Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bir sanat, bir sanatçı
Bu yazı  478 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Sanata TRT 3 darbesi

Bu ayki bir sanat bir sanatçı isimli yazıma, sanata vurulan bir darbeyi kısa da olsa, sizlerle paylaşmadan asıl yazıma geçemeyeceğim. Bilindiği gibi TRT 3 radyo verici istasyonu otuz yılı aşkın bir süredir klasik, caz ve opera müziğiyle, siz müzik severlere ulaşmaktadır.

TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN, yaptığı açıklama ile TRT 3’ün 80 verici istasyonunun diğer kanallara tahsis edildiğini duyurmuş olup, bu tahsisin gerekçesini ise, nüfusumuzun %92.3’ünün klasik müzik dinlememesine bağlaması, sanat severlerin şaşkınlığı ve tepkisini almıştır.

Sanata her fırsatta darbe vurulmasından rahatsızlık duyan sanatseverlerle, İdil BİRET, Suna KAN, Aylin ASLIM, Kerem GÜRSEV, Neşet RUACAN gibi sanat, caz ve opera dünyasının önemli isimleri tepkilerini, her fırsatta dile getirmektedirler. Yorumu siz sanatsever dostlarıma bırakıyorum.

Ressam Nurşen Kulattı

Ben turistik yerler diye tanımlanan sahil kasabalarımızı, genelde sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında gezerim. Yağmur ve soğuk havanın hakim olduğu kış aylarında, bu yerlerin makyajı akar. Olanca sadeliği ile güzelliklerini ve çirkinliklerini seyredebilirsiniz. Böylece makyajla değiştirilmiş, beş para etmez hale getirilmiş, doğal güzelliklerimizin farkına vararak, doğaya ve doğal hayata daha sıkı sarılıyorsunuz.

Gezilerimden birinde yine böyle bir makyajla mahvına sebep olunmuş, doğa harikası beldelerimizden Bodrum-Yalıkavak’a yolum uğradı. Ressam Nurşen KULATTI ile tanışmam da bu beldede oldu. 2007 yılının Aralık ayı idi. Havaların iyice soğumasına aldırmadan, doğayı adeta kucaklarcasına denize giriyor, tüm pozitif enerjisiyle sizi karşılıyor ve yaptığı tablolarla ziyaretçilerini büyülüyordu. İlerleyen dostluğumuzda, eşi Mehmet ağabey ve kızları Sanem benim vazgeçilmezlerimde yerlerini almışlardı.

Sanatçı iyi bir Ressam ama asla iyi bir satıcı olamadı. Sanatına paranın ötesinde değer verdiği için, halen kiralık bir evde mütevazı yaşamını sürdürür. Geride bıraktığı sanattaki erişilmesi güç kariyerine rağmen, kendisini yazıma konuk edeceğimi söyleyince, heyecanı gözlerinden okunuyordu. O yaptığı tablolarının hep gerisinde kalarak, sadece resim yaptı. Onun için tuval, duvar, tavan hiç fark etmedi. O çılgınca yok edilen doğayı, fırçasından duvara fışkırtarak, yaşamın değerinin ne olduğunu anlatmaya çalıştı.

Herkesin sağır, kör, dilsiz olmayı tercih ettiği doğanın kayboluşunda, sanatçının çarpık kentleşmenin getirdiği beton yığınlarına ve tavanlara yansıyan sanatında, yine doğa sevgisini ve onun içtenliğinde biraz huzur bulmak mümkün. Tanıştığımız o yıllarda kendisi için yazdığım iki şiirimi de sevgili KULATTI için Eserin şiir defterinde yayınlamaktan keyif alacağım.

Konuğum, Ressam Nurşen KULATTI 1955 yılında Konya’da doğdu, başarılı ilk orta ve lise eğitiminden sonra, 1972 yılında Hacettepe Üniversitesi kimya bölümünü kazanır. Kimya eğitimini sürdürürken, resim sanatına olan tutkusu ve yeteneği onu bu sanatın eğitimini almaya iter. 1974 yılında Gazi Üniversitesi resim bölümünü birincilikle kazanır. 1976 yılında Devlet Resim-Heykel yarışmasında bir resmi sergilenir.

1977 yılında Gazi Üniversitesi resim bölümünden mezun olan sanatçı, MEB bünyesinde 23 yıl resim öğretmenliği yapar. Sanatçı 1982 yılında, merkezi Fransa Vichy’de bulunan, U.F.C.S.I derneği ile birlikte, yurtiçinde ve Vichy’de resim sergilerine katılır. 2003 yılında İzmir Sanat ödülü alan sanatçı 40 civarında karma ve kişisel sergide bulunmuştur.

KULATTI sanat anlayışını; ‘’Dışsal algılamadaki duyum ve titreşimler, içsel algılama sürecinde, kimyasal değişim ve devinimler ile sürekli canlı kalarak sonsuzda yerini alır. Sanat yapıtı, izleyene yaşadığını hissettirebilen bir iç dinamizme sahip olmalıdır.’’ diyerek tanımlar. Sanatçı halen Yalıkavak ve İzmir’de bulunan atölyelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi ihmal etmeyin. zeus@egehaberleri.net

 

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar