuz. Bence insanların buraya gelmesi önemli. Bu desteği görmek çok güzel bir duygu. Atatürk sevgimizin hiç bitmeyeceğine inanıyorum” dedi.

“VARDİYA BİZDE” PLATFORMU

Törenin ardından Anıtkabir girişinde basın mensuplarına açıklama yapan, Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, yaşanan süreci kamuoyuyla paylaşmak için “Vardiya Bizde” adı altında bir platform kurduklarını bildirdi.

Gürdeniz, “Bu hukuksuzluğu duyurmak adına kanunun bize izin verdiği her türlü organizasyonda yer almanızı siz duyarlı halkımızdan rica ediyoruz” dedi.

Duruşmaların televizyonda canlı yayınlanmasını talep ettiklerini ve bunun için destek beklediklerini söyleyen Gürdeniz, şunları kaydetti:

“Türk hukukuna sarsılan güvenin yeniden tazelenmesi için yaptığımız bu harekette bizlerin yanında olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Biz yargılanmaya karşı değiliz. Hukuksuzca, söz hakkı tanınmadan yapılan tutuklamalara karşıyız.”

Gürdeniz, daha sonra Hasdal Cezaevinde bulunan bir tutuklunun yazdığı akrostiş şiiri okudu. Şiirin baş harflerinin birleşmesiyle “komplo” kelimesinin ortaya çıktığını söyledi.

Bir gazetecinin, Anıtkabir ziyaretine gelmek isteyen bazı otobüslerin durdurulduğu yönünde haberler alındığını belirtmesi üzerine, Gürdeniz, bu tür haberlerin kendilerine de ulaştığını kaydetti.

Bundan sonraki faaliyetlerinin ne olacağının sorulması üzerine Gürdeniz, “Sonraki adımlar hep sürpriz olacak” dedi.

“ARKAMIZDA OLDUKLARINI GÖSTERSİNLER”

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in eşi Sevil Örnek ise gazetecilerin soruları üzerine, hukuk olmayan bir yerde yargılamanın da olmayacağını söyledi.

Öfkeli olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Örnek, “Hukuk istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz, adil yargılama istiyoruz” dedi.

Bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının Hasdal cezaevini ziyaret ederek sanıklarla görüştüğünü hatırlatması ve bunun bir destek olarak değerlendirildiğini belirtmesi üzerine Örnek, “Arkamızdalar ise arkamızda olduklarını göstersinler” diye konuştu.

Diğer taraftan Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de “Balyoz Davası”nı ve hükümeti protesto eden sloganlar atarak ve afişler taşıyarak Kızılay’dan Anıtkabir’e yürüdü.

Anıtkabir’in giriş kapısında kısa bir açıklama yapan grup, daha sonra sanık yakınlarıyla birlikte Anıtkabir’deki ziyarete katıldı.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

11 Kasım 2019

Öğretmenliğimin ilk yıllarına rastlar, Rize’nin Gündoğdu ilçesinde, Gündoğdu Merkez İlkokulu’nda üçüncü sınıfları ... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Mustafa Kemal ATATÜRK, o yaşanılmış bir tarihtir. Öylesine bir tarihtir ki, inkârı silinmesi yok edilmesi veya yok... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar