Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Karavancılık, ülkemizde maalesef anlaşılamadı
Bu yazı  525 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Zeus lakabıyla “Ona Zeus Derler” yazısıyla başlayıp, Alieren’in Dünyası, Ege Haberleri, Yazarkafe ve Hürriyet yanı sıra onlarca yayın kuruluşları aracılığı ile dostlarımla buluşmam sağlandı. Devamında Ege Haberleri’nde şahsıma açılan pencereden dostlarıma ulaşma imkanı buldum. Yazılarımda genelde yaşanmışlıklarımı ve gözlemlerimi betimleyerek dostlarımın beğenisine sunmaya çalıştım. Benim 7 metrekarelik bir karavanda Akyaka beldesinde, doğanın içinde yaşamam da, doğayla ilgili yazılarımı anlamlandırdı. Sesim ve yaşam tarzımın başta Tempo dergisi olmak üzere birçok yayın kuruluşuna konu oldum.

Yazılarımın misyonu genelde doğaya ve doğal yaşama katkı koymak olduğu gibi, bulunduğum yörenin güzelliklerini yazılarım aracılığıyla paylaşarak, okurlarıma tanıtmaktı. Karavancılık sürecim içerisinde birçok yaşanılmış olumsuzlukları gözlemledim. Karavanınıza binip, gezinizi yapıp, sadece almak istediklerinizi alarak, fotoğraf karelerine imrenilecek pozlar verip, korunaklı ücretli kamp alanlarında kalarak beş yıldızlı otel keyfi ile tatil yapabilirsiniz. Bu aktiviteniz karavancılık mı yoksa karavanla tatil mi olur?

Karavancılık hakkında birçok yazı yazan ve anılarını anlatanlar var. Hatta bu anlatı ve hikâyelerini kitaba dökerek gelir temin etmekte olanlar bilgim dahilindedir. Ne çok gezen, ne de okuyan iyi bilir. En iyisini doğal yaşamın içine dalıp, hiçbir bitkiye ve canlıya zarar vermeksizin, yazıyla kışı ile yaşayan bilir. Sadece yaşamak mı? Kafanızı önünüze eğip, haracınızı da verirseniz yaşamış mı olursunuz? Bu da tartışılır.

Gittiğim her yere misyonumu taşıdım. TC sınırları içerisinde karavanda yaşamını sürdürdüğü için yargılanan tek karavancı olma onuruna sahip oldum. Akyaka izci kampında, kaçak elektrik kullanan, ormandan odun kesen, (öncesinde aynı suçtan sabıkalı) kamuya ait ücretsiz tuvaletleri işkal edip, para toplayan, kendisini belediye görevlisi diye tanıtıp, yer parası toplayan, başta Halil İbrahim SOBİ isimli hırsızlıktan sabıkalı şahıs için Muğla ili Valilik makamına yaptığım şikâyetim neticesinde, bizzat kamu kurumlarınca mağdur edildim.

Şikâyetimle kaçak barakası kaldırılan Halil İbrahim SOBİ’ye Akyaka Belde Belediye Başkanı Ahmet ÇALCA tarafından ücretsiz lojman tahsisi yapılarak mükafatlandırıldı. Jandarma karakol komutanına defalarca bu şahsın kendini belediye görevlisi olarak tanıtarak para topladığını, kamuya ait ücretsiz tuvaletlerden ücret alarak haksız gelir temin ettiğini, gerek valilik makamına dilekçe ile bildirerek, gerekse bizzat kendisine ihbarda bulunmama rağmen suç tespiti ile ilgili araştırma yaptırılıp, savcılığa intikal ettirilmemiştir.

Orman Bölge Müdürlüğüne dillekçe ile müracaatta bulunarak bu şahsın ormanda haziran ayı başında yangına sebebiyet verdiği ve ormandan kaçak odun kestiğine dair ihbarlarım yeterince incelenmeyip, baştan savıldım. Muğla Orman İşletmesi Bölge Müdürlüğü’nce 6831 sayılı yasanın 17 maddesine muhalefetten suç duyurusunda bulunularak, hakkımda dava açıldı. 18.04.2012 tarihinde Ula sulh ceza mahkemesinde yargılanmama başlanacak.

Binlerce kişi bu alanda kamp yaptığı halde, karavanla gezen birisi ormana nasıl yerleşebiliyorsa, kamp yaptığım halde ormana yerleşiyor iddiası ile bir tek bana dava açıldı. Biz karavancılar karavanımızı koyduğumuz yerde ilk yapacağımız iş çevre temizliğidir. Devamında doğal yaşamı korumak adına elimizden geleni yaparız.

Bizler yasal karavanlarımızla 3621 sayılı yasanın bize verdiği haklardan yararlanarak karavanlarımızı sahil şeridine çekiyoruz. Karavanımızı alırken peşin olarak ÖTV “Özel Tüketim Vergimizi” ödeyip, devamında rutin araç vergilerimizi ödüyoruz. Bu paraları edindiğimiz karavanı evimizin bahçesine ya da balkonumuza koymak için ödemedik.

B2 alavereleriyle ormanlara villa dikip, neslimizin geleceğini almıyoruz. Giderken geride sadece anılarımızı bırakıyoruz. Yüksek tansiyon hastası olmam nedeniyle, doğanın içerisinde yalnız başıma hayata tutunma mücadelesi vermekteyken, sıcak makamlarından gerçekleri anlamadan, dış görünüş ve acıma duyguları ile Muğla İli Ula ilçesi Akyaka beldesini idare etmeye çalışan, seçilmiş ve atanmış idarecilerin yanlı kararları ve baştan savma iletişimleri neticesinde karavanla doğal yaşamda kalma olanağım tamamen tükenmiştir.

Akyaka yöneticilerinin, karavanda yaşamı anlama eksikliği nedeniyle mülkiyetini yeni edindiğim, beton yığınına dönüyorum. Orada da beton yığınında yaşamayacağım, karavanımı evimin bahçesine çekip, içinde yaşayacağım. Sorana bu ülkede yabancı uyruklular karavanını istediği yere çeker, ama siz ya evinizin bahçesine ya da ücretli kamp alanlarına çekebilirsiniz, diyeceğim. Çünkü karavancılık ülkemizde maalesef anlaşılamadı. Kapitalist sistemin getirisiyle artık para olmadan hiçbir şey yok, özgürlük doğa, doğal hayat, hepsini size verildiği kadarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şimdi yeni yaşamım için yola koyulurken, diliyorum ismimle Google arama motorundan yazılarıma ulaşırlar da, Akyaka’nın içinde yazdığım yazılarımı okuyup, geç de olsa beni anlarlar. Üzgünüm, birazda buruk, aklımda kalacak Akyaka’nın melekleri, minik dostlarımız için çabaları, Unutulur mu, Doktor Ercüment, Eczacı Hüseyin, Yavuz, Seher, Diş tabibimiz İsmail ÇELEBİ, Ender Abla, Devrimci Kapitalist Fatih AYAZ, İngilizce öğretmenimiz Aydın Hoca, Armağan ağabey, arkaya bakınca beni anlayan Orman işçileri, Başta Mustafa TİRİÇ. Sıralamaya kalksam sayfalara sığmaz kurum olarak bakınca tüm kamu kurumları emekçileri dostumdu diyebilirim. Ne zaman doğa ile ilgili yardımlarını istesem hep yanımda olan Muğla Üniversitesi Dağcılık gurubuna teşekkür az gelir.

Hakkımda 6831 sayılı yasanın 17 maddesi gereği suç duyurusunda bulunan orman Bölge müdürlüğü yöneticileri; Karavanla ormana nasıl yerleşiliyor? Kendi görev ihmalinizin ve ihbarlarımın rahatsızlığını beni rahatsız edip, gitmemi sağlayarak kapatamazsınız. Anılarımı ve karavanımı alıp, gidiyorum. Demek ki orman içine yerleşmemişim. Benim anılarım dahi sizleri rahatsız etmeye yetecektir. Biz yaşamın farkında lığını yaşıyoruz. Sizler başınızı öne eğip, biraz düşünün, devlete sırtınızı dayayıp, bilgisizliğiniz ve keyfiyetinizle ne kadar daha insanı hatta doğada yaşayan canlıları mağdur ve rahatsız edeceksiniz.

Giderken yazdığım bu yazıyla da arınması adına Akyaka’ya katkılarım olacağına inanıyorum. Vatandaşlık görevimi bir kez daha yerine getirmemin verdiği rahatlıkla Akyaka’dan ayrılıyorum. Yazılarımı başka mekanlardan sizlere aktararak yine birlikte olacağız.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak, çoğaltmak için bana iletilerinizi göndermeyi ihmal etmeyin. zeus@egehaberleri.net.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar