Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
La, oğlum bu adammış !
Bu yazı  143 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Kalbimize giden o sihirli kelimeyi hemen söylüyorum, “Merhaba dostlarım !”. Evet yürekleri yumuşatan o merhabayla yine sizlere yaşanmışlıklarımdan bir kıssa hisseyi aktarmaya çalışacağım. Karavancı dostlarımdan Celal YALÇIN ve Ümit TAŞDEMİR Karavanları ile Kuşadası, Güzelçamlı beldesine gelmişlerdi. Dostlarım, benim yaşadığım bölgeye gelir de onları ziyaret etmemem mümkün mü?

Kuşadası bu pazar günü, adeta bir bahar havası yaşıyordu. Dostlarımın olduğu yer ile aramızdaki mesafe yaklaşık 18km. civarında, düz bir yol ile bağlantılı. Fırsat bu diyerek, hem de spor yapmış olurum düşüncesi ile ulaşım aracı olarak bisikleti seçtim. Sabah saatlerinde bisikletime binerek yol almaya başladım.

Doğanın uyanışı, ağaçların rengârenk çiçekleri ile adeta selam veriyordu. Üzerimdeki güneş, hafifçe esen rüzgârın tenimi yalamasıyla rahatsız etmiyordu. Beni tanıyan dostlarım bilirler, uzun saçlarım sakalıma karışmış, her ikisinin de özgürlüğünü verdiğim için, keyiflerince uzarlar. Bilirim ülkemizde uzun saçla yaşamanın riskleri vardır, ama inadına yaşayabilmek, inadına saygınlığını yitirmeksizin, umarsızca yaşayabilmek.

Bu benim tercihimdi, ben herkesin fiziksel görüntüsüne saygı duyuyorsam, bana da saygı duyulmasını beklerim. Bisikletimle yol alırken, arkamdan gelen füme renkli doğan marka bir arabanın ön camından 25 yaşlarında bir genç, elinde bira şişesiyle beline kadar sarkarak bana bağırıyor, “ Nabeeeer, la coniiii” . Ne yapabilirim şaşkın arkalarından baka kalıyorum. Hani şöyle bir dursalar, coniliği de kabul edip, iyi olduğumu ama kendilerinin durumunun son derece vahim olduğunu anlatacağım. Ama nerde, araba tam gaz devam ediyor yoluna, coninin de hatırını sordu ya mutludur herhalde, tabi arkasından bende onun hatırını sormayı ihmal etmedim, adresini bilsem ziyaretlerine bile gidip, o adamı nasıl bir ananın doğurduğu merakımı bile giderirdim.

Ağlanacak bu hale gülerek arkadaşlarımın olduğu yere ulaştım. Hemen masanın etrafındaki yerimizi aldık her zamanki derin sohbetlerimiz başlamıştı. Sohbetin bir arasında Ümit bana dönerek, “Valla karavancılık her gün biraz daha zorlaşıyor. Bak bu mevsimde burası bomboş bir otopark, ama herkesin gözü bizim üzerimizde, gece arabayla insanlar buraya içki içmeye geliyor. O kadar boş yer varken, karavanın yanına park ediyorlar. İki biradan sonra teybin sesi iyice açılıyor, dur durabilirsen. Bir de içtikleri biraların şişelerini kırmıyorlar mı? Çıldırmak işten bile değil”.

Ne söyleyebilirdim ki? Yıllarca bu sorunlarla yaşamış hatta bu nedenlerden mahkemelik dahi olmuştum. İçimden, seni en iyi ben anlarım dostum ama elimizden bir şey gelmiyor diye haykırmak geldi ama ortamı yumuşatmak adına başka mevzulara geçip, ziyaretimi sonlandırdım.

Hava kararmadan eve dönebilmem için pedallara biraz daha sıkı basarak yol almaya çalışıyordum. Rüzgârın da etkisiyle saçlarım arakaya doğru dalgalanıyordu. Davutlar beldesine girmek üzere iken, arkamdan plakası olmayan bir motosiklet adeta beni sıkıştırarak, anlayamadığım İngilizce birkaç kelime söyleyerek beni geçti. Motorun arkasında oturan genç arkasını dönüp, yüzümü görünce, dehşet içinde arkadaşına seslendi “La, oğlum bu adammış”.

Evet, dostlarım bu anlattıklarım, 08.04.2012 tarihinde turizmde Türkiye’mizin gözbebeği olan, Kuşadası ve beldelerinde bir günde yaşadığımın bir bölümü, ben TC vatandaşı olarak bunları yaşıyorsam, Yabancı turistlerimize Allah kolaylık versin.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşarak çoğaltmak için, bana iletilerinizi göndermeyi ihmal etmeyin. zeus@egehaberleri.net

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

22 Ocak 2020

Hüzün dolu bir sonbahar sabahlarından  biriydi günlerden pazar. Gece boyunca ailemi düşünmüş, geç saatlerde uykuya... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

13 Ocak 2020

Ötekileştirmenin ötesinde aşağılamaya hatta hakarete varan bir haykırış, “Ateist Bunlar” öylesine sıradan söylenmi... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar