Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
2012’ye Merhaba Derken..
Bu yazı  153 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bir insanın yetişmesinde, aile faktörünün çok önemli olduğuna inanıyorum. Aile içerisinde edindiğimiz görgü ve temel kuralların, yaşamımızın her döneminde bizleri etkileyip, o eğitim yönünde biçimlendiğimize inanıyorum. Hak ve adalet, küçüklere sevgi, büyüklere saygı kavramları aile içerisinde yerleşmişse, size de aynı şekilde yansıyor. Yaşamda bir insan önce yaşlısını, yani atasını rahat ettirmeyi planlayıp, ardından yerine bırakacağı çocuklarını, yani neslini rahat ettirmeye çalışır.

Anneniz babanız rahat değilse sizde rahat edemezsiniz. Çocuklarınız rahat değil, yeterli eğitimi sağlayamıyor, Ebeveyn görevlerini layıkıyla yerine getiremiyorsanız, sizin de rahat etmeniz mümkün değildir. Aile, toplumun en küçük birimi olduğuna göre, bu kültür aileden başlayarak tüm ülkemizin genel kültürü, hatta geleneği olarak kabul etmiyor muyuz? Bir ailenin Yaşlısının ve çocuklarının sorunları çözülmüş ise o aile refah seviyesini yakalamış, mutluluğa hazır demektir. Bu benim gözümde bir ülke için de geçerlidir.

Eğer ki, bir ülkede emekliler aldıkları parayla geçinip, yaşamlarını diledikleri gibi idame ettiriyorlarsa, bence o ülke yarı yarıya sorunlarını halletmiş sayılır. Eğer çocuklarına gençlerine gerekli eğitimi sağlayıp, onları topluma kazandırabiliyor, İyi yetiştirebiliyorlarsa, o ülke kalkınmaya hazır demektir.

“Memet, memleketler içinde bir şirin memlekettir Türkiye, bizim memleket. İnsanı da su katılmamışı, çalışkandır, ağırbaşlı, yiğittir, ama dehşetli fakir. Çekmiş çekiyor millet, lakin güzel gelecek sonu.” Nazım Hikmet RAN 1955 Moskova. Evet, 1955 ve 2012 56 yıl geçmiş aradan, bugün yazılmış gibi, Halen güzel sonu bekliyoruz, Fakirimiz hala dehşetli fakir, zenginimiz de dehşetli zengin oldu ha, ağırbaşlı yiğit dolu valla, okey, yanık, kahvelerimiz iyi iş yapar.

Geçenlerde Ajansa bir haber düştü, “Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, son 9 yılda 45 bin üniversite öğrencisi, yurt ücretini ödeyemediği için devlet yurtlarından atıldı.” Habere bak, kanım dondu yahu böyle bir şey olur mu? Bitmedi arkadaşlar haber devam ediyor; “Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 304 öğrenci yurdunda 265 bin öğrenci kalıyor. Aylık 99 lira yatak ücreti (oda değil, yatak ücreti) ve yıllık 175 lira depozit alınıyor.” İşe bak üç kişi bir odada ise aylık oda parası 300 lira, yahu evimi kiraya veriyorsunuz. Bitmedi “Ödeyemeyenlerden iş sahibi olduklarında alacaklarımızı tahsil ediyoruz” İyi de kardeşim o zaman niye bu çocukları yurttan atıyorsunuz?

İlişiği kesilen kişiler, boş yer olması ve iki kat depozito ödemeleri halinde yurtlara yeniden kabul edilebileceklerini söylemiş. Nerede Anayasamızın 10 maddesi? Bu ülkede asgari ücretten haberiniz yok mu? 600 lira alan bir babanın maaşının 6/1 ne geliyor bu para, diğer masraflarla asgari yâda dar gelirli birinin çocuğu, eğitimini tamamlayamayacak mı? Bu mu sosyal devlet anlayışı? El insaf bunlar bizim çocuklarımız, bakın küçücük ülkeler yurtdışında nasıl diasporalar yetiştiriyorlar, bu çocukları yetiştirin, ne kadar iyi yetiştirirseniz o kadar rahat edersiniz. Unutmayın ki en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır.

Yine ajanstan bir habere takıldım “TBMM gecenin ilerleyen saatlerinde Milletvekili ve emekli milletvekillerinin zam kararını genel kuruldan geçirdi” Yıllardır emeklilerin eşitsiz maaş dağılımı için bir intiba yasasını halledemediniz, ama iş kendi cebinize gelince çok kolay, face’te bir arkadaşım yayınlamış; “Atam milletvekili maaşlarını ayarlıyoruz, bir öneriniz var mı?

– KESİNLİKLE ÖĞRETMEN MAAŞINDAN FAZLA OLMASIN demiş” İşte kalkınma aydınlığa ulaşma böyle bir kafayla olur. Yaşlısı ve çocuğu perişan bir ülkenin iyi olduğunu söylemesi koca bir yalandır.

Gençlerimize kâğıt kalem uzatıp 2012 ile ilgili düşüncelerinizi yazar mısınız dedim. Bakın neler çıktı

Yeni yıldan Dil, din, ırk Millet, memleket ayırımlarının yapılmadığı İnsanın sadece İnsan olduğu için sevildiği bir Dünya bekliyorum. Ufuk Emre TÜTER, Muğla Üniversitesi, öğrenci.

8+ potanın 3 botlundan yazıyorum, aslında bir öğrenci olarak, yeni yıl veya yılbaşı kelimeleri benim için bir anlam ifade etmiyor. Hepimiz için hayırlı bir yıl diliyorum. Emre KAVAKDİBİ, Muğla Üniversitesi , öğrenci.

Yeniler hep güzeldir, umuttur, bir diğerini beklemektir. İnsan hayalsiz yaşayamaz derler, 365 günü hayal ederek geçirmektir, yaşama tutunmaktır, keşkelerden sıyrılıp yeni sayfa açmaktır. Yeni yılın eski yılı aratmaması dileği ile… Ayşenur CANMAYA, Muğla Üniversitesi, öğrenci.

Bütün yeni yılların devrimler getirmesi dileğiyle. Erdinç AKMAN, Muğla Üniversitesi, öğrenci.

Yeni yılda değil, bütün yeni yıllarda, insanların arkadaşlık, sevgi, hoşgörü ile iyi bir yaşam sürmesini isterim. Uğur ALTUN, Muğla Üniversitesi, öğrenci.

Yeni yıldan sadece mutluluk diliyorum. Gözde B. Muğla Üniversitesi, öğrenci.

Her yeni yıldan olduğu gibi, bu yeni yıldan da kendim için, huzur ve mutluluk bekliyorum. Dünya için ne bekleyebileceğimi ise açıkçası bilemiyorum. 2012 yılının ne getireceği tüm dünyada büyük merak konusu, umarım yepyeni bir dünyanın kapıları aralanır. Daha yalansız, daha temiz, daha kalpten bir insanlıkla… Onur SUNAL, ODTÜ, mezun, Ankara.

Durağan bir dünyada huzurlu, sakin ve daha dingin bir yaşam istiyorum. Umarım bundan sonraki yaşamımda, yer değiştirmek zorunda kalmam ve toprağa bağlanırım. Alper UZUNCAN, Dokuz Eylül Üniversitesi, mezun.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi ihmal etmeyin.
zeus@egehaberleri.net

 

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar