Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Şov yapma, Gerekeni yap !
Bu yazı  187 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yaşamımın çoğunluğu Ankara’da geçti. Ankara’da adımlamadığım sokak yok diyebilirim. Ankara, 80 öncesi bir başka idi. O dönemlerin Kızılay’ını, bulvarını, akasya kokulu sokaklarını, nefes alınmaz havasını da yaşadım. Ekrem BARLAS, Vedat DALOKAY, Ali DİNÇER, Süleyman ÖNDER, Mehmet ALTINSOY, Murat KARAYALÇIN Belediye Başkanlıklarını da, yaşadım. Hepsi de layığı ile o makamın gereklerini yerine getirmişlerdi. Makamı asla bir şov malzemesi olarak kullanmadıklarını bilirim ve her fırsatta da söylerim. O makam diğer belediye başkanlıklarından farklı, her an dünya siyasilerinin önünde olan bir makamdır.

Eski bir Ankaralı olarak, halen Büyükşehir Belediye Başkanlığını sürdüren, İbrahim Melih GÖKÇEK’İ Ülkü Ocakları döneminden, yumurtacılık yaptığı ve 12 Eylül karanlığında hiç sesinin çıkmadığı, 1984 seçimleri ile Keçiören Belediye Başkanlığına gelişini çok iyi bilirim. Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ve milletvekilliği döneminde de, kendinden söz ettirmeyi iyi beceren bir siyasetçi olduğu tartışılmaz bir gerçek.

1994 yerel seçimlerinden beri oturduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde de her fırsatta söz dalaşı yaratıp, kendini gündeme taşımayı iyi bilir. Zaten siyasi çizgisindeki tutarsızlık da yapısını ortaya koyuyor. Yaranma politikası güçlüdür. Durumdan kendisine vazife çıkartmayı da iyi bilir.

Son günlerde ortaya çıkan, Fransa devlet başkanının başbakanımıza saygısızlığına karşı, o devlet başkanını havalimanında sakız çiğneyerek karşılamasına, o makam adına çok üzülmüştüm. Böyle çocukça misillemelerin dünya siyasetinde itibar bulmayacağı konusunda da Belediye Başkanını uyaran olmamış anlaşılan. Bu tür davranışların kendisine eksi puanla döneceğinin farkında olmadığı gibi, işkâl ettiği makamın da protokoldeki yerinin farkında değil herhalde. Söyledim ya, İbrahim Melih GÖKÇEK bu.

Durumdan hemen kendisine malzeme çıkarmayı iyi bilir. Gündemde yerini alan; Fransa meclisinde kabul gören, Ermeni tasarısının dünyada ilgiyle izlenmesi, Sayın Belediye Başkanının reklam için kendine vazife çıkarma iştahını iyice kabartmış olacak ki, “Bu kararı Fransa senatosu onaylarsa, Ankara’daki Büyükelçilikleri önüne Cezayir anıtı dikeceğim. Paris ve Degol caddelerinin isimlerini değiştireceğim” Şeklinde beyanlarda bulunmakta.

Sayın Belediye Başkanı, Fransa senatosu bu kararı onaylarsa diye tehdide gerek yok. Size o makam teslim edilmiş ise, oraya bir anıt dikilip, o caddelerin isimlerinin değiştirilmesine gerekçe koyabilip karar alabiliyorsanız, gereğini yapın. Bakın Sayın Başkan, ben size bir öneride bulunayım. 7 Ağustos 1982 gününü hatırlıyor musunuz? O tarihlerde yumurta ticaretiyle yoğun meşguliyetiniz olduğu için, hatırlamayabilirsiniz.

Ben size biraz hatırlatayım; O tarih isimleri Zurab Sarkisyan ve Levon Ekmekciyan olan, iki ASALA Ermeni militanının, “Erzurum Operasyonu” adıyla, Esenboğa Havalimanına düzenledikleri saldırı günüdür. Bu saldırıda 8 masum insan hayatını kaybetmiş olup, 80 civarında insan da yaralanmıştır. Bu saldırıda Zurab Sarkisyan ölü, Levon Ekmekciyan ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Levon Ekmekciyan 7 Eylül 1982 günü, 3 numaralı sıkıyönetim mahkemesinde yapılan yargılaması sonucu, idama mahkûm edilmiş olup, 28 Ocak 1983 tarihinde infazı gerçekleştirilmiştir.

Bu ve buna benzer Ermeni saldırıları ile tarihimiz doludur. 22 Aralık 1979 tarihinde Paris’te büyükelçimiz Yılmaz ÇOLPA, yine Ermeni ASALA saldırısının kurbanı olmuştur. Bu saldırının 32nci yıldönümünde yine Paris’te Ermeni tasarısı mecliste oylamaya sunulup, kabul edilmesi de manidardır.

Sayın Başkan, Türkiye’mizin kalbinin Belediye Başkanısınız. Bir anıt yapmakta kararlı iseniz, binlerce dünya siyasetçisinin mutlaka uğradığı, Esenboğa havalimanına bir anıt yapın. Öyle bir anıt yaptırın ki, görenler 1860tan beri yaşanan Ermeni olayını algılasın.

Bir de Yaşanan gerçeklerin dokümanlı bilgi disketini yaptırıp dağıtın. Böylece balık hafızamız olmadığını, yaşananları bildiğimizi ve unutmadığımızı, hem de tarihin gerçekleri ile insanların yüzleşmesini sağlayarak iyi bir iş başarmış olursunuz kanısındayım. Birinin suçunu ortaya koymak seni masum yapmaz. Bırakın Cezayir hesabını kendi sorsun. Cezayir’deki Fransız elçiliği önüne ASALA kurbanları için anıt dikecekler mi?

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi ihmal etmeyin.
zeus@egehaberleri.net

 

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

21 Ekim 2019

Emekliliğimin ilk yıllarıydı, çocuklarımızın eğitimini tamamlamada yardımcı oluruz düşüncesiyle Ankara’ya taşınmış... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Anavatan Partisi dönemlerinde sıkça adını duyduğumuz eski bir siyasetçiydi Ekrem Pakdemirli, DPT Müsteşar yardımcı... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar